Co oznacza pulsujące ciemiączko u niemowląt? Fizjologia i patologia

Fot: Halfpoint Images / gettyimages.com

Ciemiączka są naturalnie występującymi połączeniami między kośćmi czaszki. Ich napięcie zmienia się w trakcie aktywności niemowlęcia. Niekiedy można zaobserwować pulsowanie ciemiączka, szczególnie podczas krzyku dziecka.

Pulsujące ciemiączko u zdrowego, normalnie zachowującego się niemowlęcia nie jest powodem do niepokoju. Jednak zaobserwowanie tego objawu wraz z pogorszeniem apetytu, nudnościami, wymiotami i wybroczynami na skórze jest wskazaniem do szybkiej interwencji lekarskiej.

Czym jest ciemiączko?

Kości czaszki w pierwszych miesiącach życia na niektórych odcinkach są połączone błoną łącznotkankową, zwaną ciemiączkiem. Ułatwia ono przechodzenie główki przez kanał rodny kobiety, kiedy kości zachodzą na siebie dachówkowato. Obecność ciemion pozwala również na prawidłowy dalszy rozwój mózgu jeszcze w okresie wewnątrzmacicznym.

Człowiek posiada w okresie po narodzinach dwa ciemiączka. Przednie (o wymiarach ok. 2 × 2 cm) znajduje się w miejscu połączenia kości czołowej i ciemieniowych i ma kształt rombu. Tylne z kolei, ulokowane między kośćmi ciemieniowymi i potylicznymi, jest niewielkie – ma rozmiar opuszki kciuka. Obie struktury można wyczuć, dotykając główkę dziecka. W trakcie badania lekarz ocenia napięcie, wielkość oraz obecność pulsowania ciemiączka.

Fizjologicznie przednie ciemiączko zanika około 16. miesiąca życia (między 9. a 18. miesiącem). Tylne trochę wcześniej, bo do 3. miesiąca. Warto wiedzieć, że przedwczesne zarastanie ciemiączek może zaburzyć rozwój dziecka.

Na podstawie wyglądu ciemiączka można wywnioskować bardzo wiele o stanie dziecka. Nadmiernie zapadnięte ciemiączko świadczy o odwodnieniu, zbyt napięte o zwiększonym ciśnieniu wewnątrzczaszkowym w wyniku wodogłowia czy krwiaka, a wraz z towarzyszącymi innymi objawami może wskazywać m.in. na infekcję. Dzięki obecności tej struktury możliwe jest wykonanie badania ultrasonograficznego (USG) przezciemiączkowego, które pozwala na zobrazowanie wnętrza główki dziecka.

Pulsujące ciemiączko jako fizjologia

Fizjologiczne pulsowanie ciemiączka można zobaczyć lub wyczuć, przykładając delikatnie rękę do główki dziecka. To naturalna reakcja na zmianę ciśnienia w główce. Oba ciemiączka u noworodka tętnią podczas krzyku. Szczególnie przednie, które pulsuje w rytm tętna dziecka, a uspokaja się i delikatnie zapada w spoczynku lub w pozycji pionowej.

Delikatne pulsowanie ciemiączka może występować cały czas. Jest odzwierciedleniem przepływu krwi przez tętnice oraz tętna serduszka. Nie należy się martwić takim zjawiskiem, gdyż należy do całkowicie fizjologicznych, szczególnie gdy dziecko rozwija się prawidłowo.

W razie jakichkolwiek wątpliwości lekarz może zlecić wykonanie USG przezciemiączkowego.

Pulsujące ciemiączko jako objaw sepsy lub ciężkiej infekcji

Rodzice powinni zachować czujność przy zaobserwowaniu nietypowych zjawisk u swojego dziecka. Pulsujące ciemiączko u niemowlaka może być objawem ciężkiej infekcji – m.in. zakażenia meningokokowego wywołującego zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Tętnienie zazwyczaj jest wtedy o wiele bardziej intensywne niż normalnie oraz przyspieszone.

Objawy u małych dzieci są nietypowe i mniej widoczne niż u pozostałej części populacji. Istotne jest zaobserwowanie znaczącej zmiany w zachowaniu dziecka. Symptomy infekcji opon mózgowych u niemowlęcia oprócz pulsowania ciemiączka obejmują:

  • niepokój;
  • rozdrażnienie;
  • pojawienie się ciemnoczerwonych punkcików na skórze, czyli wybroczyn;
  • senność lub przeciwnie – drażliwość;
  • wymioty;
  • odchylenie głowy do tyłu;

Przy zaobserwowaniu pulsowania ciemiączka oraz dodatkowo co najmniej jednego z powyższych objawów należy niezwłocznie udać się do lekarza. Choroba postępuje bardzo szybko, co oznacza, że na interwencję w celu uniknięcia powikłań pozostaje niewiele czasu.

Należy pamiętać, że w większości przypadków tętniące ciemię nie oznacza jednak patologii. Tylko zaobserwowanie niepokojących, nietypowych dla dziecka zachowań i objawów powinno być powodem do szybkiej konsultacji lekarskiej.

Jak dbać o pulsujące ciemiączko?

Ciemiączko można dotykać i badać. Nie należy się tego obawiać, gdyż ciemiączko stanowi barierę ograniczającą od mózgu niewiele gorszą niż bariera kostna. Pielęgnacja ciemiączka nie jest skomplikowana, nie powinno się omijać tego obszaru w trakcie codziennych zabiegów. Należy używać preparatów przeznaczonych dla skóry dziecka. Masowanie, czesanie i szczotkowanie szczotką z miękkiego włosia pozwoli na uniknięcie pojawienia się ciemieniuchy.

Zobacz wideo: Czy każda zmiana skórna u noworodka powinna nas niepokoić?

Dzień Dobry TVN

Bibliografia:

1. Siewert B., Inwazyjna choroba meningokokowa, [w:] „Pediatria po Dyplomie”, 03/2017.

2. Kawalec W., Pediatria, Warszawa 2018.

Data aktualizacji: 19.09.2021,
Opublikowano: 21.09.2021 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej
Opieka pediatryczna online – o każdej porze dnia i nocy możesz skontaktować się z lekarzem pediatrą

Kiedy dziecko choruje, rodzic chce zrobić wszystko, aby jak najszybciej ulżyć maluchowi. Niestety umówienie i dostanie się do lekarza na wizytę w przychodni – zwłaszcza w okresie wzmożonej zachorowalności – bywa trudne. W takich sytuacjach doskonale sprawdzą się rozwiązania oferowane przez platformy telemedyczne, takie jak np. Med24. Jak to działa w praktyce i dlaczego warto skorzystać z usług telemedycznych?

Czytaj więcej