Ból głowy w ciąży: objawy, leki na ból głowy w ciąży oraz domowe sposoby

Fot: JenkoAtaman / stock.adobe.com

Co na ból głowy w ciąży jest bezpieczne? Techniki relaksacyjne, ćwiczenia, masaże i zimne okłady na głowę. W razie konieczności można zażyć lek przeciwbólowy z paracetamolem. W razie silnego nagłego bólu głowy należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Joga dla ciężarnych pomaga radzić sobie z bólem głowy w ciąży, ponieważ zmniejsza napięcie mięśni i pomaga się zrelaksować. Przygotowuje ciało do porodu – kobiety na zajęciach uczą się pozycji porodowych i oddychania. Dzięki ćwiczeniom kobieta po porodzie szybciej wraca do formy, a sam poród może przebiegać łatwiej.

Rodzaje i objawy bólu głowy w ciąży: migrena, ból napięciowy, stan przedrzucawkowy

Migrena w ciąży stanowi blisko 90% wszystkich rodzajów bólu głowy w ciąży. Napady migreny w ciąży mogą wystąpić u osób, które nigdy wcześniej nie doświadczyły tego zjawiska. Migrenowe bóle głowy w ciąży można rozpoznać dzięki temu, że ból jest:

  • silny,
  • tętniący,
  • zlokalizowany po jeden stronie w okolicy skroniowej,
  • trwający od kilku godzin do nawet 3 dni,
  • oraz występują z nim nudności i wymioty.

Jeśli migrena przebiega z aurą, jej pierwszymi objawami są zaburzenia widzenia oraz mrowienie rąk i nóg.

Zobacz także: Migrena z aurą – co to jest? Objawy, przyczyny i sposoby zapobiegania

Alarmujące objawy przy bólu głowy, które powinny skłonić do jak najszybszego kontaktu z lekarzem to:

  • splątanie,
  • niedowład,
  • sztywność karku,
  • ból piorunujący,
  • narastający ból głowy,
  • przekrwienie oka i widziane jasne okręgi wokół źródeł światła,
  • obrzęk tarczy nerwu wzrokowego.

Dolegliwości te mogą świadczyć o przyczynie bólu innej niż migrena.

U kobiet, które cierpiały z powodu migren przed zajściem w ciążę, intensywność i częstość występowania bólu głowy spadają. Dotyczy to osób zmagających się z migreną miesiączkową. W 1 trymestrze migreny w ciąży słabną i są rzadsze u 11% kobiet, w 2 trymestrze różnicę zauważa 53% ciężarnych, a w trzecim – 79%.

Zobacz także: Zawroty głowy w ciąży: przyczyny i metody zapobiegania

Częste bóle głowy w ciąży mogą być bólami napięciowymi. Napięciowe bóle głowy obejmują całą głowę, towarzyszy im napięcie oraz ból karku i barków. W przeciwieństwie do migreny w ciąży bólom napięciowym nie towarzyszą mdłości.

Silny ból głowy w ciąży może być oznaką stanu przedrzucawkowego. Aby go rozpoznać, należy stwierdzić, czy oprócz bólu głowy występują obrzęki twarzy, rąk i nóg, mrowienie kończyn oraz wysokie ciśnienie tętnicze – ponad 140/90 milimetrów słupka rtęci. Mogą pojawić się wówczas także bóle w nadbrzuszu, skąpomocz i zaburzenia widzenia.

Zobacz film: Działanie ibuprofenu i paracetamolu. Źródło: 36,6

Przyczyny bólu głowy w ciąży: ból głowy na początku ciąży i w kolejnych trymestrach

Ból głowy na początku ciąży wynika ze zmian hormonalnych zachodzących w ciele kobiety. W organizmie powstają obrzęki. Mogą one oddziaływać na receptory nerwowe, powodując ból głowy. Ból głowy w ciąży w 1 trymestrze często związany jest z napięciem nerwowym i stresem, które odczuwa kobieta w związku z przyszłym rodzicielstwem.

Przyczyną bólu głowy w ciąży, którego podstawą jest napięcie, może być oprócz stresu faktyczne napięcie mięśni karku i barków. W 2 trymestrze ból głowy w ciąży niekiedy jest skutkiem napięcia związanego ze zmianą postawy ciała i trudności w znalezieniu wygodnej pozycji.

Bezpośrednią przyczyną stanu przedrzucawkowego jest wzrost ciśnienia tętniczego. Za wysokie ciśnienie w ciąży może być skutkiem złej diety, w tym picia więcej niż 1 filiżanki kawy dziennie i nadużywania soli. Do grupy ryzyka należą otyłe ciężarne przed 18. i po 35. roku życia, kobiety w ciąży mnogiej, z cukrzycą i chorobami nerek.

Migrena w ciąży ma podstawy w zwiększonym wydzielaniu serotoniny. To neuroprzekaźnik, którego rolą w organizmie jest przekazywanie sygnałów między komórkami nerwowymi oraz między komórkami nerwowymi a mięśniami. Duża ilość serotoniny sprawia, że naczynia krwionośne w mózgu gwałtownie kurczą się i rozkurczają, powodując ból głowy.

Zobacz film: Medycyna staropolska - produkty na ból głowy. Źródło: W dobrym stylu

Tabletki na ból głowy w ciąży: stosowanie leków przeciwbólowych w ciąży

Jeśli ciężarna zastanawia się, co brać na ból głowy w ciąży, powinna skonsultować się z lekarzem. Uważa się, że bezpiecznym lekiem przeciwbólowym w czasie ciąży jest paracetamol. Tabletki na ból głowy w ciąży powinno się stosować tylko w ostateczności. Apap w ciąży na ból głowy jest rozwiązaniem, z którego korzystać mogą przyszłe matki.

Na ból głowy w 1 trymestrze ciąży nie wolno brać ibuprofenu. Ibuprofen zakazany jest też na ból głowy w 3 trymestrze, ponieważ może zmniejszyć ilość płynu owodniowego i przedłużyć poród.

Lek na ból głowy w ciąży nie może być na bazie kwasu acetylosalicylowego. Zatem nie wolno przyjmować m.in. aspiryny ani polopiryny. Konsekwencje przyjmowania leków przeciwbólowych z kwasem acetylosalicylowym to wzrost ryzyka:

  • krwawień u matki i płodu,
  • wystąpienia wad serca u dziecka,
  • rozszczepu podniebienia,
  • wytrzewiania wrodzonego, czyli przesunięcia części narządów wewnętrznych poza jamę brzuszną.

Osoby cierpiące na migreny przed ciążą powinny z neurologiem ustalić dalszy przebieg leczenia, by ograniczyć negatywny wpływ leków przeciwmigrenowych na płód. Jeśli migreny pojawią się w trakcie ciąży, konieczna jest wizyta u neurologa i wdrożenie bezpiecznej terapii.

Zobacz film: Narodowość a odczuwanie bólu. Źródło: 36,6

Domowe sposoby na ból głowy w ciąży: relaks, dieta, ćwiczenia

Na początku ciąży bóle głowy mogą być częste, dlatego zaleca się ciężarnym stosowanie alternatywnych dla leków sposobów na ból. Co poradzić na ból w ciąży wynikający z napięcia? Przede wszystkim należy ograniczyć stres, nauczyć się technik relaksacyjnych i dobrze się wysypiać.

Domowe sposoby na ból głowy w ciąży to też masaż twarzy i głowy oraz wykonywanie ćwiczeń rozluźniających. Ukojenie może przynieść też piętnastominutowa ciepła, ale nie gorąca kąpiel. Mocny ból głowy i mdłości w ciąży to oznaki migreny. Tego typu ból zwalczyć można dzięki zimnym okładom na czoło, masażom głowy, a także wypoczynkowi w wywietrzonym i zaciemnionym pomieszczeniu. Jeśli ból głowy nie ustępuje, można wziąć paracetamol.

Ważne w profilaktyce bólu głowy w ciąży są ćwiczenia i aktywność fizyczna. Warto w ciąży zainteresować się jogą, a także chodzić na spacery i spędzać czas na świeżym powietrzu.

Data aktualizacji: 12.07.2019,
Opublikowano: 06.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej