Zapalenie okostnej - objawy, antybiotyki w leczeniu, zapalenie okostnej w ciąży

Fot: TANABOON / stock.adobe.com

Zapalenie okostnej, czyli zapalenie błony pokrywającej od zewnątrz kości. Może wystąpić zarówno u dzieci jak i dorosłych. Okostna pełni wiele ważnych funkcji, dlatego objawy jej zapalenia nie powinny być lekceważone, bo mogą prowadzić do groźnych powikłań

Okostna to błona włóknista, będąca najbardziej zewnętrzną warstwą kości. Pełni kluczową rolę w ochronie kości i jej regeneracji, umożliwia odpowiedni przyrost kości, a poprzez bogate unaczynienie zapewnia jej prawidłowe odżywienie. Jeśli dojdzie do zapalenia okostnej, głównym objawem jest silny ból.

Okostna - co to jest?

Okostna zbudowana jest z dwóch warstw. Pierwsza warstwa, rozrodcza, jest niezbędna w procesie wzrostu i odbudowy tkanki kostnej (np. po złamaniach). Drugą, włóknistą, cechuje bardzo bogate unaczynienie i unerwienie, co w przypadku zapalenia okostnej przyczynia się do tak dużej intensywności odczuwanego bólu.

Czy zapalenie okostnej to to samo co zapalenie ozębnej?

Nie. Ozębna to tkanka pełniąca dokładne takie same funkcje i bardzo zbliżonej budowie do okostnej, wypełnia przestrzeń pomiędzy ścianą kostną zębodołu a korzeniem zęba. Jednak jest to inna tkanka, więc te dwa określenia nie są równorzędne. Inaczej mówiąc, zapalenie ozębnej dotyczy bezpośrednio kontaktu ząb-kość. Zapalenie okostnej dotyczy wyłącznie kości szczęki, choć powikłania tego zapalenia przekładają się na dolegliwości zębowe.

Jakie są przyczyny zapalenia okostnej?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, że inne są przyczyny przewlekłego zapalenia okostnej, a inne ostrego. Przewlekłe zapalenie jest wynikiem np. szkodliwego wpływu promieniowania jonizującego, zatrucia fosforem lub jest jednym z objawów osteoartropatii u dorosłych obejmującej kości przedramienia, dłoni, stóp i piszczeli. Ostre zapalenie jest najczęściej następstwem urazu i przedostania się czynników chorobotwórczych ze środowiska zewnętrznego, bądź może się rozwinąć w wyniku przejścia stanu zapalnego z sąsiadujących ognisk zapalnych. Jeśli wyszczególnimy tu okostną w okolicy zębów, do przyczyn zaliczymy także: próchnicę, stany zapalne miazgi zęba czy korzeni zęba, nieprawidłowo przeprowadzone leczenie kanałowe, pozostawienie korzenia po usunięciu zęba.

Zapalenie okostnej - objawy

Podstawowym objawem jest ból. Silny, nagły, często gwałtownie narastający. W okolicy zajętej kości dochodzi do obrzęku, a także do zaczerwienienia skóry nad objętą stanem zapalnym okostną. Jeśli zapalenie obejmuje kości szczęki, objawy imitują ból zęba - ból, opuchlizna policzka, niemożność mówienia i otwierania ust. Dodatkowo pojawia się często ból głowy i podwyższenie temperatury.

Zapalenie okostnej u dzieci

U niemowląt można spotkać się z przewlekłym zapaleniem nasad kości długich w dziedzicznym zespole Caffeya-Silvermana. Charakteryzuje się on nawarstwieniami okostnej, odczynami okostnowymi a także innymi objawami jak zajęcie tkanek miękkich, czy objawy ogólne.

Zapalenie okostnej - diagnostyka

Podstawowym narzędziem diagnostycznym jest zdjęcie rentgenowskie (RTG), czyli zwykłe prześwietlenie. Jeśli zapalenie obejmuje szczękę, diagnostyka również wymaga RTG, jednak leczeniem zajmuje się nie lekarz, tylko stomatolog.

Leczenie zapalenia okostnej

Leczenie powinno być jak najszybciej prowadzone przez lekarza bądź przez stomatologa. Leczenie domowe nie przynosi często spodziewanych rezultatów, standardowe leki przeciwbólowe i przeciwzapalnie nie łagodzą całkowicie objawów. Leczeniem z wyboru jest antybiotyk. Jeśli za długo zwleka się z antybiotykoterapią, może rozwinąć się ropień, co często skutkuje interwencją chirurgiczną. Szczególnie niebezpieczne bywają zapalenia okostnej w okolicach zębów. Zdjęcia RTG pokazują stopień zniszczenia korony zęba, wobec czego lekarz podejmuje decyzję o dalszym postępowaniu. Stomatolog ocenia, czy ząb można uratować, jeśli tak - proponuje leczenie kanałowe. Należy pamiętać, że kiedy zlekceważy się stan zapalny i dojdzie do powstania ropnia, to jest to stan bardzo niebezpieczny. Dlaczego? Ponieważ wszystkie tego typu zakażenia mogą prowadzić do zapaleń opon mózgowo-rdzeniowych, mózgu (jeśli zapalenie obejmuje okolice głowy) czy sepsy.

Antybiotykoterapia trwa zazwyczaj 7 -14 dni. Można dodatkowo stosować zimne okłady zmniejszające opuchliznę. Pomocne mogą być też płukanki z szałwii czy rumianku, jeśli infekcja dotyczy okostnej zębów.

Podsumowanie

Zapalenie okostnej dotyczy warstwy zewnętrznej kości. Głównym objawem jest bardzo silny ból, często obrzęk. Groźnym powikłaniem może być powstanie ropnia. Leczenie polega przede wszystkim na antybiotykoterapii. Powikłania wiążą się z postępowaniem chirurgicznym. Nie należy zbyt długo zwlekać z diagnostyką i opierać się na domowych sposobach leczenia, które nie przynoszą pożądanych rezultatów.

Zobacz film: Jak dobrać buty dla dziecka? Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 11.12.2017,
Opublikowano: 06.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej
Opieka pediatryczna online – o każdej porze dnia i nocy możesz skontaktować się z lekarzem pediatrą

Kiedy dziecko choruje, rodzic chce zrobić wszystko, aby jak najszybciej ulżyć maluchowi. Niestety umówienie i dostanie się do lekarza na wizytę w przychodni – zwłaszcza w okresie wzmożonej zachorowalności – bywa trudne. W takich sytuacjach doskonale sprawdzą się rozwiązania oferowane przez platformy telemedyczne, takie jak np. Med24. Jak to działa w praktyce i dlaczego warto skorzystać z usług telemedycznych?

Czytaj więcej