38 tydzień ciąży – rozwój dziecka i stan przyszłej mamy

Fot.: Emma Kim / Getty Images

38 tydzień ciąży to 9, a zarazem ostatni miesiąc ciąży. Jest to koniec 3 trymestru ciąży. Przyszła mama z niecierpliwością czeka na poród. Torby szpitalne matki i dziecka powinny być już spakowane, a dom powinien być przygotowany na przyjście nowego członka rodziny.

38 tydzień ciąży to pora na kolejną wizytę kontrolną. Należy wykonać badanie ogólne moczu i morfologię krwi oraz KTG. Od początku 38 tygodnia ciążę określa się jako donoszoną. Ilość płynu owodniowego stale się zmniejsza. Większość dzieci znajduje się w położeniu główkowym i przyjęło pozycję embrionalną. Stan ciężarnej w 38 tygodniu ciąży nie uległ dużym zmianom od poprzedniego tygodnia.

Waga dziecka w 38 tygodniu ciąży

W 38 tygodniu ciąży waga dziecka wynosi nieco ponad 3 kg, a pod koniec osiąga nawet 3200 g. Jej prawidłowa wartość w 38 tygodniu ciąży to minimum 2,5 kg. Dziecko mierzy średnio 50–51 cm z wyprostowanymi nóżkami. Do czasu przyjścia na świat nie urośnie już dużo na długość.

Zobacz film: Ile trwa poród? Źródło: O Matko.

38 tydzień ciąży – poród

W 38 tygodniu ciąży do oficjalnej daty porodu pozostały jeszcze tylko 2 tygodnie. Jednakże około 85% dzieci przychodzi na świat w obrębie 2 tygodni od wyznaczonej daty rozwiązania. Ciążę uznaje się za donoszoną. Poród może rozpocząć się w każdym momencie i będzie on o czasie.

Jest to ostateczny moment na podjęcie decyzji dotyczących wyboru szpitala, w którym odbędzie się poród, czy uczestniczenia w porodzie rodzinnym. Ponadto w prawidłowo przebiegającej ciąży około 38 tygodnia wykonuje się pierwsze badanie KTG, które w prosty sposób pozwala ocenić stan płodu i czynność skurczową macicy. Lekarz może przeprowadzić też w 38 tygodniu ciąży USG, zwłaszcza gdy istnieje podejrzenie, że dziecko znajduje się w pozycji pośladkowej. Zazwyczaj jest to ostatnia okazja zobaczenia dziecka przed jego przyjściem na świat.

Rozwój dziecka w 38 tygodniu ciąży

Dziecko nie jest już określane jako wcześniak. Podczas 38 tygodnia ciąży traci pozostałości mazi płodowej, czyli kremowo-woskowatej substancji, która chroniła jego skórę. Ponadto prawie całkowicie wytarł się pokrywający do niedawna jego całe ciało meszek. Po porodzie może być zauważalny jeszcze na szyi, czole czy ramionach. Dziecko wygląda tak, jak w dniu porodu. Ma w pełni rozwinięte i wyćwiczone mięśnie. W jego jelitach gromadzą się resztki połkniętego płynu owodniowego, komórki jelit, skóry i lanugo, które tworzą razem pierwszą kupę dziecka, czyli smółkę. Po urodzeniu, w ciągu pierwszych 2–3 dni życia dziecko powinno ją wydalić.

Serce dziecka bije z częstotliwością 110–160 uderzeń na minutę. Pod skórą wciąż gromadzi tkankę tłuszczową, która predysponuje do powstawania charakterystycznych dla noworodków fałdek. Ma mocno zaokrąglone policzki. Dziecko ma w sobie 300 kości, z których znaczna część zrośnie się po porodzie. Dostaje od matki przeciwciała, które chronią je przed infekcjami przez około 6 miesięcy od przyjścia na świat.

Ruchy dziecka w 38 tygodniu ciąży

Podczas 38 tygodnia ciąży ruchy dziecka są znikome z powodu niewielkiej ilości wolnego miejsca. Wypełnia ono już całą dostępną dla niego przestrzeń. Jego poruszanie się ogranicza się zwłaszcza do przeciągania i prostowania. Dotyka brodą do klatki piersiowej i ma kolana podciągnięte pod brzuch.

Dolegliwości przyszłej mamy w 38 tygodniu ciąży

Stan ciężarnej w 38 tygodniu ciąży nie uległ dużym zmianom od poprzedniego tygodnia. Przyszła mama powinna dużo odpoczywać i relaksować się, ponieważ poród jest dużym wysiłkiem. W 38 tygodniu ciąży brzuch jest już bardzo duży i znacznie utrudnia wykonywanie codziennych czynności oraz zachowanie równowagi. Nasilają się trudności z poruszaniem i wstawaniem. Kości miednicy są mocno rozstawione, a brzuch znacznie się obniżył. Przyszła mama nie powinna już przybierać na wadze. Ucisk na pęcherz jest coraz większy, przez co ciężarna zmuszona jest często korzystać z toalety. Piersi są znacznie powiększone, gdyż napełniają się pokarmem, który z czasem może zacząć wyciekać.

Wraz ze zbliżającym się terminem porodu większość kobiet zaczyna odczuwać pewien niepokój, dziwne samopoczucie, rozdrażnienie, większe zdenerwowanie i skrajne wyczerpanie lub wręcz przeciwnie – czuje się nadspodziewanie dobrze. Ponadto wraz z końcem ciąży niektóre kobiety doświadczają przemożnej potrzeby robienia zapasów, porządkowania czy przemeblowywania. Stan ten określa się mianem instynktu wicia gniazda. Ciężarnej cały czas doskwiera zgaga, niestrawność, bóle pleców, wzdęcia, bóle i zawroty głowy oraz obrzęki nóg i dłoni. Ponadto pojawia się niekontrolowane puszczanie gazów. Mogą się zaostrzyć kłopoty z hemoroidami. Łożysko ma ponad 15 cm średnicy i waży od 0,5 do 1 kilograma.

Zobacz film: Typowe dolegliwości w ciąży. Źródło:36,6

Pierwsze oznaki porodu

W 38 tygodniu ciąży mogą pojawić się objawy poprzedzające poród. Ciężarna odczuwa coraz mocniejsze i bardziej regularne skurcze Braxtona-Hicksa, czyli tzw. przepowiadające. Łatwo je pomylić ze skurczami porodowymi. Najczęściej są odczuwane okresowe bóle podbrzusza. Jeśli ból umiejscowiony jest także w okolicy krzyżowej, pachwinach, nad pępkiem, skurcze pojawiają się regularnie i nie słabną w wyniku chodzenia czy kąpieli, należy udać się do szpitala.

Ponadto nierzadko obserwuje się odejście czopu śluzowego, czyli gęstego śluzu, który podczas ciąży zamykał światło szyjki macicy. W konsekwencji może się pojawić krwista wydzielina. Przed porodem część kobiet odczuwa znaczny głód. Jest to znak, że ciało magazynuje zapasy energii. Może się także pojawić biegunka. Dochodzi do zmniejszenia masy ciała w ciągu ostatnich dni przed porodem (0,5–l kg).

Bibliografia:

1. Welford H., Przewodnik po ciąży, porodzie i początkach rodzicielstwa. Do startu. Gotowi. Dziecko!, Glasgow, Health Scotland, 2004.

Data aktualizacji: 30.04.2018,
Opublikowano: 08.04.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 

Resort zdrowia zdecydował się rozszerzyć grupę dzieci, która może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Preparat jest już  dostępny dla młodych ludzi między 9. a 18. rokiem życia. Co zrobić, aby nasza pociecha otrzymała preparat? 

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej