Badania prenatalne. Tylko niewielu specjalistów potrafi je wykonać

Fot. 36,6

Badania prenatalne pozwalają ocenić stan płodu na różnych etapach jego rozwoju. Dzięki postępowi medycyny można wdrożyć leczenie jeszcze w okresie prenatalnym. Niestety w Polsce nie ma wielu ekspertów, którzy potrafią wykonać te badania. W programie 36,6°C prof. dr hab. n. med. Maria Respondek-Liberska powiedziała jasno, gdzie szukać ekspertów. 

Badania prenatalne wykonuje się na różnych etapach ciąży. Pierwszym badaniem, jakiemu powinna poddać się kobieta to ocena serca płodu. Wykonuje się je między 13. a 15. tygodniem ciąży, potem powtarza między 18. a 20. tygodniem ciąży (serce jest wtedy dobrze widoczne, ma około 20 mm) i po 30. tygodniu ciąży. Niestety w Polsce nie ma wielu specjalistów z dziedziny badań prenatalnych. Jak mówi prof. dr hab. n. med. Maria Respondek-Liberska, specjalistka pediatrii, ultrasonografii i echokardiografii prenatalnej:

Bardzo ciężko ocenić serce płodu. Dziecko jest ułożone przodem do matki, a zatem tyłem do badającego, to serduszko jest bardzo małe. 

Eksperci zajmujący się badaniami prenatalnymi ratują życie maluszków. Często dzięki ich diagnozie możliwe jest donoszenie ciąży, a potem - odpowiednie leczenie w placówce przygotowanej na przyjęcie takiego dziecka. 

Na filmie dowiecie się, w jaki sposób prof. dr hab. n. med. Maria Respondek-Liberska pomogła Frankowi - dzięki trafnej diagnozie po dziecku nie widać, że chorowało... Franek został poddany operacji wszczepienia rozrusznika serca. Dzięki wdrożeniu leczenia jeszcze w czasie ciąży urodził się o czasie:

Zobacz film: Badania prenatalne - diagnostyka bicia serca dziecka. Historia Franka. Źródło: 36,6

Badania prenatalne dzielą się na inwazyjne i nieinwazyjne. Do tych pierwszych zalicza się badania z użyciem igły, czyli wszystkie te, które powodują przerwanie powłok brzusznych - biopsja kosmówki, amniopunkcja oraz kordocenteza (do badania pobiera się próbkę krwi z pępowiny), ewentualnie fetoskopia (polega na wprowadzeniu do macicy urządzenia z kamerą celem dokładniejszego obejrzenia płodu i wykonania zdjęć). Do badań nieinwazyjnych zaliczamy USG oraz ECHO  serca i wszystkie badania wykonywane przez matkę. 

Oglądasz program 36,6°C? Sprawdź, co zapamiętałeś z drugiego odcinka

Odpowiedz na 10 pytań
Rozpocznij quiz

Kto powinien wykonać badania prenatalne?

Te badania wykonuje się u wszystkich ciężarnych. Podział wiekowy, którym czasem posługują się jeszcze lekarze (czyli zakładający, że badania prenatalne powinny wykonać kobiety po 35. roku życia) jest już dawno nieaktualny. Wiek kobiety nie ma znaczenia, znaczenie mają czynniki ryzyka - np. przypadki chorób genetycznych w rodzinie, urodzenie dziecka z wadą, a także nieprawidłowe wyniki badań, które sugerują, że z dzieckiem może się coś dziać (do wykrycia podczas rutynowego USG). 

W ciąży powinno się ocenić przede wszystkim serce płodu - jest to najczęstsza wada, którą wykrywa się u dzieci w okresie prenatalnym. Jak mówi prof. dr hab. n. med. Maria Respondek-Liberska:

Pierwsze badanie serca należy wykonać między 13. a 15. tyg. ciąży, kolejne między 18. a 20. tyg. ciąży, przy czym jeśli te badania są prawidłowe powinno się powtórzyć badanie po 30. tygodniu ciąży.

Gdzie wykonać badania prenatalne?

Jak się okazuje w Polsce nie ma wielu specjalistów, którzy mogą wykonać badania prenatalne. Prof. dr hab. n. med. Maria Respondek-Liberska przestrzega:

W certyfikowanych ośrodkach, których listę znajdziemy na stronie orpkp.pl w zakładce certyfikaty.

Badania prenatalne - można się pomylić?

Ryzyko błędu występuje zawsze, szczególnie jeśli chodzi o wadę jaką jest zespół Downa. Jednak fachowiec nie powinien mieć problemu z trafną diagnozą. Niestety pierwsze badanie nie gwarantuje, że nie pojawią się inne wady lub wady w okresie późniejszym. Może się także okazać, że kolejną wadę u dziecka zobaczymy po porodzie - mały organizm cały czas się rozwija. Jednak badania prenatalne dają nam przede wszystkim wiedzę, a co za tym idzie - różne opcje.

Zawsze jest wyjście z sytuacji, gdy się o niej wie. Mamy czas, żeby przygotować się na leczenie noworodka, można rozpocząć także leczenie jeszcze w okresie prenatalnym.

Na filmie znajdziecie historię Jasia, który również wiele zawdzięcza badaniom:

Zobacz film: Badania prenatalne - wskazania do nich. Źródło: 36,6

Więcej na temat badań prenatalnych znajdziecie na czacie z ekspertem: Zobacz zapis czatu o badaniach prenatalnych. Na pytania odpowiadała prof. dr hab. n. med. Maria Respondek-Liberska

Data aktualizacji: 26.09.2018,
Opublikowano: 19.09.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej