Zespół policystycznych jajników diagnozuje się coraz częściej. Sandra Kubicka opowiada, jak można żyć z tą chorobą

Getty Images

Chociaż zespół policystycznych jajników rozpoznaje się coraz częściej, wciąż budzi wiele wątpliwości i pytań. Jakie konkretne objawy daje to schorzenie? W jaki sposób można je leczyć? Czy uniemożliwia ono zajście w ciążę? Odpowiedzi między innymi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Zespół policystycznych jajników – co to jest?

Zespół policystycznych jajników to choroba, którą diagnozuje się coraz częściej. Lekarze nie są w stanie ustalić konkretnej przyczyny tego schorzenia, ale podejrzewają, że w kluczowe dla jego rozwoju są uwarunkowania genetyczne. Czym dokładnie jest PCOS? Chodzi o zaburzenie hormonalne, które charakteryzuje się nadmierną produkcją męskich hormonów płciowych oraz nieprawidłowym przebiegiem owulacji, a nawet jej brakiem. Inaczej określa się je również jako wielotorbielowatość.

Przeczytaj więcej: Czy dieta ma znaczenie w leczeniu zespołu policystycznych jajników?

Zespół policystycznych jajników – objawy

Otyłość nie jest charakterystycznym objawem dla zespołu policystycznych jajników, chociaż może występować. Typowe są zaburzenia miesiączkowania – głównie rzadkie miesiączki. Poza tym występują objawy nadmiaru hormonów męskich u kobiety. Są to: nadmierne owłosienie w miejscach typowych dla mężczyzn,  trądzik oraz wypadanie włosów z głowy, czyli łysienie typu męskiego. Może dodatkowo temu towarzyszyć obraz policystycznych jajników w badaniu ultrasonograficznym. Natomiast potwierdzeniem, czy to jest ta choroba, są badania hormonów męskich we krwi, głównie testosteronu – wyjaśnia dr Małgorzata Nowicka, ginekolog i endokrynolog.

Zespół policystycznych jajników a ciąża

Jeśli PCOS zostanie potwierdzone, leczy się je na dwa sposoby. Wybór odpowiedniego zależy od tego, czy pacjentka w danym momencie chce się starać o dziecko, czy też odkłada ten krok na później. W pierwszym przypadku podaje się leki, mające wywołać owulację, a jeśli one okazują się nieskuteczne, zaleca się zapłodnienie in vitro. W drugim przypadku natomiast terapia hormonalna będzie oparta na wdrożeniu dwuskładnikowej antykoncepcji. Dzięki temu wyreguluje się nie tylko miesiączkę, ale również obniży się poziom hormonów męskich, a za tym idzie, spowoduje wycofanie objawów. Jak długo czeka się na efekty leczenia? Przeważnie widać je po kilku miesiącach terapii. Pamiętaj jednak, że tej choroby nie wolno lekceważyć. Nieleczona może przynieść bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia .

Nieleczony zespół policystycznych jajników może prowadzić do wielu powikłań, w tym do stanu przedcukrzycowego, cukrzycy typu II, choroby serca, nadciśnienia. Dodatkowo dochodzi do przerostów błony śluzowej macicy, co zwiększa ryzyko raka trzonu macicy – dodaje ekspert.

Źródło: Discovery Life

Na zespół policystycznych jajników cierpi wiele kobiet. W gronie tym znajduje się również modelka - Sandra Kubicka. Co dla znanej 25-latki jest najtrudniejsze w tej chorobie?

Myślę, że cera. Nie miałam nigdy trądziku. Nawet trądzik młodzieńczy ominęłam, co było niesamowite - mówi Sandra.

Modelka dodaje również, że początkowo jej problemy z nieregularnymi miesiączkami były przez lekarza lekceważone i tłumaczone wykonywanym przez nią zawodem (rygorystyczne diety również mogą zaburzać cykle).

Przeczytaj też: Jakie badania trzeba wykonać, aby potwierdzić lub wykluczyć zespół policystycznych jajników?

Chcesz wiedzieć więcej na temat tego schorzenia i na temat przeżyć w związku z PCOS Sandry Kubickiej? Koniecznie zobacz odcinek programu 36,6. Program ten możesz oglądać o 16:50 na kanale Discovery Life. Zapraszamy!

Źródło: Zdrowie

Data aktualizacji: 20.08.2020,
Opublikowano: 19.08.2020 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakimi ziołami leczyć popularne dolegliwości? Ekspert radzi

Coraz częściej obserwujemy zainteresowanie pacjentów naturalnymi metodami leczniczymi, profilaktyką lub wspomaganiem terapii. Zioła są z pozoru bezpiecznie, ale źle użyte i nieprawidłowo dobrane, mogą nam zaszkodzić. Pamiętajmy, że oprócz właściwości  leczniczych ziół, to większość trucizn pochodzi ze świata roślin. Przed zastosowaniem ziół, zawsze warto sięgnąć po poradę farmaceuty lub lekarza biegłego w temacie fitoterapii.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Klinika bez tajemnic. Kto pojawi się w kolejnym odcinku?

Klinika bez tajemnic nie tylko pokazuje pracę i życie kliniki od kuchni. Program przede wszystkim pomaga bohaterom pozbyć się mankamentów urody i odzyskać wiarę we własne możliwości. Komu specjaliści z kliniki dr. Marcina Ambroziaka pomogą w 8.odcinku?

Czytaj więcej
Nowy odcinek Raportu life już 20 grudnia na antenie Discovery life!

Już w niedzielę, 20 grudnia, o 14.20 na antenie Discovery life emisja najnowszego odcinka Raportu life! O czym będzie mowa w programie? Sprawdźcie! 

Czytaj więcej
Mastektomia profilaktyczna – czy jej wykonywanie ma sens?

Czytaj więcej
Skleroterapia żylaków. Na czym polega zabieg i kiedy się go wykonuje?

Czytaj więcej
Czy łysienie androgenowe da się zatrzymać? Odpowiedź znajdziesz w kolejnym odcinku Kliniki bez tajemnic!

Medycyna estetyczna ma ogromne możliwości. Dzięki niej można nie tylko poprawić kształt nosa czy pozbyć się zmarszczek, ale także zatrzymać łysienie! Z takim problemem do kliniki dr. Marcina Ambroziaka zgłosił się Harry Jefferson - makijażysta oraz influencer. Czy specjalistą udało się rozwiązać jego problem?

Czytaj więcej
Przebarwienia na twarzy. Co zrobić, aby się ich pozbyć?

Czytaj więcej
Świerzbiączka - co to za choroba i jak z nią walczyć?

Świerzbiączka to choroba skóry. Pod wpływem różnych czynników, np. promieni słonecznych na ciele chorych pojawiają  się nieestetyczne, swędzące zmiany. Jak można sobie z nimi poradzić? Czy możliwe jest całkowite wyleczenie świerzbiączki?

Czytaj więcej
Malformacje naczyniowe. Jak powstają i czy można je usunąć?

Czytaj więcej