Bisfenol A w organizmach nastolatków. Jak uchronić się przed szkodliwą substancją?

Fot.: Yuri_Arcurs / Getty Images

Naukowcy odkryli, że Bisfenol A, substancja używana do produkcji opakowań, przenika do naszych organizmów i może powodować różne schorzenia. Jak ustrzec się niebezpieczeństwa?

Bisfenol A jest związkiem chemicznym używanym do produkcji m. in. opakowań na żywność. Występuje niemal wszędzie, a do naszych organizmów przenika poprzez żywność pakowaną właśnie w opakowania, w których BPA występuje.

Szkodliwa substancja odkłada się w naszym organizmie i może powodować wiele groźnych chorób, z nowotworami włącznie. Naukowcy podejrzewają, że nadmiar BPA przyczynia się do powstawania problemów z tarczycą. Jedynym sposobem na ograniczenie dostępu Bisfenolu A do naszego organizmu jest unikanie żywności przetworzonej, korzystanie ze szklanych materiałów do przechowywania żywności oraz picie wody z kranu, gdyż ta butelkowana może zawierać toksyczną substancję. Najlepiej kupować produkty jak najmniej przetworzone, a ryż i kasze w postaci sypkiej, a nie w popularnych woreczkach.

Nastolatkowie z najwyższym stężeniem BPA

- Nastolatkowie to jedna z grup naszej populacji posiadająca najwyższy poziom BPA w moczu. Nie wiemy do końca, dlaczego tak się dzieje. Jedna z teorii mówi, że nastolatki jedzą więcej fast foodów niż reszta populacji, a fast-foody to bogate źródło Bisfenolu A - mówi profesor Lorna Harries, toksykolog z Uniwersytet w Exeter.

Butelki dla dzieci

Należy zwrócić szczególną uwagę na zakup odpowiednich produktów dla najmłodszych. W Europie nie produkuje się butelek dla niemowląt zawierających Bisfenol A, ale przed zakupem należy się upewnić - butelka powinna być oznaczona "BPA Free".

Więcej na ten temat: Szkodliwa substancja w organizmach nastolatków. Naukowcy zaskoczeni wynikami badań

Zobacz film: Czy pleśń jest w całym produkcie? TEST. Źródło: 36,6

Detoks organizmu

W dzisiejszych czasach jesteśmy narażeni na oddziaływanie wielu negatywnych czynników. Od smogu, poprzez szkodliwy arsen do BPA właśnie. Wzrasta jednak świadomość konsumentów, którzy coraz częściej się badają, a także eliminują ze swojego otoczenia i diety szkodliwe substancje. 

Warto wiedzieć: Detoks sokowy – w jaki sposób oczyszcza organizm?

Skutecznym sposobem na oczyszczenie organizmu z toksyn jest detoks. Polega on na spożywaniu określonych produktów i piciu dużej ilości wody. Więcej: Detoks jelit – jak go wykonać? Droga do zdrowia organizmu

Data aktualizacji: 10.04.2018,
Opublikowano: 06.02.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej
Opieka pediatryczna online – o każdej porze dnia i nocy możesz skontaktować się z lekarzem pediatrą

Kiedy dziecko choruje, rodzic chce zrobić wszystko, aby jak najszybciej ulżyć maluchowi. Niestety umówienie i dostanie się do lekarza na wizytę w przychodni – zwłaszcza w okresie wzmożonej zachorowalności – bywa trudne. W takich sytuacjach doskonale sprawdzą się rozwiązania oferowane przez platformy telemedyczne, takie jak np. Med24. Jak to działa w praktyce i dlaczego warto skorzystać z usług telemedycznych?

Czytaj więcej