USG jamy brzusznej w ciąży, u niemowlęcia i u dziecka. Co pokazuje?

Fot: fotolia.com

USG jamy brzusznej w ciąży pozwala wykryć zaburzenia rozwojowe i wady w budowie płodu oraz także rozpoznać ewentualne choroby genetyczne. U niemowląt i dzieci badanie nie jest obowiązkowe, ale wykonuje się je, by ocenić stan narządów wewnętrznych i przy podejrzeniach niektórych schorzeń.

Pierwsze badanie ultrasonograficzne (USG) jamy brzusznej w ciąży należy wykonać między 11 a 14 tygodniem w ciąży. Nie jest to pierwsze USG ciężarnej – wcześniej, do 10 tygodnia, zaleca się badanie ultrasonograficzne sondą dopochwową. Kolejne USG jamy brzusznej wykonuje się między 18 a 22 i między 28 a 32 tygodniem ciąży. Badania te mają na celu ocenę budowy anatomicznej płodu oraz (w 11–14 tygodniu) rozpoznanie ewentualnych wad genetycznych. Dotychczas nie stwierdzono szkodliwego wpływu badań ultrasonograficznych ani na organizm ciężarnej, ani na płód. W związku z tym nie ma żadnych ograniczeń co do tego, jak często można je wykonywać.

USG jamy brzusznej w ciąży

Dokładny termin pierwszego USG brzucha w ciąży ustala lekarz. Dzięki temu badaniu lekarze są w stanie ocenić, czy płód odpowiednio się rozwija, a także oszacować ryzyko wystąpienia chorób genetycznych. Podczas pierwszego USG bierze się pod uwagę:

  • przezierność karku płodu,
  • czynność akcji serca płodu,
  • pozycję płodu,
  • kość nosową płodu,
  • przepływ krwi w przewodzie żylnym,
  • przepływ krwi przez zastawkę trójdzielną,
  • błonę owodniową.

Oprócz tego ocenia się również kosmówkę (zewnętrzną błonę płodową), wymiar dwuciemieniowy oraz – jeżeli długość ciemieniowo-siedzeniowa jest mniejsza niż 84 mm – weryfikuje się wiek płodu. Oszacowanie ryzyka wystąpienia wad genetycznych jest możliwe dzięki tzw. markerom, z których najważniejsze to przezierność karkowa i czynność serca płodu.

Kolejne USG jamy brzusznej przeprowadza się w 18–22 i 28–32 tygodniu ciąży. Jego celem jest wykrycie wad wrodzonych w budowie płodu, określenie wieku (jeżeli nie zrobiono tego wcześniej) oraz wagi płodu.

Co wykrywa USG?

W trakcie pierwszego badania USG w ciąży oceniania jest przezierność karkowa, na podstawie której określa się ryzyko wystąpienia wad genetycznych. Jest to zbiornik płynu znajdujący się w okolicach karku płodu. Jego grubość nie powinna przekraczać 2,5 mm. Powiększona przezierność może oznaczać następujące zaburzenia:

  • zespół Downa,
  • zespół Pataua,
  • zespół Edwardsa,
  • zespół Cornelii de Lange,
  • zespół Noonan,
  • zespół Turnera,
  • zespół Smitha-Lemliego-Opitza,
  • zespół Jouberta,
  • zespół Escobara.

Drugim markerem jest badana w USG brzucha czynność serca płodu. Między 11. a 14. tygodniem ciąży powinna ona wynosić między 110 a 160 uderzeń na minutę. Jej poszczególne zaburzenia mogą oznaczać:

  • tachykardię (przyspieszenie akcji serca powyżej 160 uderzeń na minutę) – zespół Pataua, zespół Turnera,
  • bradykardię (częstość akcji serca poniżej 110 razy na minutę) – zespół Edwardsa oraz triploidię, czyli obecność dodatkowej pary chromosomów,
  • umiarkowaną tachykardię – zespół Downa.

Stwierdzenie pogrubionej przezierności lub nieprawidłowej czynności serca nie zawsze jest związane z wadą chromosomalną. Należy ją potwierdzić lub wykluczyć w dalszych badaniach genetycznych.

Zobacz także: Badania prenatalne wykrywają wady rozwojowe i choroby płodu

W kolejnych badaniach USG jamy brzusznej diagnozuje się ewentualne nieprawidłowości w rozwoju i budowie płodu. Jego wiek i wagę określa się na podstawie wymiaru dwuciemieniowego główki, obwodu główki, obwodu brzucha, długości kości udowej (czasem także kości ramiennej) i wymiaru poprzecznego móżdżku. Oprócz tego badana jest też prawidłowa budowa i położenie:

  • czaszki,
  • ośrodkowego układu nerwowego,
  • twarzy,
  • szyi,
  • klatki piersiowe,
  • serca,
  • jamy brzusznej i znajdujących się w niej narządów,
  • kręgosłupa i kończyn.

Określa się wtedy również położenie łożyska, a kiedy wymaga tego sytuacja – stan szyjki macicy, macicy i jej przydatków oraz płynu owodniowego. Na życzenie rodziców możliwe jest także rozpoznanie płci dziecka.

USG brzucha dziecka

Obowiązkowe badanie USG niemowlęcia dotyczy tylko stawów biodrowych dziecka. USG brzucha dziecka wykrywa wady rozwojowe, stosuje się je także przy stwierdzeniu guza w jamie brzusznej lub innych odchyleń.

Podczas USG jamy brzusznej niemowląt i starszych dzieci bada się:

  • wątrobę, drogi żółciowe i pęcherzyk żółciowy,
  • śledzionę,
  • jelita,
  • nerki,
  • trzustkę,
  • naczynia krwionośne przechodzące przez jamę brzuszną.

Noworodek przed USG powinien zostać nakarmiony przez matkę. U starszego dziecka badanie wykonuje się przy pełnym pęcherzu, dlatego 30–60 minut wcześniej należy podać mu do picia niegazowany napój. U dzieci i niemowląt USG nie wykonuje się na czczo, chyba że przeprowadza się je w celu potwierdzenia lub wykluczenia zaburzeń pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych. Należy wówczas nie podawać mu posiłków na 3 godziny przed badaniem.

Zobacz film: Zastosowanie badania USG. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 04.01.2018,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Duszący kaszel u małego dziecka: jakie są możliwe komplikacje? 

Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu. Kiedy coś podrażnia gardło lub drogi oddechowe, odruch kaszlowy jest sposobem na wydalenie substancji drażniących. Jednak może być też objawem choroby, która przynosi różne komplikacje. Sprawdź, o czym może świadczyć duszący kaszel u małego dziecka. 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej