Zapalenie “zatok” (komórek) sitowych – objawy i sposoby leczenia

Fot.: moodboard / Getty Images

Zapalenie komórek sitowych popularnie nazywanych zatokami sitowymi, rozwija się, gdy zalega w nich wytwarzana wydzielina, stając się pożywką dla chorobotwórczych drobnoustrojów. Blokada ujść zatok ma często związek z obrzękiem przewodów nosowych podczas przeziębienia.

Komórki sitowe, znajdujące się blisko nosa filtrują, oczyszczają i nawilżają wdychane powietrze. Ich funkcje wspomaga rzadki śluz produkowany w zatokach, który następnie spływa do przewodów nosowych, chroniąc je przed przesuszeniem.

Przyczyny zapalenia komórek sitowych

Stan zapalny w obrębie komórek sitowych to często następstwo innych schorzeń, które mają niekorzystny wpływ na przepływ wydzieliny z zatok lub ich strukturę. Do chorób tych zalicza się zwykłe przeziębienie, infekcje górnych dróg oddechowych, alergie, polipy w nosie, skrzywienie przegrody nosowej, powiększenie migdałków oraz infekcje jamy ustnej. Zapalenie komórek sitowych może być także wynikiem obecności ciał obcych w nosie lub urazu twarzy lub samego nosa.

Zapalenie zatok sitowych – objawy

Chorzy mogą doświadczać między innymi bólu między oczami i wyraźnej tkliwości podczas dotykania nosa. Stan zapalny objawia się także nieżytem nosa utrzymującym się przez ponad 10 dni, obrzękiem twarzy, zatokowym bólem głowy, obecnością gęstej wydzieliny z nosa, bólem gardła, spływaniem śluzu z nosa po tylnej ścianie gardła, nieświeżym oddechem i kaszlem.

W przebiegu zapalenia komórek sitowych może dojść do osłabienia zmysłu smaku i węchu, a ponadto zdarza się, że choremu dokucza ból ucha, gorączka i ogólne zmęczenie. Gdy objawy nie ustępują po 8 tygodniach, diagnozuje się tak zwane przewlekłe zapalenie “zatok” sitowych. Oprócz wyżej wymienionych symptomów schorzenie to powoduje trudności z oddychaniem i zawroty głowy.

Zapalenie komórek sitowych – leczenie

Stan zapalny komórek sitowych to źródło dużego dyskomfortu, dlatego jego leczenie ma na celu przede wszystkim poprawę jakości życia chorego. Lekarz może zalecić na przykład stosowanie sterydowych sprayów do nosa lub leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty. Preparaty antyhistaminowe, popularne w leczeniu zapalenia zatok czołowych, na ogół nie sprawdzają się w przypadku stanu zapalnego komórek sitowych, ponieważ powodują gęstnienie wydzieliny z nosa i tym samym dodatkowo utrudniają udrożnienie zatok. Jeśli dojdzie do kolonizacji bakteryjnej, może okazać się konieczne wdrożenie do leczenia antybiotyku.

Jakie objawy daje zapalenie zatok? Dowiesz się tego z filmu:

Zobacz film: Zapalenie zatok - objawy, leczenie. Źródło: 36.6.

Nieinwazyjne metody leczenia stanu zapalnego zwykle przynoszą dobry efekt, ale nie jest to regułą – przy braku poprawy, w określonych okolicznościach (krzywa przegroda, polipy w nosie itp.), warto rozważyć zabieg chirurgiczny. Operacja pozwala bowiem na korektę wad strukturalnych, poszerzenie przewodów nosowych i, w razie konieczności, na usunięcie uszkodzonych tkanek.

Zapalenie komórek sitowych – powikłania

Komplikacje stanu zapalnego są rzadkie, ale mogą mieć miejsce – chory doświadcza wówczas zaburzeń widzenia, silnego bólu oczu lub zmian w czynnościach umysłowych. W obliczu tych objawów powinien on jak najszybciej uzyskać pomoc medyczną.

Zapalenie komórek sitowych – leczenie domowe

Ból i ucisk towarzyszące stanom zapalnym zatok można zwalczać domowymi sposobami. Dobre efekty przynoszą ciepłe okłady na twarz, inhalacje i wdychanie pary wodnej podczas prysznica. W trakcie snu warto mieć pod głową większą poduszkę, by wesprzeć proces spływania wydzieliny z zatok do przewodów nosowych. Za dnia należy przyjmować dużo płynów, ponieważ odpowiednia podaż wody pomaga rozrzedzić śluz zalegający w zatokach. Ponadto zaleca się płukanie nosa roztworem soli w postaci sprayu.

Zapalenie komórek sitowych u dzieci

W pierwszych kilku latach życia dzieci są szczególnie podatne na infekcje nosa, uszu i zatok, które najczęściej są spowodowane przez wirusy. Ich symptomy mogą być nasilone przez alergie.

Objawy stanu zapalnego komórek sitowych u dzieci są zbliżone do oznak innych schorzeń, dlatego rozpoznanie zapalenia u najmłodszych bywa nie lada wyzwaniem. Jeśli symptomy (żółto-zielona wydzielina z nosa, kaszel, ból gardła, obrzęk wokół oczu, ból głowy) utrzymują się przez ponad 7–10 dni, można podejrzewać u dziecka stan zapalny.

Ostre zapalenie komórek sitowych u dzieci jest leczone antybiotykami oraz przy pomocy sprayów rozrzedzających śluz i poprawiających funkcje śluzówki nosa. Gdy stan zapalny ma przewlekłą postać lub często nawraca, warto skonsultować się z otolaryngologiem i rozważyć inne terapie lub leczenie chirurgiczne. Operacja polega na poszerzeniu ujścia zatok w celu poprawy przepływu powietrza. Czasem lekarz zaleca dodatkowo usunięcie migdałków.


Data aktualizacji: 07.12.2018,
Opublikowano: 13.02.2018 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

franek kimono 24.05.2018r.

boli bolo boli mnie e e e

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Czy chrzan jest zdrowy? Właściwości lecznicze korzenia i liści chrzanu

Chrzan pospolity ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jest stosowany m.in. podczas przeziębienia i grypy, w chorobach reumatologicznych, nowotworowych i układu trawienia. Jest wykorzystywany także w kuchni i kosmetyce. Można go spotkać zarówno jako roślinę dziko rosnącą, jak również uprawną – w Polsce, Europie i Azji

Czytaj więcej
Choroby zatoki klinowej – objawy, przyczyny i leczenie

Zatoki klinowe to jeden z rodzajów zatok przynosowych. Są one położone w trzonie kości klinowej. Ich funkcją jest ogrzewanie i oczyszczanie powietrza oraz wspomaganie węchu. Tworzą także przestrzeń rezonacyjną dla głosu. Zatoki klinowe są narażone na rozwój niektórych procesów chorobowych. Do najczęstszych należy zapalenie, torbiel i polip.

Czytaj więcej
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok

Kiedy zwykłe przeziębienie nie ustępuje, a dodatkowo zaczynają nasilać się bóle głowy, prawdopodobnie doszło do zapalenia zatok. Chorobę powodują wirusy i bakterie, może też być wynikiem alergii lub następstw krzywej przegrody nosowej. Nieleczona może doprowadzić do poważnych powikłań.

Czytaj więcej
Inhalacje. Najlepszy sposób na problemy z zatokami

Inhalacja łagodzi stan zapalny zatok przynosowych. Domowe inhalacje na zatoki najłatwiej wykonać z użyciem inhalatora lub nebulizatora. W celach leczniczych wykorzystuje się sól fizjologiczną albo olejki. Godne polecenia są też zioła do inhalacji zatok.

Czytaj więcej
Zapalenie nerwu przedsionkowego. Jakie są objawy i jak wygląda leczenie?

Zapalenie nerwu przedsionkowego to ostra choroba, najprawdopodobniej o podłożu infekcji wirusowej, która powoduje zaburzenia w poczuciu równowagi. Głównymi objawami zapalenia nerwu przedsionkowego są napadowe, krótkotrwałe zawroty głowy, którym towarzyszyć mogą nudności oraz wymioty.

Czytaj więcej
Rozmaryn to nie tylko przyprawa.  Herbatka, nalewka i olejek z rozmarynu działają niczym lek

Rozmaryn jest rośliną leczniczą o silnym prozdrowotnym działaniu na ludzki organizm. W przemyśle spożywczym może stanowić alternatywę dla chemicznych konserwantów i przeciwutleniaczy.

Czytaj więcej
W czasie pandemii rzadziej się przeziębiamy i łapiemy infekcje. Dlaczego?

Noszenie maseczki, dezynfekcja rąk, dystans społeczny chronią nie tylko przed koronawirusem SARS-CoV-2, ale też przed innymi wirusami – wynika z badania Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i ARC Rynek i Opinia.

Czytaj więcej
Kit pszczeli – naturalny lek na wiele dolegliwości. Jak przygotować nalewkę i maść z propolisu?

Kit pszczeli, czyli propolis,  jest składnikiem wielu farmaceutyków. I nic dziwnego, ponieważ ma silne właściwości prozdrowotne. Działa przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo, przeciwwirusowo, przeciwzapalnie, przeciwbólowo. Wzmacnia odporność, chroni wątrobę, ma też właściwości przeciwnowotworowe i cytostatyczne. Z propolisu można samodzielnie przyrządzić nalewkę.

Czytaj więcej
7 domowych sposobów na zatkane zatoki – jak sobie radzić z bólem?

Zatkane zatoki są niezwykle dokuczliwe. Jest to ostry, rozpychający ból, który promieniuje na czoło przy niemal każdym ruchu głową. Może się pojawić bez względu na porę roku – zimą może być wynikiem nagłej zmiany temperatury, wiosną reakcją alergiczną, latem reakcją na klimatyzację, a jesienią mogą zaatakować infekcje wirusowe i bakteryjne.

Czytaj więcej
Co może oznaczać ból głowy przy schylaniu i kaszlu?

Ból głowy przy schylaniu czy kaszlu to nietypowe sytuacje, w których pojawiają się dolegliwości odczuwane w okolicy czaszki. Stanowią cenne informacje w procesie diagnostyki. Zwykle świadczą o chorobie, której zaniechanie leczenia prowadzi do groźnych powikłań zdrowotnych.

Czytaj więcej