Bóle wzrostowe u dzieci – przyczyny dolegliwości, objawy, czas trwania

Fot: Catherine Falls Commercial / gettyimages.com

Bóle wzrostowe to częsta przypadłość dzieci i młodzieży. Dolegliwości pojawiają się rzutami co pewien czas, świadczą o okresie intensywnego wzrostu układu kostnego i dotyczą głównie kończyn. Bóle wzrostowe u dzieci to fizjologiczne zjawisko o niejednoznacznej etiologii.

Ból wzrostowy to nieprzyjemne i uciążliwe, choć niegroźne, doznanie z tendencją do nasilania się w okresie wzmożonego wysiłku fizycznego i samoistnego ustępowania. Na dolegliwości tego typu narzekają już przedszkolaki. W dalszym etapie rozwoju ból zwykle atakuje dzieci w wieku szkolnym i nastolatków. Poza nim dorastaniu fizycznemu towarzyszą inne dolegliwości.

Czym są bóle wzrostowe?

Ból wzrostowy to fizjologiczne zjawisko o nieznanej etiologii, wywołujące nieprzyjemny dyskomfort, głównie w kończynach dolnych i górnych, u dorastającego człowieka. Dolegliwość może pojawić się w wieku przedszkolnym, zwykle między 3. a 6. rokiem życia. W dalszym etapie życia następuje skokami, w okresach intensywnego przyrostu kości i nasilonych zmian w układzie szkieletowym, aż do czasu osiągnięcia dojrzałości. Bóle wzrostowe u 2-latka i młodszych dzieci występują rzadko. Jeśli takie maluchy odczuwają dolegliwości ze strony kości czy mięśni, należy zbadać je pod kątem przewlekłych chorób czy urazów. Jednak już u 5-latków bóle wzrostowe bywają bardzo silne, często intensywniejsze niż u nastolatków. Młodzieży dolegliwości dokuczają z mniejszą częstotliwością i nasileniem ze względu na stopniowe wygasanie procesów wzrostowych.

Bóle wzrostowe dotyczą zwykle mięśni łydek, ud, okolicy podkolanowej, przedniej powierzchni piszczeli, a także przedramion. Najczęściej pojawiają się w godzinach popołudniowych lub w nocy i trwają kilkadziesiąt minut. Nierzadko mogą przedłużać się do kilku godzin. Niegroźne dla zdrowia doznania nasilają się w okresie wzmożonego wysiłku fizycznego, np. podczas zabawy czy zajęć sportowych, oraz wskutek uciskania zajętego obszaru ciała. Do cech charakterystycznych bólu wzrostowego zalicza się jego samoistne ustępowanie.

Bóle wzrostowe – objawy

Ból wzrostowy jest obustronny, nie zaburza chodu dziecka i motoryki kończyn górnych. Nigdy bóle wzrostowe nie występują w jednej nodze. Dolegliwości ze strony jednej kończyny świadczą o innej przyczynie i wymagają diagnostyki lekarskiej. Również w przypadku odczuwania dyskomfortu w stawach – kolanach, łokciach czy biodrach – wyklucza się bóle wzrostowe. Dolegliwościom nie towarzyszą dodatkowe zmiany, takie jak obrzęki, zaczerwienienia, deformacje, stany zapalne, uczucie sztywności i parestezje (tzw. mrowienia). Bolące okolice szkieletu nie są w żaden sposób zmienione. Obecność dodatkowych symptomów, np. siniaków, wykwitów skórnych czy drętwienia, wskazuje na innego rodzaju przypadłość i – w przeciwieństwie do bólów wzrostowych – wymaga leczenia. Bóle wzrostowe u dzieci i młodzieży mają charakter napadowy i okresowy, co oznacza, że pojawiają się co jakiś czas, najczęściej w wieku przedszkolnym, dalej u dzieci szkolnych, a następnie u nastolatków w okresie dojrzewania. Na każdym etapie rozwoju mogą atakować wielokrotnie, ale mogą też nie wystąpić w ogóle. Szacuje się, że bóle wzrostowe dotyczą blisko 37% dzieci i młodych osób.

Co pomaga na bóle wzrostowe u dzieci?

Uciążliwe bóle wzrostowe nóg i rąk można doraźnie łagodzić lekami i za pomocą domowych metod. Zwykle zaleca się bierny odpoczynek. Znaczną ulgę przynosi lekki masaż wykonywany przez rodziców bądź samodzielnie w przypadku starszych dzieci. Jego techniki ogranicza się jednak do głaskania, płytkiego rozcierania i ugniatania z zastosowaniem manewrów całą dłonią, aby uniknąć wchodzenia w głąb mięśnia i prowokowania bólu. W silnych dolegliwościach masaż można wzbogacić o środki lecznicze. Dzieciom i nastolatkom na bóle wzrostowe powinna pomóc przeciwbólowa, rozgrzewająca maść. Również często stosowane są leki przeciwbólowe, np. paracetamol.

Dyskomfort w kościach i mięśniach łagodzi ciepła kąpiel. Odpowiednia temperatura wody rozszerza naczynia krwionośne i limfatyczne, dzięki czemu przyspiesza metabolizm tkankowy, przynosi odprężenie nie tylko fizyczne, ale również psychiczne. Tego typu zabiegi polecane są dzieciom w każdym wieku. Dla urozmaicenia kąpieli i stworzenia relaksujących warunków do wody można dodać olejki zapachowe, kosmetyki pieniące i... ulubione zabawki dziecka. Ciekawe otoczenie sprzyja skupieniu uwagi na zabawie zamiast na uciążliwych dolegliwościach.

Aby pomóc dziecku w przejściu przez okres wzrastania, warto zadbać o zbilansowaną dietę, bogatą w wapń, witaminę D3 i cynk. Przede wszystkim należy jednak uzbroić się w cierpliwość, gdyż bóle wzrostowe ustępują samoistnie po kilkudziesięciu minutach, a na stałe mijają po osiągnięciu fizycznej dojrzałości.

Co wpływa na tempo rozwoju niemowląt?

Zdrowie

Bibliografia:

  • Sparrow J., „Rozwój dziecka”, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, Gdańsk 2013.
  • Uziel Y., „Growing pains In children”, Pediatric Rheumatology, 2007,5:5.
Data aktualizacji: 14.05.2021,
Opublikowano: 14.05.2021 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej
Opieka pediatryczna online – o każdej porze dnia i nocy możesz skontaktować się z lekarzem pediatrą

Kiedy dziecko choruje, rodzic chce zrobić wszystko, aby jak najszybciej ulżyć maluchowi. Niestety umówienie i dostanie się do lekarza na wizytę w przychodni – zwłaszcza w okresie wzmożonej zachorowalności – bywa trudne. W takich sytuacjach doskonale sprawdzą się rozwiązania oferowane przez platformy telemedyczne, takie jak np. Med24. Jak to działa w praktyce i dlaczego warto skorzystać z usług telemedycznych?

Czytaj więcej