Bilans dziecka – w jakim wieku? Co wchodzi w skład badania?

Fot. Hero Images / Getty Images

Bilans dziecka powinien być przeprowadzany według wskazań aktualnych standardów medycznych. Jednak w niektórych grupach, szczególnie zagrożonych wystąpieniem zaburzeń rozwojowych, lekarz może zalecić dodatkowe terminy badań bilansowych.

Badania bilansowe u dzieci, inaczej określane jako badania przesiewowe, to regularne wizyty kontrolne u lekarza mające na celu wczesne wychwycenie u dziecka wszelkich zaburzeń rozwojowych. Współcześnie media społecznościowe przeładowują rodziców różnymi sprzecznymi informacjami odnośnie do rozwoju dziecka, interpretacji objawów, metod odżywiania, aktywności itd. Dlatego dla ujednolicenia i sprostowania wszelkich informacji, a przede wszystkim rzetelnej oceny rozwoju dziecka, zalecane są regularne wizyty bilansowe.

Zobacz koniecznie, jak zachować się, gdy małe dziecko straci przytomność:

Zobacz film: Pierwsza pomoc przy utracie przytomności u małego dziecka. Źródło: Dzień Dobry TVN

W jakim wieku wykonuje się bilans dziecka?

Pierwszym okresem związanym z częstymi wizytami kontrolnymi u lekarza jest czas niemowlęcy. Obejmuje on kilka wizyt bilansowych odpowiednio w wieku:

  • od 6. do 9. tygodnia,
  • od 3. do 4. miesiąca,
  • 6. miesiąc,
  • 9. miesiąc,
  • 12. miesiąc.

Najczęściej podczas pierwszych trzech wizyt wykonywane są jednocześnie szczepienia ochronne, chyba że istnieją ku temu przeciwwskazania. Wyróżnia się również grupy niemowląt wymagających w pierwszych okresach życia zintensyfikowanego nadzoru, jak np. wcześniaki. To lekarz decyduje wtedy, w jakim odstępie chciałby przeprowadzać wizyty kontrolne.

Po okresie niemowlęcym badania bilansowe przeprowadza się w wieku 2 i 4 lat, choć nowe standardy promowane przez Instytut Matki i Dziecka zalecają wykonanie badań profilaktycznych u 1,5-rocznych dzieci oraz 3-latków. Kolejne badanie bilansowa przypada na wiek 5 lub 6 lat, kiedy dziecko rozpoczyna naukę w szkole.

Bilans dziecka – na czym polega?

Badanie bilansowe dziecka nie jest obowiązkowe, jednak stanowczo zalecane jest, by dziecko było pod nadzorem wykwalifikowanej opieki medycznej. Podczas badania obecny jest rodzic. Dziecko należy całkowicie rozebrać, łącznie ze zdjęciem pieluszki. Następnie przeprowadzane jest szczegółowe badanie pediatryczne, w sposób uzależniony od wieku dziecka i jego cierpliwości. Najczęściej na początku w miarę możliwości lekarz stara się przypodobać dziecku i wykonuje badania wymagające od dziecka spokoju. Dlatego też bardzo często pediatra zaczyna od osłuchiwania, następnie bada pozostałe układy, a na koniec zostawia badania mogące wywołać u dziecka stres, dyskomfort i wprowadzić go w płacz, tj. pomiar ciśnienia krwi czy wprowadzenie do buzi szpatułki celem obejrzenia gardła. Niektóre badania przesiewowe nie są możliwe do wykonania np. u dziecka w wieku 9 miesięcy, ale u dziecka 6-letniego już tak.

Cele badania bilansowego dziecka

Badanie bilansowe dziecka wykonuje się celem oceny stanu zdrowia dziecka, a także jak najwcześniejszego wykrycia jakichkolwiek zaburzeń rozwojowych. Jest to szczególnie ważne w okresie niemowlęcym, kiedy dość szybko można wykryć skutki zaburzeń okołoporodowych czy wady wrodzone. Podczas badania bilansowego lekarz ocenia rozwój psychoruchowy, obecność zaburzeń neurorozwojowych, a także stan odżywienia dziecka.

Badanie bilansowe ma na celu nie tylko skupienie się na dziecku jako jednostce, lecz na rodzinie jako całości. Jest to czas, kiedy rodzic ma możliwość zapytać o różne kwestie związane z dzieckiem. Obowiązkiem lekarza podczas takich wizyt profilaktycznych jest właściwa edukacja. Ani rodzic nie powinien wstydzić się zadawać nawet najprostszych pytań, ani lekarz nie może zakładać, że rodzic jest wszystkiego świadomy. Konieczne jest zwrócenie uwagi na warunki, w jakich żyje dziecko, na zagrożenia społeczno-ekonomiczne czy nawet tak podstawowe elementy, jak wystarczające pokrycie potrzeb emocjonalnych i społecznych dziecka.

Co wchodzi w skład badania bilansowego?

W zależności od grupy wiekowej charakter poszczególnych komponentów badania bilansowego może się nieznacznie różnić. Obejmuje ono wywiad, przede wszystkim z rodzicem, badanie przedmiotowe dziecka, pomiary długości ciała, obwodu brzucha i głowy, stan uzębienia, testy przesiewowe w kierunku wczesnego wykrycia niektórych zaburzeń.

Czy warto szczepić dzieci? Jakie są plusy szczepień? Odpowiedź znajdziecie na filmie:

Zobacz film: Szczepienie dzieci. Tak czy nie? Źródło: Stylowy Magazyn


Data aktualizacji: 27.09.2018,
Opublikowano: 20.09.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Duszący kaszel u małego dziecka: jakie są możliwe komplikacje? 

Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu. Kiedy coś podrażnia gardło lub drogi oddechowe, odruch kaszlowy jest sposobem na wydalenie substancji drażniących. Jednak może być też objawem choroby, która przynosi różne komplikacje. Sprawdź, o czym może świadczyć duszący kaszel u małego dziecka. 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej