20 tydzień ciąży – USG i badania prenatalne. Jaka wygląda dziecko i jaka powinna być jego waga?

Fot: doroguzenda / stock.adobe.com

20 tydzień ciąży to dobry moment na zrobienie kolejnego badania USG, z którego warto zachować sobie zdjęcia płodu na pamiątkę. Waga dziecka zaczyna szybko rosnąć – za kolejne 20 tygodni powinno być ono 10 razy cięższe.

20 tydzień ciąży to jej półmetek i czas na wykonanie kolejnych badań. Matki z grupy wysokiego ryzyka wykonują ostatnie badania prenatalne, a wielu rodziców udaje się wspólnie na USG 3D i 4D, aby podziwiać swojego potomka.

20 tydzień ciąży – który to miesiąc?

20 tydzień ciąży kończy jej 5 miesiąc. Trwa 2 trymestr, który jest uważany przez większość kobiet za najprzyjemniejszy okres. Choć mogą pojawić się nowe dolegliwości, są one maskowane przez radość wywoływaną odczuwanymi ruchami dziecka i poczuciem, że można już z nim nawiązać kontakt.

Jakie objawy mogą wystąpić, gdy nadejdzie 20 tydzień ciąży? Czy ból brzucha to powód do niepokoju?

Brzuch matki w 20 tygodniu ciąży zaczyna się bardzo szybko powiększać, co może doprowadzić do rozstępów. W ich zapobieganiu pomaga codzienne nawilżanie skóry, warto jednak pamiętać, że należy wybierać kosmetyki naturalne lub dedykowane przyszłym mamom, które nie zawierają szkodliwych dla dziecka substancji.

Na twarzy ciężarnej mogą się pojawić się ostuda – ciemne przebarwienia skóry wynikające ze zwiększonej ilości melaniny. Żeby się przed nimi uchronić, najlepiej stosować kremy z filtrem i unikać nadmiernego kontaktu ze słońcem.

Matkom w 20 tygodniu ciąży często dokuczają bóle brzucha. Mogą nawet pojawić się skurcze, ale, o ile nie są one bardzo silne, regularne i częste, nie ma powodu do obaw – to macica ćwiczy przed przystąpieniem do porodu. Inną przyczyną bólu brzucha może być rozciąganie się więzadeł macicy związane z powiększającym się rozmiarem brzucha.

20 tydzień ciąży – waga matki

Przez cały 2 trymestr ciąży matka powinna przybrać około 5–6 kg, czyli nie więcej niż 2 kg na miesiąc i 500 g na tydzień. Zważywszy na to, że część z tych kilogramów jest ukryta w rosnącym dziecku, płynie owodniowym, łożysku i powiększonych organach matki, nie jest to tak dużo.

Jak wygląda dziecko w 20 tygodniu ciąży?

20 tydzień ciąży to moment, w którym zmysły dziecka są już dobrze wykształcone i nadal się rozwijają. Intensywnie wyrabia się jego mózg i połączenia między komórkami nerwowymi. Dziecko nie tylko już słyszy i może dostrzegać zmiany w oświetleniu i temperaturze otoczenia, ale nawet ukształtował się u niego zmysł równowagi. Oznacza to, że wyczuwa ono kołysanie podczas chodzenia i szybszego oddychania. Nic dziwnego, że często zasypia podczas aktywniejszych dla matki momentów w ciągu dnia, a budzi się i zaczyna poruszać, gdy zaczyna ona odpoczywać.

W tym czasie należy dbać o budowanie więzi ze swoim dzieckiem – często do niego mówić czy uspokajać głaskaniem po brzuchu, gdy przestraszy je hałas. Bardzo dobrze wyczuwa ono także wszystkie emocje matki, dlatego należy unikać stresów i kłótni oraz starać się zapewniać sobie przyjemne emocje. Głośny hałas jest od tego momentu niewskazany.

Dziecko zaczyna rozróżniać smaki, dlatego dieta matki w tym okresie może już kształtować jego preferencje żywieniowe.

Prawidłowa waga dziecka w 20 tygodniu ciąży

Masa dziecka w 20 tygodniu ciąży powinna wynosić około 220–280 g. Nie ma jednak powodu do obaw, jeśli nieznacznie przekracza ten zakres. Może to być związane ze źle rozpoznanym dniem poczęcia lub wieloma innymi czynnikami. W tym czasie dziecko zaczyna szybko przybierać na wadze i może nadrobić parę brakujących gramów.

USG, USG 3D, 4D i badania prenatalne w 20 tygodniu ciąży

W 20 tygodniu ciąży wykonuje się kolejne badanie USG. Bardzo możliwe, że jest to dopiero drugi raz, chociaż często zdarza się, że rodzice mogli już kilkakrotnie oglądać płód. Choć w okolicach 13 tygodnia ciąży przeprowadzono już USG genetyczne, warto w tym czasie jeszcze raz przyjrzeć się sercu dziecka. Często wykonuje się więc echo serca oraz KTG.

Ponadto w tym okresie należy wykonać ponowne badania krwi i moczu. Jest to też dobry moment, aby zacząć uczęszczać do szkoły rodzenia.

USG 3D i 4D powinno się wykonywać w okolicy 20 tygodnia ciąży. Choć ma słabą wartość diagnostyczną, dostarcza wzruszeń rodzicom i pomaga w wytwarzaniu więzi z nienarodzonym dzieckiem.

20 tydzień ciąży bliźniaczej

W większość przypadków w 20 tygodniu ciąży bliźniaczej powinno się zrezygnować z seksu, ponieważ może być on przyczyną przedwczesnego porodu. Należy przy tym pamiętać, że jest to ciąża podwyższonego ryzyka, a organizm matki jest znacznie obciążony. Powinna się ona oszczędzać i jak najwięcej odpoczywać oraz zdrowo jeść. Zdrowo nie znaczy jednak dużo. Zapotrzebowanie energetyczne kobiety w ciąży bliźniaczej nie wzrasta przez 9 miesięcy o więcej niż 500 kcal dziennie. Mimo to przybierają one na wadze dużo więcej niż inne – do 30 kg. Trzeba mieć to na uwadze planując jadłospis. Na tym etapie zaczyna też zmniejszać się tempo wzrostu w ciąży mnogiej, bo inaczej bliźnięta nie zmieściłyby się w macicy.

Zobacz film: Ćwiczenia w czasie ciąży. Źródło: Dzień Dobry TVN

Data aktualizacji: 21.12.2017,
Opublikowano: 05.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej