Spermatogeneza i oogeneza – schemat i przebieg

Fot: Henrik5000 / gettyimages.com

Oogeneza to proces, w wyniku którego powstaje komórka o haploidalnej ilości materiału genetycznego i chromosomów. W procesie spermatogenezy u mężczyzn zachodzi podobny proces, co umożliwia zapłodnienie, czyli połączenie dwóch komórek rozrodczych.

Oogeneza to proces tworzenia komórek jajowych. Oogeneza i spermatogeneza (tworzenie męskich komórek rozrodczych) wspólnie określane są mianem gametogenezy. Celem obu tych procesów jest redukcja liczby chromosomów i umożliwienie procesu wymiany materiału genetycznego. Oogeneza i spermatogeneza istotnie różnią się między sobą.

Schemat oogenezy

Aby omówić ogólny schemat oogenezy, należy wyjaśnić kilka skrótów:

  • 2c – prawidłowa ilość materiału genetycznego w komórce,
  • 1c – zredukowana o połowę ilość materiału genetycznego w komórce,
  • 4c – podwojona ilość materiału genetycznego w komórce,
  • 2n – prawidłowa ilość chromosomów,
  • 1n – zredukowana o połowę ilość chromosomów.

Pierwotna komórka płciowa w wyniku dwóch następujących po sobie podziałów komórkowych mitotycznych uzyskuje 4 oogonia. Oogonia, wzrastając, tworzą oocyt I rzędu (2n 4c). Następuje pierwszy podział mejotyczny, zablokowany w profazie (jednym z etapów mejozy). Pod wpływem hormonów dochodzi do wzrostu oocytu I rzędu, dokończenia podziału mejotycznego i powstania oocytu II rzędu (1n 2c) z jednoczesnym uwolnieniem I ciałka kierunkowego. Dalej dochodzi do drugiego podziału mejotycznego. Skutkiem tego procesu jest powstanie dojrzałej komórki jajowej, mającej pojedynczą (haploidalną) liczbę chromosomów i haploidalną ilość DNA (1c i 1n). Komórka jest gotowa do zapłodnienia.

Oogeneza – kiedy przebiega?

Oogeneza jest procesem, który zaczyna się już na etapie życia zarodkowego, kiedy kształtują się żeńskie gonady. Już około 15.–17. tygodnia życia płodowego rozpoczyna się w jajnikach proces dojrzewania komórek jajowych. Gonady zarodkowe zawierają nawet kilkadziesiąt milionów komórek płciowych. Opłaszczają je komórki ziarniste, a wraz z procesem dojrzewania niektóre giną, jeśli nie są szczelnie okryte komórkami ziarnistymi. U dziewcząt przed okresem pokwitania jest ich już tylko kilka tysięcy. W części korowej jajnika znajdują się komórki jajowe otoczone komórkami nabłonkowymi.

Określane są one pęcherzykami jajnikowymi, a zawarte w nich komórki to oocyty I rzędu, jak wcześniej wspomniano – zatrzymane w pierwszym podziale mejotycznym. Kiedy kobieta zaczyna miesiączkować, cyklicznie dojrzewają kolejne pęcherzyki, trwa więc proces oogenezy. Podczas jednego cyklu zaczyna dojrzewać około 20 pęcherzyków. Ostatecznie powstaje dojrzały pęcherzyk Graafa, który w połowie cyklu pęka, dzięki czemu komórka jajowa wydostaje się do jamy otrzewnej.

Tuż przed pęknięciem wydzielone zostaje drugie ciałko kierunkowe, zawierające 23 chromosomy, dlatego pozostały oocyt II rzędu ma już zredukowaną o połowę ilość chromosomów.

Spermatogeneza i oogeneza

Spermatogeneza jest bardzo podobnym procesem do oogenezy. Zachodzi u mężczyzn w cewkach nasiennych krętych jąder po osiągnięciu dojrzałości płciowej. Jest to pierwsza różnica pomiędzy oogenezą a spermatogenezą. Czyli moment, kiedy proces ten się rozpoczyna. Komórki płciowe w cewkach nasiennych tworzą kilka warstw, a między nimi pojawiają się komórki podporowe. Wraz z dojrzewaniem komórki płciowe zbliżają się do światła cewek nasiennych. Najdalej od światła cewek nasiennych znajdują się spermatogonie.

W kolejnych warstwach umiejscowione są:

  • spermatocyty I rzędu,
  • spermatocyty II rzędu,
  • spermatydy,
  • dojrzałe plemniki.

Cały proces dojrzewania plemników trwa mniej więcej 75 dni. Wraz z innymi składnikami nasienia plemniki są transportowane przez cewki nasienne proste, a dalej przewodziki do najądrzy, gdzie są magazynowane. Spermatogeneza jest kontrolowana przez hormony folikulotropowy, luteinizujący oraz testosteron.

Zobacz film: Mrożenie komórek jajowych. Źródło: 36,6.




Data aktualizacji: 19.03.2018,
Opublikowano: 19.03.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 

Resort zdrowia zdecydował się rozszerzyć grupę dzieci, która może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Preparat jest już  dostępny dla młodych ludzi między 9. a 18. rokiem życia. Co zrobić, aby nasza pociecha otrzymała preparat? 

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Czytaj więcej