27. tydzień ciąży – waga dziecka, brzuch i samopoczucie kobiety

Fot: Hero Images / gettyimages.com

Ruchy dziecka w 27. tygodniu ciąży są bardziej skoordynowane, spokojniejsze. Proporcje ciała powodują, że płód wygląda już jak noworodek. Jego waga dochodzi do 1 kg. Jest to 7. miesiąc ciąży, czyli początek 3. trymestru ciąży.

Wiele kobiet będących w 27. tygodniu ciąży, czyli na przełomie 6. i 7. miesiąca, zauważa intensywny wzrost i zaokrąglenie się brzucha. Skóra jest napięta i skłonna do powstawania rozstępów. Waga dziecka wzrasta, dochodzi do 1 kg. Jednak nie tylko waga dziecka jest ważna, lecz również waga matki.

Waga w 27. tygodniu ciąży

Zarówno w 1., jak i w 2. trymestrze ciąży nie zwiększa się znacznie zapotrzebowanie energetyczne ciężarnej. Kobieta powinna jeść jedynie około 300 kcal więcej niż dotychczas. Mylne są więc teorie, że należy „jeść za dwoje”. Waga ciężarnej jest bardzo ważna ze względu na to, że zarówno otyłość, jak i nadmierny przyrost masy ciała w ciąży są czynnikami predysponującymi do rozwoju nadciśnienia ciążowego, a przede wszystkim – cukrzycy ciążowej. Brzuch po 27. tygodniu bardzo szybko rośnie, a kobieta ma często wrażenie, że opada z sił.

Samopoczucie kobiety w 27. tygodniu ciąży

Hormony ciążowe powodują, że przyszła matka ma problem z koncentracją. Nie jest to więc dobry czas na podejmowanie ambitnych aktywności, jak np. zdawanie egzaminów na studiach. Niekiedy kobieta ma wrażenie, że w połowie zdania zapomina, o czym chciała powiedzieć. Wynika to z jej bardzo dużego rozkojarzenia. Zdecydowanie lepiej jest w tym czasie zająć się realizowaniem wewnętrznej potrzeby „wicia gniazda”. Nie wolno się przemęczać, więc należy odpuścić sobie chęć przestawiania po raz kolejny mebli, mycia okien itp. Można za to powoli kompletować wyprawkę dla dziecka.

Jakie dolegliwości pojawiają się u kobiet w ciąży? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Typowe dolegliwości w ciąży. Źródło: 36,6.

Mimo brzucha, który często wydaje się bardzo duży i utrudnia aktywność fizyczną, nie należy rezygnować z umiarkowanych ćwiczeń. Zalecany jest np. wolny spacer na świeżym powietrzu. Rozrywki typu kino nie są wskazane, ponieważ dziecko reaguje już na dźwięki, tym bardziej głośne. Należy unikać długotrwałego siedzenia ze względu na pojawiające się obrzęki. Warto namówić partnera, by zrobił od czasu do czasu lekki masaż pleców, który przyniesie ulgę w dolegliwościach kręgosłupa.

Nieprzyjemną dolegliwością bywa problem z nietrzymaniem moczu. Pomocne jest regularne, codzienne ćwiczenie mięśni Kegla. Można w tym czasie stosować wkładki higieniczne, jednak należy pamiętać o ich regularnej zmianie, ponieważ ciąża szczególnie predysponuje do infekcji.

Jak wygląda dziecko w 27. tygodniu ciąży?

Dziecko w 27. tygodniu ciąży wygląda już jak noworodek. Często ma lekką czuprynkę, pojawiają się brwi i rzęsy. Skóra jest jeszcze bardzo delikatna, prawie przezroczysta. Płuca są już na tyle rozwinięte, że możliwa jest ich odpowiednia stymulacja, a wcześniak urodzony w 27. tygodniu ciąży ma szanse na przeżycie.

Waga dziecka wynosi średnio około 1 kg. Płód wykonuje dość skoordynowane ruchy. Uczy się połykać, kształtuje mu się odruch ssania. Podczas badania ultrasonograficznego (USG) można zaobserwować, jak ssie kciuk. Dzieci w tym czasie potrafią otwierać już oczy, reagują na bodźce zewnętrzne typu światło i dźwięk. Mogą uspokajać się na dźwięk głosu matki czy reagować na głos ojca.

Poród w 27. tygodniu ciąży

Należy robić wszystko, by uniknąć porodu w 27. tygodniu ciąży. Mimo że wcześniak urodzony w tym czasie ma szansę przeżyć, to jednak poród tak wcześnie może wiązać się z powikłaniami, takimi jak np. retinopatia wcześniacza. Dzieci często wymagają rehabilitacji celem uniknięcia długotrwałych konsekwencji wcześniactwa.

Jesteś w ciąży? Zobacz nasz film i dowiedz się jakie badania powinnaś wykonać 

Zobacz film: Badania w czasie ciąży. Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 13.07.2018,
Opublikowano: 12.07.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 

Resort zdrowia zdecydował się rozszerzyć grupę dzieci, która może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Preparat jest już  dostępny dla młodych ludzi między 9. a 18. rokiem życia. Co zrobić, aby nasza pociecha otrzymała preparat? 

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej