Za złe samopoczucie mogą odpowiadać bakterie z naszych jelit

Peter Dazeley/getty images

Istnieje związek między pracą jelit, a pracą mózgu. Naukowcy mówią o osi jelita-mózg. Czy funkcjonowanie jelit ma wpływ na zaburzenia neurologiczne bądź psychiczne?

Wpływ stanu jelit na stan mózgu

O jelitach mówi się „drugi mózg”. Nie bez przyczyny. Nie tylko odporność jest uzależniona od stanu naszych jelit, ale także samopoczucie! Naukowcy dowodzą, że na rozdrażnienie, gorszy nastrój mogą mieć wpływ bakterie zamieszkujące nasze jelita.

Zespół badaczy z Uniwersytetu w Oxfordzie opublikował badania, z których wynika, że coraz więcej badań łączy mikrobiom jelita z mózgiem i zachowaniem, co znane jest jako oś mikrobiom-jelito-mózg.

Nowoczesne życie może doskonale powodować zaburzenia mikroflory w jelicie. Prowadzimy życie pełne stresu, nasza dieta jest uboga w błonnik, mieszkamy w zbyt sterylnym środowisku i polegamy na antybiotykach. Wszystkie te czynniki mogą wpływać na mikrobiom, a więc na nieznane obecnie sposoby oddziaływać na nasze zachowanie i psychiczne samopoczucie

- mówi autorka publikacji dr Katerina Johnson.

Bakterie w jelicie mają wpływ na pracę mózgu

Ta sama badaczka z Uniwersytetu w Oxfordzie odkryła także, że te osoby, które mają więcej znajomych, posiadają bogatszą florę bakteryjną jelit. Te same wskaźniki odnotowano wśród tych osób, które dużo podróżowały, próbowały nowych nieznanych potraw.

Zdaniem badaczy takie zachowania sprzyjają kontaktowi z różnymi bakteriami - stąd więcej ich w jelitach.

Flora bakteryjna jelit a autyzm

Znacznej części osób z autyzmem towarzyszą również zaburzenia w układzie pokarmowym. Obserwacja ta skłoniła naukowców do podjęcia badań wykazujących związki między jelitami, a zaburzeniami układu nerwowego.

Zespół z Uniwersytetu w Pekinie i naukowców z USA wskazał np. na powiązania między kompozycją jelitowej flory i zaburzeniami ze spektrum autyzmu (ASD - ang. autistic spectrum disorder).

ASD to prawdopodobnie skutek działania czynników genetycznych oraz środowiskowych. Elementy środowiska obejmują także nadużywanie antybiotyków u dzieci, otyłość matki i jej cukrzycę w czasie ciąży, a także rodzaj porodu i to, czy jest karmione piersią. Wszystkie te elementy mogą wpłynąć na równowagę bakteryjną w jelicie niemowlęcia, stanowią więc czynniki ryzyka dla ASD

- tłumaczy dr Qinrui Li z Uniwersytetu w Pekinie, jeden z autorów publikacji.

Przeanalizowane prace sugerują, iż przywrócenie zdrowej flory bakteryjnej, a więc zmiana diety na bezglutenową, bezkofeinową, przyjmowanie probiotyków, poprawia funkcjonowanie osób z ASD. Wśród korzyści, naukowcy wymieniają poprawę interakcji społecznych, komunikacji i zmniejszenie powtarzalnych zachowań.

Połączenie jelit i układu nerowowego

Bakterie to niejedyny sposób, dzięki któremu jelito może oddziaływać na mózg i psychikę. W naszych jelitach znajduje się ponad 100 milionów komórek nerwowych. Obecne w jelitowym nabłonku komórki pobudzają biegnący do mózgu nerw błędny. To wskazuje, że jelito może natychmiast przekazywać mózgowi informacje.

Na problemy z jelitami antydepresanty

Coraz więcej gastroenterologów wszelkie zaburzenia jelit, w tym coraz powszedniejszy zespół jelita nadwrażliwego, leczy w porozumieniu z psychiatrą. U bardzo wielu osób zmagających z się z tą dolegliwością, dodatkowa terapia lekami przeciwdepresyjnymi przynosi reemisję choroby jelit.

Zobacz film: Dietetyk Jakub Mauricz o tym, czym jest jelito nadwrażliwe.

źródło:x-news

Źródło: zdrowie.pap.pl/

Data aktualizacji: 29.04.2020,
Opublikowano: 27.04.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jakimi ziołami leczyć popularne dolegliwości? Ekspert radzi

Coraz częściej obserwujemy zainteresowanie pacjentów naturalnymi metodami leczniczymi, profilaktyką lub wspomaganiem terapii. Zioła są z pozoru bezpiecznie, ale źle użyte i nieprawidłowo dobrane, mogą nam zaszkodzić. Pamiętajmy, że oprócz właściwości  leczniczych ziół, to większość trucizn pochodzi ze świata roślin. Przed zastosowaniem ziół, zawsze warto sięgnąć po poradę farmaceuty lub lekarza biegłego w temacie fitoterapii.

Czytaj więcej
Sól nie jest taka zła! Jak działają kosmetyki na jej bazie? 

Sól doskonale poprawia smak potraw. Mimo że w kuchni lepiej z nią nie przesadzać, to w łazience można ją stosować do woli. Jak działają kosmetyki na bazie soli i jak je stosować?

Czytaj więcej
Klinika bez tajemnic. Kto pojawi się w kolejnym odcinku?

Klinika bez tajemnic nie tylko pokazuje pracę i życie kliniki od kuchni. Program przede wszystkim pomaga bohaterom pozbyć się mankamentów urody i odzyskać wiarę we własne możliwości. Komu specjaliści z kliniki dr. Marcina Ambroziaka pomogą w 8.odcinku?

Czytaj więcej
Nowy odcinek Raportu life już 20 grudnia na antenie Discovery life!

Już w niedzielę, 20 grudnia, o 14.20 na antenie Discovery life emisja najnowszego odcinka Raportu life! O czym będzie mowa w programie? Sprawdźcie! 

Czytaj więcej
Mastektomia profilaktyczna – czy jej wykonywanie ma sens?

Czytaj więcej
Skleroterapia żylaków. Na czym polega zabieg i kiedy się go wykonuje?

Czytaj więcej
Czy łysienie androgenowe da się zatrzymać? Odpowiedź znajdziesz w kolejnym odcinku Kliniki bez tajemnic!

Medycyna estetyczna ma ogromne możliwości. Dzięki niej można nie tylko poprawić kształt nosa czy pozbyć się zmarszczek, ale także zatrzymać łysienie! Z takim problemem do kliniki dr. Marcina Ambroziaka zgłosił się Harry Jefferson - makijażysta oraz influencer. Czy specjalistą udało się rozwiązać jego problem?

Czytaj więcej
Przebarwienia na twarzy. Co zrobić, aby się ich pozbyć?

Czytaj więcej
Świerzbiączka - co to za choroba i jak z nią walczyć?

Świerzbiączka to choroba skóry. Pod wpływem różnych czynników, np. promieni słonecznych na ciele chorych pojawiają  się nieestetyczne, swędzące zmiany. Jak można sobie z nimi poradzić? Czy możliwe jest całkowite wyleczenie świerzbiączki?

Czytaj więcej
Malformacje naczyniowe. Jak powstają i czy można je usunąć?

Czytaj więcej