10 skutecznych sposobów na wszy u dziecka (i dorosłych)

Fot.: Mypurgatoryyears / Getty Images

Wszawica (łac. pediculosis) jest chorobą pasożytniczą wywołaną przez wesz ludzką. Najczęściej zarażają się dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, choć wszy mogą wystąpić również u dorosłych. Wszawicę można leczyć domowymi sposobami. Kluczowa jest jednak profilaktyka.

Do zarażenia wszą głowową (Pediculosis capillitii) najczęściej dochodzi w żłobku, przedszkolu, szkole, na obozach, koloniach, zimowiskach. Wśród dzieci wszy rozprzestrzeniają się bardzo szybko i mogą przenieść się również na dorosłych domowników.

Wszawica – główne objawy

Wszawica objawia się przede wszystkim silnym swędzeniem skóry głowy. Same wszy często trudno rozpoznać, zwłaszcza w gęstych włosach. Znacznie łatwiej rozpoznaje się białe gnidy (jaja wszy) zlokalizowane u nasady włosów. Gnida dojrzewa około 7 dni; po wylęgnięciu wesz żyje przez kilka tygodni. Bliski kontakt fizyczny z nosicielem albo korzystanie ze wspólnych przedmiotów, zwłaszcza osobistych, mogą być przyczynami zarażenia wszawicą u dzieci.

Zobacz film: Wszystko, co trzeba wiedzieć o wszawicy. Źródło: Stylowy Magazyn

Odwszawianie domowników

Wszy rozprzestrzeniają się szybko, dlatego warto jak najszybciej podjąć walkę z chorobą.

10 najskuteczniejszych sposobów na wszy głowowe:

  1. Sięgnąć po preparaty na wszawicę dostępne w aptekach bez recepty (w formie płynów, lotionów, szamponów). Wiele z nich można stosować już u kilkumiesięcznych dzieci, kobiet w ciąży i matek karmiących piersią.
  2. Spróbować ziołolecznictwa. W sklepach zielarskich i aptekach można dostać preparat ziołowy delacet, mający w składzie nalewkę z ziela ostróżeczki polnej (łac. Delphinium consolida) oraz kwas octowy.
  3. Umyć głowę szarym mydłem, a po spłukaniu pod bieżącą wodą polać ją domową płukanką przygotowaną z wody i octu.
  4. Zastosować olejek z drzewa herbacianego (np. dodając go do szamponu lub wmasowując kilka kropli w skórę głowy).
  5. Po zastosowaniu preparatu lub płukanki wyczesać włosy gęstym (najlepiej metalowym) grzebieniem.
  6. Zastosować elektryczny grzebień, który natychmiast zabija wszy za pomocą niewyczuwalnego dla człowieka napięcia elektrycznego i pomaga wyczesać gnidy.
  7. Wymieszać w proporcji 1:1 wodę z octem jabłkowym i taką mieszankę nałożyć na skórę głowy oraz włosy.
  8. Spryskać skórę głowy oraz włosy płukanką z soli kuchennej i octu w proporcji 1:1. Przed spłukaniem i umyciem włosów szamponem trzymać na głowie czepek przez 1,5–2 godziny.
  9. Natrzeć na noc skórę głowy oliwą z oliwek, po czym owinąć głowę ręcznikiem albo założyć czepek. Rano umyć włosy szamponem i dokładnie wyczesać.
  10. Jeśli domowe sposoby na wszawicę okażą się nieskuteczne, należy udać się do lekarza, zwłaszcza gdy dojdzie do zakażenia skóry, czego oznakami są zaczerwienienie, strupy, obrzęk. Efektem uporczywego drapania skóry głowy może bowiem stać się zakażenie bakteryjne.

Kontakt fizyczny z zarażoną osobą albo nocleg w złych warunkach mogą być przyczyną zarażenia wszą odzieżową (Pediculosis vestimenti). Wesz odzieżowa nie bytuje na skórze człowieka, ale właśnie na odzieży i w pościeli, które należy wyprać w gorącej wodzie (minimum 60ºC), osuszyć ciepłym powietrzem i wyprasować. Zaleca się zastosowanie preparatu zwalczającego wszy odzieżowe (można w nim prać ubrania, pościel, ręczniki, koce, zasłony, legowiska zwierząt domowych).

Wszy – profilaktyka

Najskuteczniejszym sposobem walki z wszawicą jest jej zapobieganie. Nigdy nie należy pożyczać przedmiotów osobistych (grzebieni, ręczników, czapek) – ani komuś, ani od kogoś. Nie należy również przytulać się głowami. Zalecane jest regularne (np. co tydzień) sprawdzanie mokrych włosów dzieci, zwłaszcza po powrocie z obozu czy zimowiska.

Aby zapobiec zarażeniu się wszą odzieżową, należy regularnie prać pościel i ubrania w gorącej wodzie. Powinno się także unikać nocowania w niehigienicznych warunkach.

Zobacz film: Jak zwalczyć wszawicę? Źródło: Stylowy Magazyn 3

Data aktualizacji: 09.04.2018,
Opublikowano: 01.01.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Duszący kaszel u małego dziecka: jakie są możliwe komplikacje? 

Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu. Kiedy coś podrażnia gardło lub drogi oddechowe, odruch kaszlowy jest sposobem na wydalenie substancji drażniących. Jednak może być też objawem choroby, która przynosi różne komplikacje. Sprawdź, o czym może świadczyć duszący kaszel u małego dziecka. 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej