Badania prenatalne - kiedy trzeba je wykonać? Jakie wady wykrywają?

Fot. Hero Images / Getty Images

Badania prenatalne pozwalają ocenić, czy płód rozwija się prawidłowo, a w razie wykrycia jakichś nieprawidłowości umożliwia szybkie wdrożenie leczenia, jeszcze na etapie prenatalnym. Jak wyglądają badania prenatalne? Na czym polegają? Wszystkie wątpliwości rozwiewa ekspertka programu 36,6°C, prof. dr hab. n. med. Maria Respondek-Liberska, specjalistka pediatrii, ultrasonografii i echokardiografii prenatalnej.

Badania prenatalne umożliwiają wykrycie wad genetycznych oraz chorób płodu. Dzięki nim można ocenić, jak rozwija się dziecko i w razie potrzeby od razu wdrożyć leczenie lub przygotować się na nie zaraz po porodzie. Szpital świadomy, że dziecko urodzi się chore może od razu przygotować się na jego przyjęcie. Wiele wad można także leczyć jeszcze w okresie prenatalnym. 

Czy występują wskazania do wykonania badań prenatalnych? Czy wady mogą rozwinąć się później? Zobaczcie na filmie:

Zobacz film: Badania prenatalne - wskazania do nich. Źródło: 36,6

Badania prenatalne dzielą się na dwie grupy. Mowa o badaniach nieinwazyjnych (np. USG oraz ECHO serca oraz badania wykonywane z surowicy krwi matki) oraz o badaniach inwazyjnych (czyli takich, które wymagają naruszenia powłok brzusznych kobiety, np. pobrania wód płodowych czy krwi płodu. Do tych badań zaliczamy: biopsję kosmówki, amniopunkcję oraz kordocentezę i fetoskopię). Co trzeba wiedzieć o badaniach prenatalnych? Przede wszystkim badania te nie są obowiązkowe i nie są tożsame z badaniami USG wykonywanymi standardowo w ciąży i zlecanymi przez położnika. Podczas czatu na naszym portalu prof. dr hab. n. med. Maria Respondek-Liberska, specjalistka pediatrii, ultrasonografii i echokardiografii prenatalnej mówiła:

Badania prenatalne to są badania mające na celu wykrycie kilku zespołów wad genetycznych. Badanie połówkowe ma na celu ocenę stanu rozwoju płodu w połowie ciąży. Badania wykonuje się niezależnie od siebie.

Jak się okazuje badania prenatalne nie są w stanie wykryć jedynie zmian skórnych u dziecka:

Aktualnie nie potrafimy wykrywać zmian skórnych, np. naczyniaków, które zobaczymy u noworodka.

Pierwszym i podstawowym badaniem prenatalnym jest ocena serca dziecka. Wykonuje się je między 13. a 15. tygodniem ciąży, a potem powtarza między 18. a 20. tygodniem ciąży (serce jest wtedy dobrze widoczne, ma około 20 mm) i po 30. tygodniu ciąży. Należy pamiętać, że badanie na każdym etapie ocenia serce w innej fazie rozwoju, zatem należy je powtarzać, o czym przypomina ekspertka. 

Na każdym etapie ciąży bada się pacjenta w innej fazie rozwoju. Nie wystarczy jedno badanie, płód cały czas się rozwija.




Badania prenatalne - dla kogo i kiedy zrobić?

Na samym początku należy obalić mit, że badania prenatalne powinny wykonywać kobiety będące w ciąży po 35. roku życia. Podział wiekowy jest nieaktualny i każda kobieta powinna poddać się badaniom, aby mieć pewność, co do stanu zdrowia dziecka. Najważniejszym badaniem prenatalnym jest ocena serca dziecka i to badanie powinno się wykonać przynajmniej raz - także w ciąży, która przebiega prawidłowo i badania przesiewowe nie budzą podejrzeń. 

Badaniom prenatalnym powinny poddać się kobiety, które znajdują się w grupie ryzyka, czyli: urodziły dziecko z wadą genetyczną, miały w rodzinie przypadki chorób genetycznych albo mają nieprawidłowe wyniki badań USG płodu.

Pierwsze badanie prenatalne wykonuje się między 10. a 14. tygodniem ciąży. Jest to badanie USG oraz test PAPP-A. Kolejne - między 15. a 21. tygodniem ciąży i jest to badanie prenatalne połówkowe, czyli genetyczne USG przez powłoki brzuszne, wtedy właśnie ocenia się serce płodu. Prof. dr hab. n. med. Maria Respondek-Liberska wylicza, co i kiedy można przebadać:

Badanie serca wykonujemy między 13. a 15. tygodniem ciąży, badanie układu kostnego w 18. tygodniu ciąży, układu pokarmowego po 32. tygodniu ciąży, badanie OUN po 36. tygodniu ciąży, badanie nerek po 28. tygodniu ciąży.

Do 25. tygodnia ciąży każda przyszła mama może mieć wykonany tzw. test NIFTY. Polega on na wyizolowaniu z krwi matki materiału genetycznego dziecka i poddaniu go analizie. Jednak wynik prawidłowy nie świadczy jeszcze o tym, że dziecko urodzi się zdrowe. Może okazać się, że będzie mieć np. wadę serca. Może także okazać się, że w okresie prenatalnym widzimy jedną wadę, natomiast po urodzeniu dojdzie kolejna. Chcecie wiedzieć więcej o badaniach prenatalnych? Zobaczcie zapis czatu z ekspertem znajdziecie tutaj: Zobacz zapis czatu o badaniach prenatalnych. Na pytania odpowiadała prof. dr hab. n. med. Maria Respondek-Liberska

Zobaczcie, jak badania prenatalne są w stanie zmienić życie rodziców i dziecka. Ratują życie:

Zobacz film: Badania prenatalne - diagnostyka bicia serca dziecka. Historia Franka. Źródło: 36,6


Data aktualizacji: 26.09.2018,
Opublikowano: 17.09.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej