Ból podbrzusza w ciąży – co oznacza kłucie w podbrzuszu w ciąży?

Fot: Halfpoint / stock.adobe.com

Ból podbrzusza w ciąży wywołuje niepokój u przyszłych mam. Dolegliwość może mieć różne przyczyny, z których najbardziej poważnymi są poronienie i ryzyko przedwczesnego porodu. Znacznie częściej spowodowany jest jednak przez niegroźne skurcze macicy lub dolegliwości nieginekologiczne.

Ból podbrzusza w ciąży towarzyszy przyszłym mamom od samego jej początku i nie należy go bagatelizować. Zawsze wymaga obserwacji i zwrócenia uwagi, czy towarzyszą mu inne niepokojące objawy. Najczęściej jednak jest spowodowany zmianami w organizmie kobiety, który po zapłodnieniu przygotowuje się do zapewnienia jak najlepszych warunków rozwijającemu się dziecku.

Ból podbrzusza w ciąży a rozciąganie się macicy

Często ból podbrzusza kobiety odczuwają na samym początku ciąży. Nie zawsze jest on przypadłością alarmującą i oznaczającą poważne komplikacje. Pojawiający się we wczesnej ciąży dyskomfort i charakterystyczny ból w podbrzuszu podobny do dolegliwości menstruacyjnych związany jest z rozciąganiem się macicy. Rozciągają się wtedy bowiem więzadła, które podtrzymują macicę i rozluźniają się stawy krzyżowo-biodrowe. Wszystkie zmiany w organizmie kobiety w ciąży mają na celu umożliwienie rozwoju płodu i przygotowanie mu niezbędnego miejsca w łonie matki.

Bóle podbrzusza w ciąży częściej zdarzają się u kobiet, które spodziewają się dziecka po raz pierwszy.

Co może oznaczać ból podbrzusza u kobiet w ciąży? Odpowiedź znajdziesz w naszym filmie 

Zobacz film: Co może oznaczać ból podbrzusza w ciąży? Źródło: 36,6.

Ból podbrzusza na początku ciąży – zapalenie przydatków

Ból po jednej stronie lub po obu stronach podbrzusza, który jest podobny do silnych dolegliwości menstruacyjnych, może być spowodowany przez stany zapalne przydatków, czyli jajowodów i jajników. Przyczyną infekcji najczęściej są bakterie, które po zapłodnieniu mają łatwiejszy dostęp do kobiecych narządów przez zmieniające się środowisko pochwy. Często dolegliwościami towarzyszącymi są stany gorączkowe i bóle odczuwane w trakcie stosunku. Przy tego typu objawach wymagana jest konsultacja z lekarzem prowadzącym ciążę, który wdroży odpowiednie leczenie bezpieczne dla matki i dziecka.

Ból podbrzusza w ciąży a kopnięcia dziecka

Od około 20 tygodnia ciąży (chociaż jest to granica umowna, ponieważ każda ciąża ma indywidualny charakter) odczuwane mogą być delikatne kopnięcia dziecka, których częstotliwość i moc będą się nasilać wraz z jego wzrostem i zwiększaniem się masy. Kopnięcia dziecka mogą powodować ból w podbrzuszu, który nie stanowi powodów do niepokoju, jeżeli nie towarzyszą mu żadne inne niepokojące objawy.

Ból krzyża i podbrzusza w ciąży

Jeżeli ból podbrzusza występuje w drugim trymestrze ciąży i towarzyszy mu uczucie nadmiernego rozciągnięcia brzucha i jego drętwienie w dolnej części oraz bóle kręgosłupa w okolicy krzyża, wymagana jest pilna konsultacja z lekarzem. Objawy mogą bowiem świadczyć o zbliżającym się porodzie przedwczesnym (jest to najczęstsza przyczyna bólów podbrzusza po 24. tygodniu ciąży) lub niebezpiecznym przedwczesnym oddzieleniu się łożyska (nazywany potocznie odklejeniem się łożyska).

Wywołuje ono krwawienie wewnętrzne do macicy, więc przyszła mama nie jest w stanie go zaobserwować. Oczywiście nie każdy ból krzyża jest zwiastunem tego typu powikłania, ponieważ jest dolegliwością odczuwaną przez okres całej ciąży, ale czujność ciężarnej powinien wzbudzić powyższy zespół objawów.

Ból podbrzusza w ciąży – skurcze Braxtona-Hicksa

Skurcze Braxtona-Hicksa (nazwane nazwiskiem ginekologa, który je opisał), które powodują ból, mogą wystąpić już po 20 tygodniu ciąży, ale generalnie są charakterystyczną dolegliwością odczuwaną na około dwa tygodnie przed porodem. Są to tak zwane skurcze przepowiadające powodujące uczucie twardnienia brzucha. Nie jest regułą, że zawsze wywołują ból podbrzusza. Ich charakterystyczną cechą jest to, że są to już skurcze cykliczne – powtarzają się co około dwie minuty, a cały ich cykl trwa około godziny (maksymalnie dwóch godzin).

Ważne jest, aby pamiętać, że są prawidłową reakcją organizmu, który powoli przygotowuje się do porodu, chociaż nie powodują jeszcze rozwarcia szyjki macicy. Jak je odróżnić od właściwych skurczów porodowych? W przeciwieństwie do nich nie nasilają się, nie muszą powodować bólu i często ustępują przy zmianie pozycji lub w trakcie spaceru.

Kłucie w podbrzuszu w ciąży a ryzyko poronienia

Poronienie oznacza utratę ciąży przed jej 22 tygodniem. Dochodzi do niego najczęściej w pierwszych tygodniach od zapłodnienia. Towarzyszyć mu mogą bóle podbrzusza o różnym nasileniu. Należy pamiętać, że niekiedy poronieniom nie towarzyszą dolegliwości bólowe, a silne skurcze macicy nie zawsze oznaczają utratę ciąży. Obecnie przyjmuje się, że każdy ból brzucha (podbrzusza) w trakcie trwania ciąży, a zwłaszcza w pierwszym trymestrze traktowany jest jako objaw patologiczny i alarmowy i powinien być konsultowany z ginekologiem. Objawami towarzyszącymi są bóle w okolicy krzyża, ale przede wszystkim niepokojące są plamienia i widoczne krwawienie, które powinny skłonić przyszłą mamę do natychmiastowego udania się do szpitala.

Zobacz film: Narodowość a odczuwanie bólu. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 17.08.2018,
Opublikowano: 29.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej