29. tydzień ciąży – waga i brzuch kobiety ciężarnej. Jak wygląda dziecko?

Fot: Tim Robberts / gettyimages.com

Brzuch kobiety ciężarnej w 29. tygodniu ciąży jest dość pokaźny, co przekłada się na utrudnione funkcjonowanie, problem np. z założeniem butów. Kobieta nie powinna jednak rezygnować z lekkiej aktywności fizycznej, jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań.

Ostatni trymestr ciąży rozpoczyna się w 7. miesiącu, a dokładnie w 29. tygodniu. W tym czasie kobieta powinna wybrać się na wizytę do ginekologa, który podczas badania ultrasonograficznego (USG) określi wagę dziecka, długość i to, czy rozwija się ono prawidłowo.

Ruchy dziecka w 29. tygodniu ciąży

Dziecko w 29. tygodniu ciąży nie ma miejsca na swobodne ruchy w jamie macicy. Już jest mu powoli ciasno, choć oczywiście nadal wymachuje rękami i nogami. Bardzo ważne jest obserwowanie ruchów dziecka. Na tym etapie kobieta otrzymuje od lekarza specjalną kartę ruchów dziecka, na której zazwyczaj znajduje się tabela podzielona na dni i godziny. Każdego dnia po przebudzeniu kobieta powinna liczyć ruchy płodu do momentu, w którym odczuje dziesiąte kopnięcie. Oznacza wówczas w tabeli odpowiednią komórkę. Oczywiście zupełny brak ruchów dziecka w późniejszych godzinach również powinien zaniepokoić. Ruch dziecka to najlepszy wyznacznik jego dobrostanu. Nie ma innej możliwości, by matka w warunkach domowych wiedziała, że z jej dzieckiem prawdopodobnie nie dzieje się nic złego, np. nie jest niedotlenione. Jeśli dziecko się nie rusza przez kilka godzin bądź jego ruchy są na tyle delikatne, że kobieta ich nie czuje, powinna położyć się na lewym boku, zrelaksować się, zjeść coś słodkiego i odczekać kilka minut.

Dziecko po dobrym posiłku bądź słodyczach na pewno się uaktywni. Jeśli cały dzień kobieta nie odnotowała żadnego ruchu dziecka bądź np. 2 dni z rzędu ruchów było mniej niż 10, powinna pilnie skonsultować się z lekarzem.

Jak rozwija się płód? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Jak rozwija się płód? Źródło: 36,6.

Jak wygląda dziecko w 29. tygodniu ciąży?

Dziecko w 29. tygodniu ciąży jest proporcjonalne, dobrze wykształcone, skóra już nie jest tak przezroczysta, zaczyna nabierać koloru, rozwija się tkanka tłuszczowa. Dziecko urodzone w 29. tygodniu ciąży to wcześniak, jednak mający już większe szanse na przeżycie. Mimo to lekarze starają się zapobiegać porodom przedwczesnym w tym okresie. Najlepsze warunki rozwoju dziecko nadal ma bowiem w brzuchu matki. Waga dziecka przekracza już kilogram, badanie USG pozwala ocenić proporcje dziecka, jego dobrostan, a także to, czy jego długość i waga mieszczą się w granicach normy.

Brzuch i waga kobiety w ciąży

Jak na każdym etapie ciąży, tak i pod koniec nie należy lekceważyć właściwego odżywiania. Odpowiednia dieta, bogata w błonnik pokarmowy, przyczynia się do profilaktyki zaparć. Niestety jest to częsta dolegliwość w ciąży, która przekłada się na wzrost ryzyka powstawania hemoroidów, czyli żylaków odbytu. Warto więc pić dużo płynów (wody niegazowanej), a także spożywać pełnoziarniste produkty, owoce i warzywa, czyli główne źródła błonnika.

Brzuch w 3. trymestrze bardzo mocno rośnie. Dalej należy dbać o skórę brzucha, by uniknąć tworzenia się rozstępów. Ważna jest również kontrola wagi matki, która pozwala ocenić, czy prawidłowo przyrasta na masie w ciąży. Bóle w podbrzuszu mogą czasami doskwierać ze względu na dalsze i intensywne rozciąganie się więzadeł macicy. Dziecko jest coraz większe i uciska różne struktury. Kobieta koniecznie musi unikać obcisłych ubrań, spodni uciskających okolice podbrzusza.

Samopoczucie w 29. tygodniu ciąży

Narastające objawy, w postaci np. zgagi, ciągłej zadyszki, obrzęków, zmęczenia, są normalne. Niestety nie miną, choć już za niedługo brzuch nieco się obniży i kobieta poczuje ulgę w tych dolegliwościach. Normalne są w tym czasie problemy ze snem. Na pewno wywołane są dużym niepokojem przed porodem, ale również tym, że dziecko często uaktywnia się właśnie w nocy, w spoczynku. Umiarkowana aktywność fizyczna w ciągu dnia wpłynie z pewnością uspokajająco na nienarodzone dziecko, jak i poprawi ogólne samopoczucie kobiety ciężarnej. Przed pójściem spać wskazane jest wietrzenie sypialni. Odpowiednie dotlenienie organizmu pozytywnie wpłynie na jakość snu ciężarnej kobiety.

Jakie dolegliwości mają kobiety w ciąży? Odpowiedź znajdziesz w filmie

Zobacz film: Typowe dolegliwości w ciąży. Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 17.07.2018,
Opublikowano: 17.07.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 

Resort zdrowia zdecydował się rozszerzyć grupę dzieci, która może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Preparat jest już  dostępny dla młodych ludzi między 9. a 18. rokiem życia. Co zrobić, aby nasza pociecha otrzymała preparat? 

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej