28. tydzień ciąży – który to miesiąc? Ruchy i waga dziecka

Fot: Emma Kim / gettyimages.com

Dziecko w 28. tygodniu ciąży, czyli 7. miesiącu, ma coraz mniej miejsca na intensywne ruchy. Często już w tym okresie układa się główką w dół. W 28. tygodniu pojawiają się rzęsy oraz brwi. Brzuch kobiety ciężarnej intensywnie rośnie.

Czas, kiedy należy zgłosić się na kontrolną wizytę u lekarza, to 28. tydzień ciąży. W tym okresie warto również zastanowić się, czy nie udać się do szkoły rodzenia. Waga dziecka przekracza już 1 kg, jednak nadal jest ono zbyt małe, by poradzić sobie poza organizmem matki.

Brzuch i samopoczucie matki w 28. tygodniu ciąży

Podczas 2. trymestru ciąża często jest wolna od dolegliwości ciążowych, brzuch nie przeszkadza w wykonywaniu codziennych czynności. W 3. trymestrze z tygodnia na tydzień zaczynają coraz bardziej dokuczać objawy związane z intensywnie powiększającą się macicą.

Należą do nich zgaga, duszność, spadek kondycji fizycznej. Mogą pojawić się obrzęki, problemy ze snem, bóle kręgosłupa. Kobieta musi pamiętać, by nie kłaść się na plecach ani na prawym boku. Duża już macica powoduje w tych pozycjach ucisk na żyłę główną dolną, co wywołuje w następstwie zaburzenia ciśnienia, spadek rzutu serca i omdlenia.

Twardy brzuch może oznaczać, że pojawiają się tzw. skurcze przepowiadające. O ile dziecko rusza się prawidłowo, nie ma powodów do obaw. Jednak napięty brzuch i brak ruchów dziecka, połączone z jakimikolwiek innymi niepokojącymi objawami, powinny być jak najszybciej skonsultowane z lekarzem. Przez całą ciążę kobieta o prawidłowej masie ciała nie powinna przytyć więcej niż 13 kg, choć jest to oczywiście kwestia indywidualna. W 28. tygodniu przyrost wagi przyszłej matki może być intensywniejszy. Zbyt nadmiernemu zapobiegają odpowiednia dieta i umiarkowana aktywność fizyczna.

Jak rozwija się płód? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Jak rozwija się płód? Źródło: 36,6.

Jak wygląda dziecko w 28. tygodniu ciąży?

W 28. tygodniu ciąży zaczynają pojawiać się brwi, rzęsy, włosy na głowie. Dziecko otwiera oczy i słucha, co dzieje się na zewnątrz. Reaguje często na głos najbliższych osób. Uczy się rozpoznawać głosy rodziców, a w szczególności mamy. Nie najlepszym pomysłem jest pójście do kina czy na koncert. Zbyt głośne dźwięki w otoczeniu są bardzo nieprzyjemne dla dziecka, mogą być wręcz szkodliwe.

Dziecko w 28. tygodniu ciąży jest już bardzo proporcjonalne, jego skóra również staje się coraz lepiej wykształcona, choć jest jeszcze bardzo delikatna. Po 28. tygodniu ciąży waga dziecka wynosi przeszło 1 kg. Na powierzchni mózgu zaczynają kształtować się bruzdy. Zwiększa się ilość tkanki mięśniowej, wzrasta masa kości.

Ruchy dziecka w 28. tygodniu ciąży

Dziecko ułożone jest już najczęściej główką do dołu. Jego ruchy mogą być momentami gwałtowne i nieprzyjemne dla kobiety, kiedy np. dziecko kopnie ją w okolicę żołądka czy wciśnie nóżki w kierunku wątroby. Dziecko ma coraz bardziej skoordynowane ruchy. Pojawia się w tym czasie u niego odruch ssania. Potrafi ono złożyć rączkę w piąstkę.

Badania w 28. tygodniu ciąży

Podczas wizyty w 28. tygodniu ciąży lekarz przeprowadza badanie ultrasonograficzne (USG). Konieczne bowiem w tym tygodniu są m.in. ocena czynności serca płodu, stwierdzenie wagi i ruchów dziecka oraz analiza wielu innych parametrów. Ważna jest również kontrola ciśnienia tętniczego i wagi przyszłej mamy.

Dziecko urodzone w 28. tygodniu ciąży

Dziecko, które przyjdzie na świat w 28. tygodniu ciąży, to wcześniak. W przypadku zagrożenia porodem przedwczesnym lekarze robią wszystko, by mu zapobiec. Zdarzają się niestety sytuacje kliniczne, kiedy nie da się uniknąć porodu. Dziecko urodzone w tym czasie ma już spore szanse na przeżycie, choć należy pamiętać, że jest często obciążone powikłaniami związanymi z wcześniactwem.

Zobacz nasz film i dowiedz się jakie dolegliwości pojawiają się u kobiet w ciąży

Zobacz film: Typowe dolegliwości w ciąży. Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 17.07.2018,
Opublikowano: 17.07.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 

Resort zdrowia zdecydował się rozszerzyć grupę dzieci, która może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Preparat jest już  dostępny dla młodych ludzi między 9. a 18. rokiem życia. Co zrobić, aby nasza pociecha otrzymała preparat? 

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej