39 tydzień ciąży – rozwój dziecka i stan przyszłej mamy

Fot.: Kzenon / stock.adobe.com

39 tydzień ciąży to wzmożony czas oczekiwania na rozwiązanie. Jest to 9 miesiąc ciąży i koniec 3 trymestru. Przyszła mama jest bardzo zmęczona. Z trudem oddycha i porusza się. W bardzo szybkim tempie rozwija się mózg dziecka, a ono samo posiada rozmiary właściwe noworodkom.

39 tydzień ciąży to czas, kiedy w każdym momencie może rozpocząć się akcja porodowa. Płód jest w pełni dojrzały i gotowy do przyjścia na świat. Stan przyszłej mamy w porównaniu z poprzednimi dwoma tygodniami nie uległ istotnym zmianom. Ciężarna odczuwa duże zmęczenie, niepokój i stres. Wiele kobiet zmaga się z bólem kręgosłupa, a nawet rwą kulszową, czyli bólem miednicy i pośladków promieniującym do kolana.

Dolegliwości przyszłej mamy w 39 tygodniu ciąży

Podczas 39 tygodnia ciąży nasilają się dolegliwości ze strony układu oddechowego. Ponieważ macica wypełnia niemal cały brzuch, ciężarna doświadcza dużych trudności w poruszaniu się i ma kłopoty z oddychaniem. Czuje się bardzo zmęczona, bardziej rozdrażniona, wybuchowa i ma mniejszą odporność emocjonalną na bieżące wydarzenia. Ból pleców pod koniec ciąży może być nie do zniesienia. Brzuch powinien wyraźnie się obniżyć, przez co powoduje silny ucisk na pęcherz moczowy. Opadająca głowa dziecka będzie coraz mocniej uciskać kość łonową. W konsekwencji tego w 39 tygodniu ciąży ciężarnym dokucza kłucie w pochwie. Wiele kobiet odczuwa tzw. syndrom wicia gniazda, czyli nieprzepartą chęć sprzątania i urządzania domu. Ponadto przyszłe mamy, które przed ciążą miały skłonność do wyprysków, teraz prawdopodobnie będą zmagać się z tym problemem. Inną dolegliwością są obrzęki. Zatrzymywanie wody w organizmie w 39 tygodniu ciąży jest na porządku dziennym.

Zobacz film: Typowe dolegliwości w ciąży. Źródło:36,6

W obrębie szyjki macicy zachodzą spore zmiany. Skurcze i napór główki spowodują, że szyjka rozpulchni się i zmieni swoje położenie. Jej ujście zostanie skierowane w kierunku światła pochwy. Łożysko się już starzeje, przez co powstają w nim skrzepy i odkładają się bryłki wapnia. Ponadto dostarcza dziecku coraz mniej krwi. W tym okresie ilość wód płodowych ulega dalszemu zmniejszeniu. Pępowina osiągnęła długość zbliżoną do tej, jaką ma teraz dziecko. W organizmie zachodzą zmiany hormonalne przygotowujące ciało do porodu. Rośnie ilość estrogenu, dzięki czemu macica będzie bardziej wrażliwa na działanie oksytocyny. Wzrasta też poziom kortyzolu, czyli hormonu stresu, który utrzymuje organizm w stanie gotowości. Typowe dla 39 tygodnia ciąży jest bolesne napięcie w dole brzucha, określane jako twardy brzuch.

Ruchy dziecka w 39 tygodniu ciąży

W 39 tygodniu ciąży dziecko przygotowuje się do przyjścia na świat i coraz głębiej układa się w miednicy. Jego głowa ustawiła się we wchodzie do miednicy, czyli bokiem, a jego twarz jest zwrócona w kierunku biodra mamy.

Ruchy dziecka najlepiej liczyć około pół godziny po każdym głównym posiłku, czyli 3 razy dziennie. Jego średnia aktywność w tym czasie powinna wynosić 8–10 ruchów na godzinę. Ich charakter znacznie się zmienia. Dziecku jest już bardzo ciasno, dlatego ma ograniczoną możliwość poruszania się. Można zauważyć, że mniej kopie, za to więcej się wierci i przeciąga. Oczekuje rozpoczęcia akcji porodowej w pozycji embrionalnej.

Waga dziecka w 39 tygodniu ciąży

W 39 tygodniu ciąży waga dziecka wynosi około 3400 g. Od zeszłego tygodnia przytyło kolejne 150 g. Mierzy średnio 50–51 cm z wyprostowanymi nóżkami. Do czasu przyjścia na świat nie urośnie już dużo na długość.

Rozwój dziecka w 39 tygodniu ciąży

Dziecko ciągle gromadzi tłuszcz i przybiera na wadze. Najwięcej tkanki tłuszczowej lokalizuje się wokół kolan i barków. Zapewni ona kontrolowanie temperatury ciała w środowisku zewnętrznym. Wszystkie organy niezbędne do życia są już od dłuższego czasu prawidłowo rozwinięte. Jedynie płuca dziecka doskonalą swoje funkcje. Mózg także nadal dojrzewa. W jelitach znajduje się smółka, czyli pierwszy stolec noworodka. Skóra dziecka  zmienia kolor z różowego na biały.

39 tydzień ciąży – kiedy poród?

W 39 tygodniu ciąży do oficjalnej daty porodu pozostał jeszcze tylko tydzień, ale należy mieć na uwadze, że tylko około 5% dzieci przychodzi na świat w terminie wyliczonym przez położnika. Poród może nastąpić w każdym momencie.

Objawy porodu w 39 tygodniu ciąży

Przyszła mama z niecierpliwością czeka na swoje dziecko. Wyczekuje rozpoczęcia akcji porodowej. Może być pewna, że nie przeoczy objawów porodu w 39 tygodniu ciąży. Jednym z jego symptomów jest odejście z pochwy czopa śluzowego, czyli gęstej wydzieliny zamykającej szyjkę macicy. Dlatego przyszłe mamy nie powinny się zmartwić, gdy w 39 tygodniu ciąży nastąpi wzmożone wydzielanie białego śluzu. Po odejściu białego czopa śluzowego poród może nastąpić w przeciągu kilku dni. Z kolei czop podbarwiony krwią wskazuje, że rozwiązanie nastąpi w najbliższych godzinach. Kolejnymi objawami poprzedzającymi poród są biegunka, nudności czy wymioty, dzięki którym organizm chce się oczyścić.

Sama akcja porodowa rozpoczyna się serią regularnych, silnych i bolesnych skurczy, które, w przeciwieństwie do skurczów przepowiadających Braxtona-Hicksa, nie ustają po zmianie pozycji czy ciepłej kąpieli. Powinno się zaobserwować co najmniej jeden skurcz na 10 minut, który trwa przynajmniej 30 s. Zwykle zaczyna się w górnej części brzucha i promieniuje na całą jego powierzchnię oraz dolną część pleców. Tylko w 15% przypadkach początkiem porodu jest pęknięcie błon płodowych.

Zobacz film: Ile trwa poród? Źródło: O Matko.

Bibliografia:

1. Welford H., Przewodnik po ciąży, porodzie i początkach rodzicielstwa. Do startu. Gotowi. Dziecko!, Glasgow, Health Scotland, 2004.

2. Roizen M.F., Oz M.C., Zdrowa ciąża. Poradnik kochającej mamy, Gliwice, Helion, 2012.

Data aktualizacji: 30.04.2018,
Opublikowano: 10.04.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 

Resort zdrowia zdecydował się rozszerzyć grupę dzieci, która może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Preparat jest już  dostępny dla młodych ludzi między 9. a 18. rokiem życia. Co zrobić, aby nasza pociecha otrzymała preparat? 

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej