7 tydzień ciąży – objawy. Czy na USG widać bicie serca? Jak powinna być wielkość zarodka?

Fot: adam121 / stock.adobe.com

7 tydzień ciąży jest okresem, w którym jej uciążliwe objawy nasilają się do tego stopnia, że wiele mam bierze tymczasowe zwolnienie z pracy. Zmęczenie i wyczerpanie towarzyszące początkowi ciąży często zmuszają je do wolniejszego trybu życia, ale równocześnie chronią rozwijający się płód.

7 tydzień ciąży to dobra chwila, żeby wykonać pierwsze dopochwowe badanie USG. Jeżeli lekarz dostrzega na nim bijące w odpowiednim tempie serce, to znak, że płód najprawdopodobniej rozwija się prawidłowo.

7 tydzień ciąży a 7 tydzień od zapłodnienia. Który to miesiąc?

7 tydzień ciąży to 5 od zapłodnienia. 7 tydzień od zapłodnienia będzie w 9 tygodniu ciąży. Należy pamiętać, że wiek ciąży liczy się od pierwszego dnia cyklu, w którym doszło do zapłodnienia, a nie od momentu poczęcia.

7 tydzień ciąży to jej 2 miesiąc i połowa I trymestru. Przed mamą i rozwijającym się dzieckiem jeszcze bardzo długa droga do porodu.

7 tydzień ciąży – objawy

Mdłości i wymioty spowodowane wysokim poziomem hormonów, mogą nasilić w 7 tygodniu ciąży, podobnie jak nadwrażliwość na zapachy. Dolegliwości te sprawiają, że w I trymestrze przyszła mama może schudnąć. Gotowanie w tym czasie staje się dla niej niezwykle uciążliwe, dlatego warto poprosić rodzinę o pomoc w wykonywaniu tego obowiązku lub całkowicie z niego zrezygnować.

Piersi nadal są nabrzmiałe i bolesne – będzie tak prawdopodobnie przez większą część ciąży, nie powinny one już jednak znacznie rosnąć. To dobry moment, żeby zakupić większą i wygodniejszą bieliznę – najlepiej postawić na naturalne materiały i zrezygnować z koronek, które podrażniają delikatne sutki.

Kobiecie w 7 tygodniu ciąży zaczynają dolegać zaparcia i zgaga, co jest wywołane zmianami hormonalnymi w organizmie. Dolegliwości ze strony układu pokarmowego towarzyszą większości przyszłych mam przez całą ciążę, choć ich nasilenie może się zmniejszać. Najlepszym sposobem ich zapobiegania jest stosowanie odpowiedniej diety. Ciężarna powinna jeść lekkostrawne i małe posiłki kilka razy dziennie. W jadłospisie warto uwzględnić łatwo przyswajalne źródła białka, świeże owoce i warzywa oraz pełnoziarniste produkty zbożowe. Zachowywanie aktywności fizycznej pomaga walczyć z zaparciami.

Przyszła mama nadal odczuwa bardzo silne wahania nastroju. Choć może to być trudne, powinna unikać stresu. Bardzo ważne w tym okresie jest dla niej wsparcie bliskich osób.

Zobacz film: Dlaczego warto zrobić badania prenatalne? Źródło: O Matko

7 tydzień ciąży – brzuch przyszłej matki

Brzuch w 7 tygodniu ciąży nie jest jeszcze na tyle powiększony, ale ktoś postronny mógł to zauważyć. Macica jednak zaczęła się powiększać i mamy, które dobrze znają swoje ciało, mogą dostrzec, że delikatnie poszerzyły się w talii.

7 tydzień ciąży – co widać na USG? Czy można już zobaczyć bicie serca?

7 tydzień ciąży to odpowiedni moment na pierwszą wizytę u ginekologa. W tym czasie powinno już bić serce dziecka, które wygląda jak mały migoczący punkt. Ten widok często dostarcza rodzicom wielu emocji – właśnie w tej chwili matka uzmysławia sobie, że wewnątrz niej rozwija się życie. Zdjęcie z tego badania USG nie wywoła jednak zbyt wielu zachwytów w rodzinie, gdyż trudno na nim dostrzec sam zarodek.

7 tydzień ciąży – wielkość pęcherzyka ciążowego i zarodka, tętno płodu

Wielkość pęcherzyka ciążowego na początku 7 tygodnia wynosi około 24 mm, w jego połowie – 27 mm, a pod koniec – 30 mm. Zarodek ma 7 mm, a jego tętno powinno wynosić 102–126 uderzeń na minutę

Płód w 7 tygodniu ciąży

Zarodek w 7 tygodniu ciąży wciąż przypomina małą, zwiniętą kijankę – ma dużą głowę, tułów i ogon. Zawiązki kończyn stają się coraz bardziej widoczne i wkrótce będzie on miał już wykształcone ręce i dłonie z palcami połączonymi błoną.

Układ wydalniczy oddziela się od układu pokarmowego, a pranerka filtruje potencjalne toksyny. Wątroba produkuje krew. Bardzo ważny na tym etapie się jest rozwój łożyska, które wkrótce będzie musiało przejąć funkcję żywienia płodu – pęcherzyk żółtkowy wystarcza tylko na jakiś czas dla małego zarodka. Gdy łożysko się rozwinie, zacznie też produkować odpowiednie hormony, dzięki czemu kobieta będzie słabiej odczuwała uciążliwe skutki zmian hormonalnych w jej organizmie.

Poronienie w 7 tygodniu ciąży

W przypadku podejrzenia poronienia należy skonsultować się z lekarzem. Ponieważ kiedy dojdzie do obumarcia jaja płodowego, ale nie zostanie ono wydalone – wówczas konieczne jest łyżeczkowanie jamy macicy.

Objawy poronienia to ból brzucha i krzyża, któremu towarzyszy krwawienie lub plamienie, a czasem gorączka. Na tym etapie możliwe jest jeszcze uratowanie ciąży, jeśli jednak dojdzie do silnego krwotoku, należy pogodzić się z jej utratą.

Do poronienia w 7 tygodniu ciąży najczęściej dochodzi samoistnie na skutek wczesnych wad rozwojowych występujących u płodu. Nie koniecznie świadczy ono o problemach występujących w organizmie matki i nie musi być przeszkodą w ponownym staraniu się o dziecko.

Zobacz film: Ćwiczenia w czasie ciąży. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 29.06.2018,
Opublikowano: 05.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej