Ciśnieniomierz B2 Basic – co to jest walidacja kliniczna? 

Fot. Ciśnieniomierz Microlife B2

Walidacja kliniczna to najważniejszy parametr na jaki należy zwrócić uwagę przy zakupie ciśnieniomierza. Dlaczego? Ponieważ gwarantują one wiarygodne pomiary, które potwierdzają testy kliniczne. 

Przy zakupie ciśnieniomierza należy zwrócić uwagę, czy urządzenie posiada certyfikat walidacji klinicznej. To najważniejszy parametr, bowiem gwarantuje on wiarygodny pomiar. 

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) i niezależne Krajowe i Zagraniczne Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego zrzeszające specjalistów ds. nadciśnienia zalecają, aby do pomiarów ciśnienia stosować właśnie certyfikowane ciśnieniomierze z walidacją. Walidacja kliniczna to proces polegający na testowaniu urządzeń pod kątem spełniania wymagań ustanowionych przez międzynarodowe, niezależne organizacje. Do organizacji prowadzących walidację ciśnieniomierzy należą:

  • BHS -Brytyjskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego
  • ESH - Europejskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego   

Dokładność urządzenia testowego na ogół opiera się na liczbie/procencie różnic pomiędzy rtęciowym urządzeniem referencyjnym a urządzeniem testowym w trzech kategoriach: różnice ≤5 mmHg, ≤10 mmHg i ≤15 mmHg. Urządzenia, których pomiary w najmniejszym stopniu odbiegają od wyników urządzenia referencyjnego otrzymują na certyfikacie stopień A walidacji klinicznej.

Bardzo ważne jest także, aby ciśnieniomierz mierzył ciśnienie skutecznie w każdym przypadku, także tzw. przypadkach specjalnych. Mowa tu o stanie przedrzucawkowym (u ciężarnych), podczas migotania przedsionków, w przypadku sztywnych tętnic oraz bardzo niskiego ciśnienia. Pacjenci często nie są świadomi swojego stanu zdrowia i dopiero mierzenie ciśnienia ma pomóc w postawieniu diagnozy. Właśnie dlatego należy korzystać z ciśnieniomierza, który posiada walidację i będzie dawał wiarygodne pomiary.

Fot. Ciśnieniomierz Microlife B2

Jaki ciśnieniomierz wybrać?

Microlife BP A2 Basic to ciśnieniomierz automatyczny, zakładany na ramię, wyposażony w mankiet o rozmiarze 22-42cm. Osobno można dokupić mankiet dla dzieci w rozmiarze 17-22cm. Mankiet ciśnieniomierza powinien zostać założony około 2-3 cm nad zgięciem łokcia na gołą skórę. Opaski nie należy zaciskać zbyt mocno, powinny pod nią wchodzić dwa palce. Na szczęście BP A2 Basic poinformuje pacjenta, jeśli mankiet jest założony niepoprawnie. 

Ciśnieniomierz BP A2 Basic:

  • wykrywa arytmię;
  • posiada pamięć 30 ostatnich wyników; 
  • kontroluje ciśnienie powietrza w mankiecie podczas dokonywania pomiaru;
  • wykrywa ruch ciała w trakcie pomiaru;
  • wykrywa błędy w pomiarze;
  • posiada wszystkie niezbędne certyfikaty - pomiar jest wiarygodny.

Jak wykonać pomiar ciśnienia?

Aby prawidłowo wykonać pomiar ciśnienia należy usiąść, oprzeć lekko zgiętą w łokciu rękę na stałym podłożu, mniej więcej na wysokości serca. Po założeniu mankietu nie powinno się już zmieniać pozycji, dlatego lepiej od razu usiąść wygodnie. Należy włączyć ciśnieniomierz i pozwolić mu dokonać pomiaru. W zasadzie gotowe - wynik będzie wiarygodny, jeśli zastosujemy się do powyższych rad oraz wybierzemy ciśnieniomierz z walidacją. Ciśnienia nie powinno się mierzyć po wysiłku fizycznym (przed wykonaniem pomiaru dobrze jest pozostać w spoczynku przez około 10 min.), wypiciu gorącej kawy czy herbaty, a także przynajmniej 30 minut po wypaleniu papierosa. Warto za to zadbać, aby pomiary wykonywane były w miarę możliwości o tej samej porze dnia i na tej samej ręce. 

Prawidłowe pomiary ciśnienia

Prawidłowe wyniki pomiaru ciśnienia są zależne od wieku badanej osoby i wynoszą odpowiednio:

  • u osoby dorosłej prawidłowa wartość to 120 mmHg (ciśnienie skurczowe) na 80 mmHg (ciśnienie rozkurczowe);
  • u dziecka pomiędzy pierwszym a ósmym rokiem życia 110/75 mmHg;
  • u noworodka jest to 102/55 mmHg.
Data aktualizacji: 28.11.2018,
Opublikowano: 20.11.2018 r.

Komentarze (2)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

Andrzej 07.12.2018r.

Polecam ciśnieniomierze tej firmy. Mam taki od lat i cały czas dobrze mierzy.

sj 28.11.2018r.

bardzo fajny cisnieniomierz. łatwy w obsłudze

Zobacz wszystkie 2 komentarzy
Nawet 70 proc. osób odczuwa złe samopoczucie z powodu pogody. Jak sobie radzić z meteopatią

Meteopatia, zwana też meteoropatią, to dolegliwości związane ze zmianami atmosferycznymi. Obejmuje bóle głowy, mięśni i stawów oraz nadmierne zmęczenie. Z meteoropatią można sobie radzić m.in. stosując zdrową dietę i wysypiając się. 

Czytaj więcej
Czy umiarkowane picie alkoholu jest dobre dla serca?

Dotychczas wiele osób uważało, że umiarkowane spożycie czerwonego wina zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru i zawału serca. Teorię tę burzą jednak najnowsze badania genetyczne przeprowadzone przez Ionę Millwood z Nuffield Department of Population Health na Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Czytaj więcej
Prof. Jankowski: Nie ma wątpliwości, że palenie papierosów zwiększa ryzyko zgonu z powodu COVID-19

Uzależnienie od papierosów zwiększa zarówno prawdopodobieństwo  samego zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, jak i ciężkiego przebiegu COVID-19 oraz śmierci z jego powodu.  Prof. Piotr Jankowski, kardiolog, wyjaśnia, dlaczego tak się dzieje.

Czytaj więcej
Uczulenie na orzechy laskowe włoskie, ziemne. Co robić, gdy pojawią się objawy? Jak leczyć alergię na orzechy?

Alergia na orzechy może dawać różne objawy kliniczne. Od łagodnych, po ciężkie objawy wstrząsu anafilaktycznego. Osoby, u których doszło do wystąpienia ciężkich objawów, powinny być zaopatrzone w ampułkostrzykawkę adrenaliny, która w czasie ataku może im uratować życie.

Czytaj więcej
Zasady prawidłowego pomiaru ciśnienia krwi

Ciśnienie krwi jest naciskiem wywieranym przez krew na ścianki tętnic. Jest to ciśnienie skurczowe i rozkurczowe, na podstawie którego można ocenić wydajność pracy serca. Wartość ciśnienia jest zależna od wykonywanego wysiłku, temperatury ciała, diety, stanu psychicznego, ogólnego stanu zdrowia oraz stosowanych leków.

Czytaj więcej
Ból w okolicy serca przy oddychaniu - jakie ma przyczyny?

Ból w okolicy serca nie zawsze jest związany z zaburzeniem pracy tego organu. Towarzyszy zapaleniu płuc i opłucnej, zmianom zwyrodnieniowym odcinka piersiowego kręgosłupa i chorobom układu pokarmowego, a zwłaszcza chorobie refluksowej.

Czytaj więcej
Aromaty w e-papierosach mogą szkodzić sercu – niepokojące wyniku badań

E-papierosy wcale nie są zdrowszą alternatywą dla tradycyjnych papierosów – ostrzegają od lat lekarze i naukowcy. Teraz okazało się, że aromaty stosowane w e-papierosach, nasilają toksyczne działanie nikotyny na komórki serca.

Czytaj więcej
Bigeminia komorowa – przyczyny, rozpoznawanie i leczenie

Bigeminia komorowa jest zaburzeniem pracy serca polegającym na pojawianiu się regularnych skurczów dodatkowych, których źródłem jest generujący wadliwe impulsy fragment tkanki sercowej. Jak każde zaburzenie pochodzenia komorowego powinno być ono poddane leczeniu, by nie doszło do powikłań.

Czytaj więcej
Suszone morele – pyszna przekąska na zdrowe serce, kości i żołądek. Dlaczego warto je jeść po chorobie?

Substancje obecne w suszonych morelach regulują ciśnienie krwi i wzmacniają naturalna odporność organizmu. Zalecane są w diecie anemików, osób z nadciśnieniem oraz cierpiących na nadkwasotę. Ale nie tylko! Jakie jeszcze właściwości zdrowotne mają suszone morele?

Czytaj więcej
Żelazo podawane dożylnie poprawia stan chorych z niewydolnością serca - informują naukowcy

Podawanie dożylne żelaza chorym z niewydolnością serca poprawia ich rokowania i jakość życia – wynika z badań wrocławskich naukowców. Prof. Piotr Ponikowski i prof. Ewa Jankowska kierowali badaniem AFFIRM-AHF z udziałem 121 ośrodków z 15 krajów Europy, Ameryki Płd. oraz Azji.

Czytaj więcej