Ciśnienie tętnicze krwi - wszystko co musisz wiedzieć. Zobacz zapis czatu z prof. Jackiem Jóźwiakiem

Zapraszamy na czat z prof. Jackiem Jóźwiakiem, specjalistą z zakresu medycyny rodzinnej. Czat odbył się 18 czerwca o godzinie 14.00 i trwał godzinę. Przez ten czas specjalista odpowiedział na wszystkie Wasze pytania dotyczące nadciśnienia tętniczego.

Nadciśnienie tętnicze jest uznane za chorobę cywilizacyjną i najważniejszy czynnik ryzyka przedwczesnej śmierci na całym świecie. Rocznie z powodu nadciśnienia tętniczego umiera na świecie 10 milionów osób, a połowa chorych w ogóle nie wie o swojej chorobie. Dlatego tak ważne są regularne pomiary ciśnienia, najlepiej wykonywane przez lekarza w gabinecie. Jakie objawy daje nadciśnienie tętnicze? Zawroty głowy, bóle głowy, nudności i wymioty oraz krwawienia z nosa to główne objawy nadciśnienia. Dodatkowo mogą pojawić się osłabienie organizmu, zaburzenia widzenia, nadpotliwość, problemy ze snem, przyspieszenie pracy serca, szumy uszne i duszność (zwłaszcza przy wysiłku fizycznym). 

Polskie Towarzystwo Nadciśnienia Tętniczego (PTNT) oraz Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podaje 6 kryteriów klasyfikacji ciśnienia tętniczego u osób dorosłych:

  • ciśnienie optymalne – mniej jak 120/80 mm Hg,
  • ciśnienie prawidłowe – 120/80 mm Hg,
  • ciśnienie wysokie prawidłowe – 130/85 mm Hg,
  • nadciśnienie tętnicze łagodne – 140/90 mm Hg,
  • nadciśnienie tętnicze umiarkowane – 160/100 mm Hg,
  • nadciśnienie tętnicze ciężkie – więcej niż 180/110 mm Hg.

Nadciśnienie tętnicze dzieli się na wtórne oraz pierwotne, czyli takie, którego przyczyna nie jest znana. W takiej sytuacji za rozwój nadciśnienia częściowo odpowiedzialne mogą być czynniki rodzinne lub związane z trybem życia: nadmierne spożycie soli, używki: papierosy, alkohol, otyłość, brak aktywności fizycznej, niewłaściwa dieta (niskie spożycie owoców i warzyw, duża ilość żywności wysoko przetworzonej w menu), a co za tym idzie wysoki poziom cholesterolu, uwarunkowania genetyczne. Nadciśnienie wtórne mogą powodować: obturacyjny bezdech senny, ciąża, zażywane leki (m. in. doustna antykoncepcja, niesteroidowe leki przeciwzapalne), choroby nerek, nadczynność tarczycy, cukrzyca.

Bez względu na rodzaj nadciśnienia musi ono być leczone. Lekarz po rozpoznaniu choroby zaproponuje pacjentowi odpowiednie rozwiązanie. Bywa, że ciśnienie krwi potrafi znacznie obniżyć zmiana nawyków żywieniowych oraz wprowadzenie aktywności fizycznej. Co jeszcze powinniście wiedzieć o nadciśnieniu tętniczym? Zapytajcie eksperta.

Czat z prof. nadzw. dr hab. n. med. Jackiem Jóźwiakiem, specjalistą medycyny rodzinnej, odbędzie się 18 czerwca o godzinie 14.00.Czat będzie trwał godzinę i przez ten czas możecie pytać lekarza o wszystko, co chcielibyście wiedzieć ciśnieniu tętniczym krwi. 

Prof. nadzw. dr hab. n. med. Jacek Jóźwiak to naukowiec i wykładowca akademicki, interesujący się medycyną prewencyjną i epidemiologią w podstawowej opiece zdrowotnej (POZ), dotyczącą czynników ryzyka chorób sercowo-naczyniowych: nadciśnienia tętniczego, dyslipidemii, otyłości, cukrzycy i palenia tytoniu. Uczestnik i prelegent wielu polskich i zagranicznych kongresów medycznych, dotyczących chorób kardio-metabolicznych. Autor ponad stu prac w polskiej i międzynarodowej literaturze medycznej. Prof. Jóźwiak jest członkiem polskich i zagranicznych towarzystw naukowych oraz głównym badaczem kilku ogólnopolskich projektów naukowych dotyczących rozpowszechnienia czynników ryzyka sercowo-naczyniowego wśród pacjentów POZ.

Drogi Użytkowniku serwisu zdrowie.tvn.pl pamiętaj, że jeśli zamieszczasz wypowiedź, zarówno w formie komentarza jak i wymiany zdań w trakcie czatu, zawierającą dotyczące Cię informacje, to tym samym upubliczniasz informacje mogące zawierać twoje dane osobowe w tym np. dane o Twoim stanie zdrowia.

Korzystanie z czatu odbywa się na zasadach określonych w regulaminie serwisu, zgodnie z art. 8 ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczenie usług drogą elektroniczną.

Czat z ekspertem ma charakter edukacyjny i nie zastępuje wizyty u lekarza. Jeśli masz jakiekolwiek pytania i wątpliwości związane ze swoim stanem zdrowia, omów je ze swoim lekarzem.





Data aktualizacji: 08.11.2019,
Opublikowano: 11.06.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Nawet 70 proc. osób odczuwa złe samopoczucie z powodu pogody. Jak sobie radzić z meteopatią

Meteopatia, zwana też meteoropatią, to dolegliwości związane ze zmianami atmosferycznymi. Obejmuje bóle głowy, mięśni i stawów oraz nadmierne zmęczenie. Z meteoropatią można sobie radzić m.in. stosując zdrową dietę i wysypiając się. 

Czytaj więcej
Czy umiarkowane picie alkoholu jest dobre dla serca?

Dotychczas wiele osób uważało, że umiarkowane spożycie czerwonego wina zmniejsza ryzyko wystąpienia udaru i zawału serca. Teorię tę burzą jednak najnowsze badania genetyczne przeprowadzone przez Ionę Millwood z Nuffield Department of Population Health na Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Czytaj więcej
Prof. Jankowski: Nie ma wątpliwości, że palenie papierosów zwiększa ryzyko zgonu z powodu COVID-19

Uzależnienie od papierosów zwiększa zarówno prawdopodobieństwo  samego zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, jak i ciężkiego przebiegu COVID-19 oraz śmierci z jego powodu.  Prof. Piotr Jankowski, kardiolog, wyjaśnia, dlaczego tak się dzieje.

Czytaj więcej
Uczulenie na orzechy laskowe włoskie, ziemne. Co robić, gdy pojawią się objawy? Jak leczyć alergię na orzechy?

Alergia na orzechy może dawać różne objawy kliniczne. Od łagodnych, po ciężkie objawy wstrząsu anafilaktycznego. Osoby, u których doszło do wystąpienia ciężkich objawów, powinny być zaopatrzone w ampułkostrzykawkę adrenaliny, która w czasie ataku może im uratować życie.

Czytaj więcej
Zasady prawidłowego pomiaru ciśnienia krwi

Ciśnienie krwi jest naciskiem wywieranym przez krew na ścianki tętnic. Jest to ciśnienie skurczowe i rozkurczowe, na podstawie którego można ocenić wydajność pracy serca. Wartość ciśnienia jest zależna od wykonywanego wysiłku, temperatury ciała, diety, stanu psychicznego, ogólnego stanu zdrowia oraz stosowanych leków.

Czytaj więcej
Ból w okolicy serca przy oddychaniu - jakie ma przyczyny?

Ból w okolicy serca nie zawsze jest związany z zaburzeniem pracy tego organu. Towarzyszy zapaleniu płuc i opłucnej, zmianom zwyrodnieniowym odcinka piersiowego kręgosłupa i chorobom układu pokarmowego, a zwłaszcza chorobie refluksowej.

Czytaj więcej
Aromaty w e-papierosach mogą szkodzić sercu – niepokojące wyniku badań

E-papierosy wcale nie są zdrowszą alternatywą dla tradycyjnych papierosów – ostrzegają od lat lekarze i naukowcy. Teraz okazało się, że aromaty stosowane w e-papierosach, nasilają toksyczne działanie nikotyny na komórki serca.

Czytaj więcej
Bigeminia komorowa – przyczyny, rozpoznawanie i leczenie

Bigeminia komorowa jest zaburzeniem pracy serca polegającym na pojawianiu się regularnych skurczów dodatkowych, których źródłem jest generujący wadliwe impulsy fragment tkanki sercowej. Jak każde zaburzenie pochodzenia komorowego powinno być ono poddane leczeniu, by nie doszło do powikłań.

Czytaj więcej
Suszone morele – pyszna przekąska na zdrowe serce, kości i żołądek. Dlaczego warto je jeść po chorobie?

Substancje obecne w suszonych morelach regulują ciśnienie krwi i wzmacniają naturalna odporność organizmu. Zalecane są w diecie anemików, osób z nadciśnieniem oraz cierpiących na nadkwasotę. Ale nie tylko! Jakie jeszcze właściwości zdrowotne mają suszone morele?

Czytaj więcej
Żelazo podawane dożylnie poprawia stan chorych z niewydolnością serca - informują naukowcy

Podawanie dożylne żelaza chorym z niewydolnością serca poprawia ich rokowania i jakość życia – wynika z badań wrocławskich naukowców. Prof. Piotr Ponikowski i prof. Ewa Jankowska kierowali badaniem AFFIRM-AHF z udziałem 121 ośrodków z 15 krajów Europy, Ameryki Płd. oraz Azji.

Czytaj więcej