Alergia na roztocza – objawy u dorosłych i dzieci. Odczulanie alergii na roztocza

Fot: Voyagerix / fotolia.com

Alergia na roztocza jest również nazywana uczuleniem na kurz. Za reakcję alergiczną odpowiadają odchody roztoczy – niewielkich pajęczaków żyjących w kurzu. Występują niemal wszędzie, a wysoka temperatura i wilgoć to idealne warunki do ich rozwoju.

Alergia na roztocza jest niezwykle rozpowszechniona, boryka się z nią ok. 6 mln Polaków. Chorzy odczuwają wzmożone objawy zwłaszcza jesienią i zimą, chociaż mogą występować one przez cały rok. Dolegliwości nasilają się podczas odkurzania zakurzonych pomieszczeń.

Alergia na roztocza

Obecnie nauka wyróżnia około 45 000 gatunków roztoczy, z punktu widzenia alergików szczególnie ważne są jednak te, które bytują w kurzu i żywią się m.in. ludzkim naskórkiem. Ich siedliskiem są przede wszystkim łóżka, dywany, meble, zabawki, zasłony i maty podłogowe. Mikroskopijne pajęczaki lubią pomieszczenia, w których panuje temperatura mieszcząca się w przedziale 17–30°C. Niższe i wyższe wartości znacznie zmniejszają ich populację. Na jej liczbę ma także wpływ wilgotność powietrza – roztocza nie lubią przebywać w pomieszczeniach, w których spada ona poniżej 70% lub utrzymuje się powyżej 80%. Nie zawsze wiąże się to jednak z ograniczeniem objawów związanych z alergią na kurz i roztocza. Bardzo często ograniczona wentylacja pomieszczeń i duże nagromadzenie alergenów powoduje powstanie reakcji alergicznych.

Alergia na roztocza: objawy

Objawy alergii na roztocza są często mylone z przeziębieniem i koncentrują się wokół układu oddechowego. Z reguły obserwuje się katar (nieżyt nosa), kaszel, kichanie, zaczerwienienie oczu, czasami także problemy z oddychaniem. Mogą występować również objawy skórne alergii na roztocza. Należą do nich przede wszystkim oznaki przypominające zmiany łuszczycowe, zaczerwienienie skóry oraz pokrzywka. Intensywność objawów nasila się z rozpoczęciem sezonu grzewczego i z ograniczeniem wietrzenia pomieszczeń; symptomy zwykle intensyfikują się rano bezpośrednio po przebudzeniu oraz wieczorem. Szczególne dolegliwości zauważa się podczas sprzątania, kiedy alergik jest wyjątkowo narażony na kontakt z cząsteczkami kurzu oraz po wejściu do długo niewietrzonych i wilgotnych pomieszczeń. Przewlekła alergia na roztocza może prowadzić do atopowego zapalenia skóry (AZS) oraz astmy oskrzelowej, warto więc podjąć jej leczenie.

Zobacz film: Jak zmniejszyć objawy alergii na roztocza. Źródło: 36,6

Jak zapobiegać alergii na kurz i roztocza?

Osoby, które zauważyły u siebie objawy alergii na roztocza, np. podczas sprzątania i odkurzania, powinny przede wszystkim ograniczyć liczbę czynników, które sprzyjają rozwojowi populacji pajęczaków. Należy pamiętać o częstym sprzątaniu i przecieraniu na mokro wszystkich miejsc, w których zwykle zbiera się kurz. Konieczne jest również ograniczenie wilgotności powietrza – w pomieszczeniach mieszkalnych nie powinno suszyć się prania, warto również skorzystać z pochłaniacza wilgoci. Mieszkanie trzeba często wietrzyć, zwłaszcza w okresie zimowym. Najlepiej pozbyć się także kotar, puchowych kołder, dywanów, grubych narzut i niepotrzebnych przedmiotów, które sprzyjają akumulowaniu się kurzu. W pokoju alergika można zastosować również antyalergiczne pokrowce, świetne rezultaty osiąga się, wykorzystując odkurzacze ze specjalnymi filtrami. Pościel należy prać jak najczęściej w wysokich temperaturach, pluszowe zabawki, serwety i mniejsze przedmioty można z kolei wkładać na pewien czas do zamrażarki – niska temperatura bardzo szybko doprowadza do śmierci pajęczaków. Do pokoju, w którym przebywają chorzy, nie powinno się wpuszczać zwierząt domowych – ich naskórek jest doskonałym pożywieniem dla roztoczy.

Zobacz także: Najczęstsze alergie skórne u dzieci i dorosłych oraz sposoby ich leczenia

Zobacz film: Alergia choroba cywilizacyjna. Źródło: DeFacto

Alergia na roztocza: odczulanie

Alergia na kurz i roztocza jest niezwykle rozprzestrzeniona. Występuje u co drugiej osoby, u której stwierdza się jakiekolwiek alergie. Dotkliwym dolegliwościom oraz możliwym skutkom można jednak zapobiec. Wysoką skuteczność gwarantuje terapia odczulająca, nazywana również immunoterapią swoistą. Aby ją rozpocząć, należy rozpoznać białko, które wywołuje reakcję alergiczną. Zazwyczaj ustala się je na podstawie wywiadu i testów skórnych, czasami konieczne są badania krwi. Podczas odczulania pacjentowi podaje się początkowo w odstępach tygodniowych, a następie, po osiągnięciu dawki podtrzymującej, miesięcznych kolejne dawki alergenu, co zwiększa tolerancję organizmu i przekłada się na znaczne złagodzenie objawów, a z czasem ich ustąpienie. Zwykle proces trwa od 3 do 5 lat, a środek podaje się poprzez podskórne zastrzyki.

Zobacz film: Leczenie alergii. Źródło: 36,6

Obecnie coraz częściej wykorzystuje się tabletki lub krople podawane podjęzykowo – dzięki takiej formie terapia jest bezbolesna, znakomicie znoszą ją także dzieci. Preparat można zażywać samodzielnie w domu, co ogranicza konieczność częstego odwiedzania gabinetu lekarza. Przeprowadzenie pełnego cyklu w większości przypadków gwarantuje ustąpienie objawów na 5–10 lat, chociaż często okres ten jest dłuższy.

Skuteczność odczulania podczas alergii na roztocza wynosi 70–80%. Warto zdecydować się na terapię – w wielu przypadkach zapobiega ona rozwojowi astmy oskrzelowej, będącej częstym następstwem tego uczulenia.

Data aktualizacji: 21.05.2018,
Opublikowano: 27.03.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Duszący kaszel u małego dziecka: jakie są możliwe komplikacje? 

Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu. Kiedy coś podrażnia gardło lub drogi oddechowe, odruch kaszlowy jest sposobem na wydalenie substancji drażniących. Jednak może być też objawem choroby, która przynosi różne komplikacje. Sprawdź, o czym może świadczyć duszący kaszel u małego dziecka. 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej