34 tydzień ciąży – rozwój dziecka i stan przyszłej mamy

Fot.: sot / Getty Images

34 tydzień ciąży wiąże się z dużymi zmianami zarówno w organizmie dziecka, jak i przyszłej mamy. Na tym etapie warto rozpocząć kompletowanie wyprawki do szpitala dla ciężarnej i dziecka, ponieważ przyszła mama jest coraz bardziej zmęczona.

34 tydzień ciąży to druga połowa trzeciego trymestru. Termin porodu zbliża się coraz bardziej. Łożysko osiąga pełną dojrzałość. U chłopców następuje zejście jąder z jamy brzusznej do moszny. Skóra dziecka staje się gładka i różowa. Waży już ono nieco ponad 2 kg i wyprostowane mierzy około 45 cm. Przyszła mama i dziecko intensywnie przybierają na wadze.

34 tydzień ciąży – waga dziecka

W 34 tygodniu ciąży waga dziecka osiąga ponad 2 kg. Tempo przybierania na wadze znacznie rośnie, a do porodu może ono jeszcze przytyć 1000 g. Dziecko magazynuje tłuszcz, który zapewni utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała po porodzie. Stanowi on już 15% całego organizmu. Dziecko mierzy średnio 35 cm w pozycji skulonej (od ciemienia do końca tułowia), a wyprostowane ma około 10 cm więcej.

Rozwój dziecka w 34 tygodniu ciąży

Podczas 34 tygodnia ciąży ciało dziecka przybiera bardziej zaokrąglony kształt. Zniknęła większość meszku z ciała, za to włosy na głowie stają się wyraźnie gęstsze. Skóra wygładza się i nabiera różowego koloru. Ciało pokryte jest warstwą woskowej mazi płodowej. Paznokcie są ostre i sięgają końca palców.

Trwa proces dojrzewania narządów wewnętrznych. Najintensywniej rozwija się układ oddechowy i płciowy. W przypadku chłopców następuje zejście jąder z jamy brzusznej do moszny. U dziewczynek intensywnie rozwijają się jajniki. Dziecko ma już w pełni ukształtowane kubki smakowe. Całkowicie rozwinięty jest mózg i układ nerwowy. Organizm rozbudowuje własny układ immunologiczny. Nadnercza produkują już hormony. Dziecko posiada sprawny układ pokarmowy i jest zdolne do wydzielania enzymów niezbędnych do trawienia mleka matki. Ćwiczy oddychanie – wdychanie i wydychanie wód płodowych. Ponadto otwiera i zamyka oczy. Zdecydowaną większość czasu śpi.

Podczas 34 tygodnia ciąży ruchy dziecka są mocno wyczuwalne. Energicznie porusza ono stopami i kolanami. Coraz więcej przeciąga się i wierci. Powinno przybrać docelową pozycję, w jakiej będzie przebywało do momentu rozwiązania. Przeważnie dzieci ustawiają się główką w dół, a około 4% nie wykonuje obrotu i układa się pośladkami lub nóżkami. Wówczas lekarz nierzadko wspomaga płód w przyjęciu właściwej pozycji.

Zobacz film: Typowe dolegliwości w ciąży. Źródło:36,6

Poród w 34 tygodniu ciąży

W przypadku porodu w 34 tygodniu ciąży ryzyko rozwoju powikłań wynikających z wcześniactwa znacznie spada. Rozwiązanie na tym etapie ciąży nie zagraża życiu dziecka. Jest duże prawdopodobieństwo urodzenia zdrowego, rozwijającego się zupełnie prawidłowo dziecka. Jeśli kobieta jest w 34 tygodniu ciąży bliźniaczej, są duże szanse, że rozwiązanie nastąpi w przeciągu najbliższych 2 tygodni.

Dolegliwości w 34 tygodniu ciąży

U przyszłej mamy w 34 tygodniu ciąży nasilają się dolegliwości ze strony kręgosłupa, a szczególnie w odcinku krzyżowym i lędźwiowym. Odpowiada za to gwałtowny przyrost wagi samej ciężarnej, będący konsekwencją intensywnego wzrostu i rozwoju dziecka. Pojawiają się kłopoty z poruszaniem się i bezsenność, gdyż przyszła matka ma problemy ze znalezieniem wygodnej pozycji. Gruczoły nadnerczy rozwinęły się na tyle, żeby zacząć produkować hormony stymulujące laktację. Stąd też z piersi może zacząć wyciekać siara, czyli pierwszy pełnowartościowy pokarm.

U większości ciężarnych dochodzi do obrzmienia dziąseł, które często krwawią przy myciu zębów. Pojawia się nieprzyjemny posmak podczas jedzenia i picia. Mogą puchnąć palce, w związku z czym warto wcześniej ściągnąć biżuterię i nie zakładać jej do końca ciąży. Doskwierają kłopoty z pamięcią, gdyż komórki mózgowe w tym czasie kurczą się i powracają po rozwiązaniu do wcześniejszego stanu. Część kobiet zaczyna odczuwać lęk przed porodem. Znacznie silniej dokucza niestrawność i zgaga. Stawy w obrębie miednicy ulegają stopniowemu rozluźnieniu, przygotowując się do porodu. Przestaje rosnąć objętość krwi w organizmie. Oczy stają opuchnięte, suche i łatwo się podrażniają. W 34 tygodniu ciąży często pojawia się ból w dole brzucha, co jest związane z rosnącym naciskiem dziecka w okolicach kanału rodnego. Stale powiększa się macica. Ciężarne skarżą się na wrażliwość pępka, który zmienia kształt (spłaszcza się lub uwypukla), ponieważ ściana jamy brzusznej staje się bardzo napięta i obciążona.

Zobacz film: Co zabrać do szpitala przed porodem?

Organizm przyszłej mamy jest już mocno obciążony ciążą, zwłaszcza układ krążenia, oddechowy i moczowy. Zaleca się, aby przyszła mama wypoczywała jak najwięcej, ponieważ będzie czuła coraz większe zmęczenie. Nie powinna spożywać kawy. Najlepiej zregenerować siły podczas krótkich drzemek. 34 tydzień ciąży to czas, kiedy skurcze Braxtona-Hicksa stają się coraz bardziej regularne. Jest to oznaka przygotowywania się ciała do porodu. Brzuch w 34 tygodniu ciąży jest już naprawdę duży, ale utrzymuje się nadal dość wysoko. Należy pamiętać o mierzeniu ciśnienia tętniczego, a pojawienie się nadciśnienia trzeba zgłosić lekarzowi prowadzącemu.

Warto zacząć przygotowywać niezbędne przy przyjęciu do szpitala dokumenty, wśród których powinny się znaleźć: legitymacja ubezpieczeniowa, dowód osobisty, karta ciąży i wyniki wszystkich wykonywanych podczas ciąży badań. Można także kompletować torbę z niezbędnymi rzeczami dla przyszłej mamy i drugą z wyprawką dla dziecka.

34 tydzień ciąży – który to miesiąc?

34 tydzień ciąży to 8 miesiąc, a zarazem 3 trymestr ciąży.

Zobacz film: Ile trwa poród? Źródło: O Matko

Bibliografia:

1. Welford H., Przewodnik po ciąży, porodzie i początkach rodzicielstwa. Do startu. Gotowi. Dziecko!, Glasgow, Health Scotland, 2004.

Data aktualizacji: 30.04.2018,
Opublikowano: 29.03.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 

Resort zdrowia zdecydował się rozszerzyć grupę dzieci, która może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Preparat jest już  dostępny dla młodych ludzi między 9. a 18. rokiem życia. Co zrobić, aby nasza pociecha otrzymała preparat? 

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej