Co powinna zawierać apteczka dziecka na wyjazd?

Fot. RossHelen / Getty Images

Dla wielu rodziców wysłanie dziecka na samodzielny wyjazd to ogromny stres. Z kolei maluchy reagują różnie - dla niektórych to świetna zabawa, inne są bardzo ostrożnie nastawione do nowych miejsc. Co zrobić, żeby mieć gwarancję, że dziecko będzie przygotowane na wszystko? Podstawą jest odpowiednio zaopatrzona apteczka. Podpowiadamy, co zapakować do niej dziecku.

Dziecko, jeśli tylko chce jechać na zieloną szkołę lub kolonie, musi znać kilka zasad. Obowiązkiem rodziców jest nauczyć maluchy, że o wszystkich swoich problemach i dolegliwościach powinny mówić opiekunom. Oczywiście dobrze, jeśli dziecko samo potrafi przemyć ranę i założyć plaster, jednak o wszystkich tego typu zdarzeniach musi informować osoby dorosłe. 

Dziecko powinno znać także numery alarmowe (112 oraz 999) w wypadku nagłej sytuacji. 

Przed wyjazdem na zieloną szkołę, obóz czy kolnie rodzice muszą poinformować organizatora oraz opiekunów o lekach, który ich dziecko przyjmuje (jeśli przyjmuje jakieś na stałe) oraz o ewentualnych uczuleniach. Niektórzy organizatorzy chcą od rodziców zaświadczenia lekarskie o stanie zdrowia dzieci, które wyjeżdżają. 

Wyjazd dziecka, zwłaszcza pierwszy, jest dla rodziców i malucha wielkim przeżyciem. Z całą pewnością ci pierwsi zadbają, by maluchowi niczego nie zabrakło. Ubrania, ręcznik, środki higieniczne, a także ulubiona maskotka z całą pewnością pojadą na wycieczkę. Ważne, by w ferworze pakowania nie zapomnieć o tym, co powinna zawierać apteczka dziecka:

  • sterylne kompresy na ciało i oczy,
  • opaski elastyczne w różnych rozmiarach,
  • zestaw plastrów oraz opatrunków,
  • sterylne chusty opatrunkowe,
  • chustę trójkątną,
  • opaskę siatkową,
  • chustę z fizeliny,
  • koc ratunkowy,
  • nożyczki,
  • worek foliowy,
  • instrukcję udzielania pierwszej pomocy.

Należy także dodać środki do dezynfekcji ran. Nie wolno dawać dziecku żadnych leków - wszystkie środki farmakologiczne powinny być zażywane pod okiem dorosłych!

Zobacz film: Pierwsza pomoc przy skaleczeniach. Źródło: Dzień Dobry TVN

Dobrze, żeby apteczka była odpowiednio oznaczona, a także - wykonana z nieprzemakalnego tworzywa. W aptekach można kupić gotowe apteczki, które zawierają zwykle:

  • opaskę dzianą podtrzymującą w dwóch rozmiarach 10 cm x 4 m i 5 cm x 4 m,
  • gazę opatrunkową jałową o rozmiarze 5 x 5 cm,
  • jałowy opatrunek w dwóch rozmiarach 5 x 7,2 cm  i 10 x 6 cm,
  • przylepiec,
  • koc ratunkowy,
  • rękawiczki nitrylowe,
  • maseczkę do sztucznego oddychania,
  • chusteczki do odkażania,
  • nożyczki,
  • instrukcję udzielania pierwszej pomocy.

Zawartość takiej apteczki można dowolnie modyfikować dodając do niej np. łatwe w obsłudze dla dziecka plasterki różnych rozmiarów, wodę utlenioną, Octanisept lub to, co wiemy, że dziecku może się przydać.

Przed wyjazdem maluchowi należy opowiedzieć o pierwszej pomocy i poprosić dziecko, by zawsze informowało dorosłych o swoich problemach. Nie wolno lekceważyć ani małych zadrapań, ani bólu brzucha, biegunki, nudności czy zawrotów głowy.

Dziecko powinno wiedzieć także, jak zachować się w sytuacji, gdy któreś z jego rówieśników skaleczy się, przewróci czy straci przytomność.

Co jeszcze dziecko powinno mieć ze sobą na samodzielny wyjazd?

  • nakrycie głowy - bardzo ważne jest, by maluch wiedział, po co mu czapka i nosił ją, by uchronić się przed słońcem,
  • środek przeciwko komarom i kleszczom - dziecko musi wiedzieć, że w przypadku ukłucia kleszcza powinno niezwłocznie poinformować o tym opiekuna,
  • krem z filtrem na słońce.

Zobacz film: Bezpieczna pozycja przy utracie przytomności. Źródło: Dzień Dobry TVN


Data aktualizacji: 21.05.2018,
Opublikowano: 21.05.2018 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

stokrotka 23.08.2018r.

Właśnie uświadomiłam sobie, ze w mojej apteczce nie ma nawet połowy z wymienionych rzeczy w tym tekście – dzięki za ściągę

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Duszący kaszel u małego dziecka: jakie są możliwe komplikacje? 

Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu. Kiedy coś podrażnia gardło lub drogi oddechowe, odruch kaszlowy jest sposobem na wydalenie substancji drażniących. Jednak może być też objawem choroby, która przynosi różne komplikacje. Sprawdź, o czym może świadczyć duszący kaszel u małego dziecka. 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej