33. tydzień ciąży – waga, wygląd i ruchy dziecka

Fot: Ariel Skelley / gettyimages.com

Kobieta w 33. tygodniu ciąży może czuć rozchwianie emocjonalne. Jest to związane z burzą hormonalną, jak również z podświadomym lękiem przed zbliżającym się porodem. Brzuch utrudnia aktywność fizyczną, mimo to nie należy z niej rezygnować.

Dziecko w 33. tygodniu ciąży intensywnie przybiera na wadze. Jest to 8. miesiąc ciąży. Płód ma coraz większe szanse na przeżycie w przypadku porodu przedwczesnego. Jednak jego płuca nadal nie są zupełnie wykształcone, co powoduje, że w przypadku porodu konieczne będzie stymulowanie ich dojrzewania.

Dziecko w 33. tygodniu ciąży

Intensywny przyrost masy ciała u dziecka wynika m.in. ze znacznego rozwoju tkanki tłuszczowej. Jest jej jednak nadal za mało, by pozwolić dziecku na utrzymanie temperatury ciała po porodzie. Waga dziecka w 33. tygodniu ciąży to około 2000 g. Ułożenie płodu powinno być już główkowe (głową w dół), ponieważ ma on coraz mniej miejsca w jamie macicy, by się swobodnie odwrócić. Jeśli do tego czasu dziecko się nie odwróciło, należy zachować spokój. Nie oznacza to pewnego ułożenia pośladkowego dziecka podczas porodu. Niektóre dzieci, szczególnie jeśli jest to kolejna ciąża, mogą obrócić się nawet w okolicach terminu porodu.

Podczas badania ultrasonograficznego (USG) można zaobserwować, jak dziecko ćwiczy odruch ssania poprzez ssanie paluszków (najczęściej kciuka). Aktywnie również rusza głową i kończynami, otwiera oczy, a jego skóra nie jest już przezroczysta. Prześwieca przez nią coraz mniej naczynek krwionośnych. Poród w 33. tygodniu ciąży oznacza nadal wcześniactwo, choć dziecko ma już bardzo duże szanse na przeżycie bez znacznych interwencji lekarskich.

Ruchy dziecka w 33. tygodniu ciąży

Jeśli do tej pory kobieta ciężarna nie zaczęła dokumentować ruchów dziecka, to jak najszybciej powinna to zrobić. Ocena ruchów dziecka według karty ruchów pozwala już w warunkach domowych rozpoznać dobrostan płodu. Brak ruchów dziecka w ciągu doby jest wskazaniem do natychmiastowego skontaktowania się z lekarzem.

Samopoczucie kobiety w 33. tygodniu ciąży

Chociaż rozwiązanie zbliża się dużymi krokami, nadal nie można lekceważyć profilaktyki wielu stanów, które mogą pojawić się nawet w końcowym etapie ciąży. Przede wszystkim kontroli musi podlegać waga kobiety ciężarnej. Nadmierny przyrost masy ciała może być związany z nieodpowiednią dietą bądź narastającymi obrzękami. Dieta jest ważna również ze względu na to, że zbyt obfite, ciężkostrawne posiłki, ubogie w błonnik nasilają zgagę i zaparcia. W przypadku zgagi ważne jest regularne jedzenie małych porcji, a przy zaparciach należy przede wszystkim zwrócić uwagę na odpowiednie nawodnienie i spożywanie pokarmów bogatych w błonnik. Należy obserwować nogi, ponieważ nadal istnieje bardzo duże ryzyko pojawienia się żylaków, czyli patologicznie poszerzonych naczyń żylnych. Konsekwencją żylaków jest m.in. tworzenie skrzepów, które stanowią niebezpieczeństwo zatoru płucnego.

Kobieta w 33. tygodniu ciąży ma problemy ze snem. Wynikają one z dość dużego brzucha, utrudniającego przybranie wygodnej pozycji, ale również z częstego zespołu niespokojnych nóg. Polega on na silnej potrzebie poruszaniu nogami, uczuciu drętwienia, szczególnie w nocy i podczas spoczynku. W przypadku pojawienia się zespołu niespokojnych nóg należy rozważyć z lekarzem dodatkową suplementację, np. magnezu czy żelaza, a także w ciągu dnia zwiększyć aktywność fizyczną. Chodzi tu oczywiście o spokojny spacer czy pływanie na basenie, a nie intensywne ćwiczenia. Pozycja przyjmowana przez ciężarną podczas snu to niestety wyłącznie leżenie na lewym boku. Oczywistym jest, że leżenie na brzuchu jest już niemożliwe, natomiast leżenie na plecach i prawym boku powoduje ucisk macicy na żyłę główną dolną i doprowadza do omdlenia.

Kobiety i mężczyźni na różnych etapach ciąży mają różne obawy dotyczące współżycia. Jeśli lekarz nie stwierdzi jakichkolwiek przeciwwskazań, seks w końcowym etapie ciąży jest wręcz wskazany. Zawarte w spermie prostaglandyny wpływają pozytywnie na dojrzewanie szyjki macicy i czynią ją bardziej podatną na rozwieranie. Pozycje powinny być dostosowane do stanu kobiety, tak by nie uciskać brzucha. Należy też unikać zbyt gwałtownych ruchów. Bliskość w ciąży jest dla kobiety bardzo ważna ze względu na rozchwianie emocjonalne, które w ostatnich tygodniach ciąży jest bardzo wyraźne.

Zobacz film: Ćwiczenia w czasie ciąży. Źródło: Dzień Dobry TVN


Data aktualizacji: 27.02.2018,
Opublikowano: 26.02.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 

Resort zdrowia zdecydował się rozszerzyć grupę dzieci, która może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Preparat jest już  dostępny dla młodych ludzi między 9. a 18. rokiem życia. Co zrobić, aby nasza pociecha otrzymała preparat? 

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej