Co się dzieje kiedy niemowlę śpi? Sprawdź, jak sen wpływa na jego mózg!

Fot: Ramona Heim / stock.adobe.com

Niektórym może się wydawać, że podczas snu niemowlęcia niewiele się dzieje. A jednak tak szybki rozwój dziecka w pierwszym roku życia możliwy jest między innymi dzięki licznym drzemkom. Sen potrzebny jest nie tylko do odpoczynku, ale sprzyja też uczeniu się.

Podczas snu mózg niemowlęcia porządkuje napływające do niego informacje, odrzucając zbędne, dzięki czemu rozwój dziecka może być bardziej efektywny. Potrzebny jest także do regeneracji organizmu i uruchomienia pewnych niezbędnych do rośnięcia procesów w organizmie.

Jak wygląda sen niemowlęcia?

Sen niemowląt różni się trochę od snu dorosłych, ponieważ często rozpoczyna się od fazy REM, w której dziecko może wydawać się niespokojne. Mogą mu towarzyszyć gwałtowne ruchy gałek ocznych, niespokojny oddech, przyspieszone bicie serca, zmiany w mimice twarzy czy drgania mięśni. Jest to ta faza snu, w której ludzie śnią, trudno jednak powiedzieć, jak wyglądają sny niemowląt i kiedy się zaczynają, gdyż w ten obszar ludzkiej psychiki dostęp istnieje jedynie poprzez opowieści śniących.

Oprócz tego u niemowląt wyróżnia się tak zwany sen głęboki, podczas którego pojawiają się zdecydowanie wolniejsze fale mózgowe. Wraz z wiekiem zostaje on podzielony na stadia, w których występują różne rodzaje aktywności mózgu.

Charakterystyczne dla noworodków jest to, że podczas snu ich kora mózgowa pozostaje aktywna, a one same nie są zupełnie nieświadome tego, co się nimi dzieje. Dzięki temu nawet podczas snu mogą one poznawać otoczenie i uczyć się. Ponadto o wiele częściej występuje u nich faza snu REM, która jest odpowiedzialna za marzenia senne.

Zobacz film: Jak poprawić pracę mózgu? Źródło: 36,6

Dlaczego niemowlęta tyle śpią?

Niemowlęta potrzebują dużo snu, ponieważ wciąż intensywnie się rozwijają. Dzięki odpoczynkowi zostaje zniesione nadmierne napięcie mięśni, następuje regeneracja tkanek, intensywny rozwój komórek odpornościowych i porządkowanie doświadczeń.

Czy dzieci rosną, kiedy śpią?

Mówi się, że jak dzieci śpią, to rosną i w pewnym sensie jest to prawda, gdyż hormon wzrostu (somatotropina) wydzielany jest przez przysadkę mózgową podczas fazy snu głębokiego, NREM. Niemowlęta, które rosną bardzo szybko, potrzebują więcej snu również z tego powodu.

Co to znaczy, że niemowlęta odpoczywają podczas snu?

Odpoczynek podczas snu ma dla niemowląt o wiele szerszy wymiar niż dla dorosłych. Małe dzieci nie potrafią sobie dobrze radzić ze zbyt dużą liczbą napływających bodźców i nie mogą też w żaden sposób takiej sytuacji regulować. Dlatego najlepszym sposobem dla ochrony ich delikatnego mózgu jest zapadnięcie w sen, co zapewni mu odpoczynek, odetnie ich od nadmiaru wrażeń i da czas na uporządkowanie doświadczeń.

Inne organy niemowląt także potrzebują okresów odpoczynku i regeneracji. W trakcie snu spowalnia się praca serca i nerek, mięśnie wiotczeją i rozluźniają się oraz zmniejsza się kontrola nad procesami fizjologicznymi.

Jak sen wpływa na procesy uczenia się u niemowląt?

Sen umożliwia niemowlakowi porządkowanie doświadczeń i nowych informacji, które zdobył podczas czuwania. Badania wykazały, że dzieci, które bezpośrednio po uczeniu się nowych informacji zapadały w drzemkę, lepiej je przyswajały. Ponadto dzięki możliwości odbierania bodźców w trakcie spania następuje powolne przyzwyczajanie się do takich, które normalnie mogą być zbyt intensywne dla dziecka.

Ile snu potrzebujemy? Zobacz film i poznaj opinię eksperta

Zobacz film: Ile powinniśmy spać? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Podczas snu utrwalane są w mózgu niemowląt ślady pamięciowe, dzięki czemu lepiej zapamiętują one to, czego nauczyły się wcześniej. Dodatkowo w tym czasie zwiększa się przepływ krwi przez ten istotny organ, co umożliwia segregowanie informacji – pozbywanie się tych zbędnych robi miejsce na istotne.

Choć te mechanizmy nie zostały jeszcze do końca zbadane, przypuszcza się także, że odpowiednia ilość snu u dzieci może mieć wpływ na rozwój ich osobowości. Niemowlęta z niedoborami lub nieregularnymi godzinami snu częściej przejawiają zaburzenia w zachowaniu, niepokój, nadmierne pobudzenie i mogą reagować agresją lub obniżonym nastrojem.

Zobacz też: Muzyka uspokajająca i usypiająca dla niemowląt i noworodka. Wpływ muzyki na rozwój dziecka

Sen niemowląt a ich inteligencja

Choć regularny sen niemowląt jest bardzo ważny dla ich rozwoju poznawczego, jednocześnie badania wykazały, że dzieci o wysokim poziomie inteligencji często w okresie niemowlęcym śpią krócej i mniej regularnie od ich rówieśników. Takie dzieci są też często bardziej płaczliwe i wymagają większej uwagi ze strony rodziców. Przyczyny takiego zachowania upatruje się w ich zwiększonym zapotrzebowaniu na stymulację. Być może inteligentne niemowlęta łatwiej i szybciej przyswajają sobie nowe informacje, dzięki czemu nie potrzebują aż tyle czasu na ich segregację, równocześnie wymagając zwiększonego dopływu informacji, do czego potrzebują dłuższych okresów czuwania. Dlatego jeżeli niemowlę mało śpi, a rozwija się prawidłowo, nie należy wpadać w panikę, że wpłynie to negatywnie na jego zdolności poznawcze w przyszłości.

Zobacz film: Kiedy powinniśmy zasypiać, a kiedy wstawać? Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 27.06.2018,
Opublikowano: 15.11.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej
Opieka pediatryczna online – o każdej porze dnia i nocy możesz skontaktować się z lekarzem pediatrą

Kiedy dziecko choruje, rodzic chce zrobić wszystko, aby jak najszybciej ulżyć maluchowi. Niestety umówienie i dostanie się do lekarza na wizytę w przychodni – zwłaszcza w okresie wzmożonej zachorowalności – bywa trudne. W takich sytuacjach doskonale sprawdzą się rozwiązania oferowane przez platformy telemedyczne, takie jak np. Med24. Jak to działa w praktyce i dlaczego warto skorzystać z usług telemedycznych?

Czytaj więcej