Błona śluzowa - dlaczego warto o nią dbać?

mat. shutterstock

Błona śluzowa to rodzaj warstwy ochronnej, która zatrzymuje groźne dla naszego zdrowia wirusy i bakterie. Co zrobić, aby wspomóc jej działanie? 

Błona śluzowa - co to jest?

Błono śluzowa to cienka wyściółka, która pokrywa większość narządów w ludzkim ciele. Znajduje się m.in. w nosie, jamie ustnej oraz gardle. Śluzówka ma zdolność odczuwania bólu, ucisku oraz rozróżniania smaków. Dodatkowo może wchłaniać niektóre leki. Jednak jej najważniejszym zadaniem jest ochrona i zatrzymywanie groźnych dla zdrowia drobnoustrojów.

Śluzówka będzie spełniała swoje funkcje pod warunkiem, że będzie prawidłowo nawilżona. Zbyt sucha sprzyja częstym stanom zapalnym i infekcjom.


Jak nawilżyć błonę śluzową?

O tym, że błona śluzowa jest wysuszona, mogą świadczyć - w przypadku gardła: drapanie, chrypka oraz kaszel. Zbyt sucha śluzówka nosa objawia się zatkanym nosem (zwłaszcza rano, zaraz po przebudzeniu), swędzeniem i drapaniem w nosie, napadami kichania oraz częstymi krwawienie z nosa. Jak temu zaradzić?

  • Po pierwsze należy zadbać o właściwe nawodnienie organizmu. Czasem drapanie w gardle czy chrypka mogą być jednym z objawów odwodnienia. Dlatego, osoby, które często borykają się z suchą błoną śluzową, powinny pamiętać o tym, aby wypijać odpowiednią ilość wody (minimum 2 litry dziennie).
  • Po drugie znaczenie ma nawilżenie powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy. Jeśli jest zbyt suche, śluzówka będzie szybciej wysychała, a tym samym drobnoustroje będą miały otwartą drogę do organizmu. Aby je nawilżyć warto zakupić specjalne urządzenie, które oczyszcza i jednocześnie nawilża powietrze.
  • Po trzecie stosować inhalacje. Do ich przeprowadzenia można wykorzystać roztwór soli fizjologicznej lub olejki eteryczne, np. eukaliptusowy, tymiankowy lub sosnowy.
  • Po czwarte błonę śluzową pomogą nawilżyć specjalne preparaty dostępne w aptece bez recepty. Na uwagę zasługuje m.in. Bloxin. Jego zaletą jest to, że można go stosować zarówno profilaktycznie, jak i w czasie choroby.

Jak działa Bloxin?

Bloxin osłania i nawilża błonę śluzową jamy ustnej i nosa przed szkodliwym działaniem czynników środowiskowych, które mogą ją wysuszać i dodatkowo podrażniać. Dodatkowo chroni przed wnikaniem do organizmu wirusów grypy typu B i C oraz koronawirusów, które wywołują infekcje górnych dróg oddechowych w tym m.in. grypę i przeziębienie.

Dodatkowo Bloxin łagodzi objawy tj. katar (wariant Bloxin żel do nosa w sprayu) oraz zapalenie gardła, suchy kaszel (Bloxin żel do jamy ustnej w sprayu). Nawilża błonę śluzową i można go stosować zarówno w czasie infekcji, jak i profilaktycznie. Chroni także przed rozprzestrzenianiem się wirusów na innych ograniczając transmisję z osób chorych z objawami, ale także chorującymi bezobjawowo na innych. Warto dodać, że preparat może być stosowany także u dzieci powyżej pierwszego roku życia.

Data aktualizacji: 31.01.2022,
Opublikowano: 25.09.2021 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Nadmierna suchość w gardle. Jak ją zwalczać?

Pokonanie infekcji górnych dróg oddechowych nie zawsze jest równoznaczne z końcem problemów ze zdrowiem. Część pacjentów skarży się na uczucie suchości w gardle. Jak sobie z nim poradzić?

Czytaj więcej
Kalendarz aktywności wirusów wywołujących infekcje górnych dróg oddechowych. Które z nich są całoroczne, a które sezonowe?

Mimo że infekcje najczęściej przytrafiają się nam jesienią i zimą, to zachorować możemy niezależnie od aury. Które wirusy zagrażają nam przez cały rok, a które są aktywne jedynie przez kilka miesięcy? Jak się przed nimi chronić?

Czytaj więcej
Na jakie infekcje wirusowe jesteśmy narażeni w ciągu roku?

Większość z nas uważa, że infekcje przytrafiają się nam głownie jesienią i zimą. Tymczasem nie jest to do końca prawda, bo wirusy wywołujące przeziębienie czy grypę są aktywne przez cały rok. Jakie patogeny nam zagrażają i jak się przed nimi chronić?

Czytaj więcej
Jota-karagen, hialuronian sodu, ektoina. Jak działają substancje, które pomagają chronić się przed wirusami?

Preparatów, które mają chronić i zwalczyć pierwsze objawy infekcji na rynku jest bardzo dużo. Różnie się one od siebie przede wszystkim składem. Które substancje najlepiej rozprawiają się z drobnoustrojami?  

Czytaj więcej
Jakie są objawy wysuszenia błony śluzowej gardła i nosa? Jak temu zapobiegać?

Błona śluzowa to pierwsza bariera, jaką napotykają drobnoustroje, które chcą przedostać się do naszego organizmu. Jeśli wyściółka nosa i gardła działa prawidłowo mamy szansę uniknąć infekcji. Jak rozpoznać, że jej funkcje są zaburzone i jak możemy to naprawić?

Czytaj więcej