26. tydzień ciąży – na co zwrócić uwagę? Waga i wygląd dziecka

Fot: Julian Rupp / gettyimages.com

Pod koniec 6. miesiąca ciąży, czyli w 26. tygodniu, dziecko rośnie intensywnie, co również powoduje znaczne powiększenie brzucha ciężarnej. By uniknąć rozstępów, kobieta powinna zadbać o napiętą skórę na brzuchu.

Na 26. tydzień ciąży przypada koniec 6. miesiąca. Powoli mija 2. trymestr ciąży. Ważne w tym okresie są odpowiednia dieta i suplementacja. Warunkują one m.in. właściwą podaż wapnia ze względu na intensywny wzrost płodu i zachodzące procesy kostnienia.

Brzuch i samopoczucie w 26. tygodniu ciąży

Wiele kobiet na przełomie 2. i 3. trymestru obserwuje gwałtowne zaokrąglenie się brzucha. Należy pamiętać, by od początku ciąży, a nawet już w czasie jej planowania, zadbać o odpowiednie nawilżenie i odżywienie skóry. Duże znaczenie mają osobnicze predyspozycje do tworzenia się rozstępów, jednak odpowiednia pielęgnacja i dbanie o skórę zmniejszają ryzyko rozstępów, pozwalają na utrzymanie napiętej skóry brzucha w odpowiedniej kondycji i umożliwiają szybszy powrót skóry do pierwotnego wyglądu. Nie należy również zapominać, że odpowiednia aktywność fizyczna i dieta mają ogromne znaczenie w utrzymaniu dobrej kondycji skóry ciała. Ćwiczenia należy oczywiście dostosować do aktualnych możliwości. Warto skonsultować je z lekarzem.

Jakie dolegliwości pojawiają się u kobiet w ciąży? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Typowe dolegliwości w ciąży. Źródło: 36,6.

Rozstępy mogą dotyczyć nie tylko brzucha, ale również piersi, które niekiedy powiększają się od początku ciąży. W 26. tygodniu nie powinna niepokoić niewielka ilość żółtej wydzieliny. Wiele kobiet już w tym okresie zauważa bowiem wypływanie z piersi siary, czyli pierwszego mleka. Jest ono oznaką przygotowania się organizmu do karmienia. Rzadko zdarza się, że jeszcze przed porodem dochodzi do zatkania przewodów mlecznych i pojawienia się stanu zapalnego. Jest to jednak możliwe. W takiej sytuacji warto zastosować metody, które później praktykuje się przy zatkanym przewodzie mlecznym podczas karmienia. Sprawdzi się m.in. ciepły prysznic, który powoduje poszerzenie się przewodów mlecznych i ich odblokowanie.

Warto również zrobić okłady z liści kapusty. To, czy kobieta będzie karmić piersią, nie zależy absolutnie od pojawienia się siary nawet na kilka tygodni przed porodem. Jej brak nie jest powodem do niepokoju. W 26. tygodniu ciąży często zaczynają dokuczać bóle nóg; niekiedy pojawiają się na nich żylaki. Z kolei narastające obrzęki mogą uniemożliwić np. zdjęcie obrączki.

26. tydzień ciąży – jak wygląda dziecko?

Płód rośnie intensywnie, choć w tym czasie zmienia się głównie ilość jego tkanki tłuszczowej. Płuca zaczynają powoli produkować surfaktant, czyli substancję zapobiegającą sklejaniu się ścian pęcherzyków. Dziecko jest jeszcze maleńkie, waży niecały 1 kg i mierzy około 23 cm.

Jest to jednak czas, kiedy rośnie na tyle intensywnie, że ma już problem ze swobodnym machaniem nóżkami. Robi się mu ciasno, zatem jego ruchy są powoli ograniczane. Już wtedy (szczególnie u pierworódek) dziecko przybiera pozycję z główką w dół. Jeśli jednak jest nadal skierowane w dół pośladkami, nie należy się tym martwić. Zdąży się jeszcze obrócić. Dziecko zaczyna otwierać oczy, reagować na światło oraz na dźwięki. Coraz bardziej przypomina noworodka. Jego skóra jest jednak cienka, pomarszczona, prawie przezroczysta.

Poród w 26. tygodniu ciąży

Omawiany tydzień ciąży to czas, kiedy płuca zmieniają budowę z kanalikowej na gronkową, a dalej przekształcają się w pęcherzyki płucne. W przypadku zagrożenia porodem przedwczesnym szanse dziecka na przeżycie są już większe niż dotychczas, m.in. ze względu na możliwość stymulacji dojrzewania płuc.

Jakie badania powinna wykonać każda kobieta w ciąży? Dowiesz się tego z naszego filmu

Zobacz film: Badania w czasie ciąży. Źródło: 36,6.

Data aktualizacji: 13.07.2018,
Opublikowano: 13.07.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 

Resort zdrowia zdecydował się rozszerzyć grupę dzieci, która może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Preparat jest już  dostępny dla młodych ludzi między 9. a 18. rokiem życia. Co zrobić, aby nasza pociecha otrzymała preparat? 

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej