RTG zatok – na czym polega badanie i jak się do niego przygotować?

Fot: GVS / stock.adobe.com

RTG zatok jest podstawowym badaniem diagnostycznym wykonywanym w podejrzeniu chorób zatok przynosowych. Prześwietlenie wykonuje się w przypadku ostrego i przewlekłego zapalenia zatok, urazów (np. skrzywionych przegród nosowych), a także w rozpoznaniu zmian nowotworowych zatok.

RTG (inaczej badanie rentgenowskie lub prześwietlenie rentgenowskie) zatok jest jednym z pierwszych badań w podejrzeniu skrzywień lub złamań przegrody nosowej, a także stanów zapalnych zatok (najczęściej szczękowych i nosowych) sprawiających trudności diagnostyczne. Badanie RTG i tomografia komputerowa są najczęstszymi badaniami obrazowymi zatok.

Chore zatoki a badanie RTG

Zatoki przynosowe (inaczej zatoki oboczne nosa) są wypełnionymi powietrzem przestrzeniami, bezpośrednio połączonymi z jamą nosową. Wyróżnia się: zatoki czołowe, zatoki szczękowe, komórki sitowe oraz zatokę klinową. Zatoki pełnią wiele funkcji w organizmie:

  • funkcję oddechową (nawilżanie i ogrzewanie powietrza, wyrównywanie różnicy ciśnień podczas oddychania),
  • funkcję węchową,
  • funkcję mechaniczną (ochrona mózgoczaszki),
  • funkcję termiczną (ogrzewania podstawy czaszki i oczodołu, termoizolacja),
  • funkcję statyczną,
  • funkcję fonetyczną (ochrona ucha wewnętrznego, przestrzeń rezonacyjna).

Ze względu na swą budowę i rolę są podatne na wiele chorób. Najczęstszym schorzeniem jest zapalenie zatok. Zdaniem Europejskiego Towarzystwa Rynologicznego (ETR), co roku na ostre zapalenia zatok przynosowych zapada od 6 do 15% populacji, natomiast przewlekła postać zapalenia zatok (objawy utrzymujące się powyżej 3 miesięcy) może dotykać ok. 5–10% osób na świecie. ETR podkreśla, że zaledwie 2–4% przypadków przewlekłych zachorowań jest odpowiednio diagnozowanych. Wskaźnik zachorowań na zapalenia zatok rośnie z roku na rok, a winą za ten stan obarcza się m.in. postępującą alergizację środowiska.

Badanie RTG jest techniką obrazowania wykorzystywaną najczęściej w diagnostyce układu kostnego. W przypadku prześwietlenia zatok możliwe jest uwidocznienie pogrubienia błon śluzowych zatok, obecności płynu, zatkania ujścia zatoki i zmian polipowych.

Na czym polega RTG zatok?

RTG zatok polega na wykonaniu zdjęcia rentgenowskiego twarzy. Urządzenia do wykonywania badania RTG wytwarza promienie rentgenowskie, które następnie są pochłaniane przez tkanki ciała. Kości charakteryzują się większą zdolnością pochłaniania promieniowania niż sąsiadujące z nimi tkanki miękkie, przez co na zdjęciu RTG są widoczne jako miejsca niezaczernione (czyli jako zacienienie). RTG zatok jest badaniem bezbolesnym i nieinwazyjnym, a w trakcie jego wykonania dawka promieniowania jest nieznaczna i nie zagraża zdrowiu osoby badanej.

Jakie są wskazania oraz przeciwwskazania do RTG zatok?

Do wykonania prześwietlenie RTG zatok nie trzeba się specjalnie przygotowywać, ani być na czczo w dniu badania. Absolutnym przeciwwskazaniem do wykonania RTG zatok jest ciąża (ze względu na wysokie ryzyko uszkodzenia płodu promieniowaniem).

Przebieg badania RTG zatok

Prześwietlenie RTG zatok trwa zazwyczaj kilka minut i jest badaniem dostępnym, możliwym do wykonania w placówkach publicznych oraz prywatnych. Ceny badań różnią się od siebie, lecz zazwyczaj oscylują wokół kilkudziesięciu złotych za prześwietlenie. Badanie polega na obrazowaniu zatok w różnych projekcjach (ułożeniach głowy). Najczęściej wykonywanymi prześwietleniami zatok są:

  • projekcja Watersa – ułożenie potyliczno-bródkowe obejmujące zatokę szczękową oraz sitowie przednie,
  • projekcja podstawy czaszki obejmująca zatokę klinową,
  • projekcja boczna obejmująca zatokę klinową oraz czołową,
  • projekcja Caldwella (potyliczno-czołowa) obejmująca zatokę czołową wraz z sitowiem tylnym.

Jak odróżnić przewlekły katar od zapalenia zatok odpowiecie się z filmu: 

Zobacz film: Jak odróżnić przewlekły katar od zapalenia zatok? Źródło: 36,6.

Co pokazuje prześwietlenie RTG zatok?

Badanie RTG zatok umożliwia rozpoznanie i wprowadzenie odpowiedniej metody leczenia w ostrych stanach zapalnych zatok, wskazuje na urazy zatok przynosowych i umożliwia wyznaczenie właściwej metody leczenia, a także lokalizuje ciała obce w zatokach; jest także podstawowym badanie przed operacją chirurgiczną zatok.

Różnice pomiędzy RTG a TK zatok

Choć RTG wciąż jest uznawane za jedno z podstawowych badań diagnostycznych w rozpoznaniu chorób i zaburzeń zatok, to lekarze coraz częściej zalecają przeprowadzenie tomografii komputerowej (TK) zamiast standardowego prześwietlenia. Dzieje się tak za sprawą większej dostępności tomografów, a także z powodu ograniczonej wartości diagnostycznej RTG. Pomimo rozwoju badań nad popularyzacją tomografii komputerowej, prześwietlenie rentgenowskie nadal jest o wiele tańszym badaniem diagnostycznym. Za TK zatok przemawia możliwość wykluczenia obrzęku błon śluzowych i większa czułość podczas diagnozowania stanów zapalnych komórek sitowych. Ponadto w trakcie wykonywania RTG mogą wystąpić błędy techniczne, a następnie trudności interpretacyjne z powodu nakładania się wszystkich warstw tkankowych na zdjęciu rentgenowskim.

Data aktualizacji: 30.11.2018,
Opublikowano: 20.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy chrzan jest zdrowy? Właściwości lecznicze korzenia i liści chrzanu

Chrzan pospolity ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jest stosowany m.in. podczas przeziębienia i grypy, w chorobach reumatologicznych, nowotworowych i układu trawienia. Jest wykorzystywany także w kuchni i kosmetyce. Można go spotkać zarówno jako roślinę dziko rosnącą, jak również uprawną – w Polsce, Europie i Azji

Czytaj więcej
Choroby zatoki klinowej – objawy, przyczyny i leczenie

Zatoki klinowe to jeden z rodzajów zatok przynosowych. Są one położone w trzonie kości klinowej. Ich funkcją jest ogrzewanie i oczyszczanie powietrza oraz wspomaganie węchu. Tworzą także przestrzeń rezonacyjną dla głosu. Zatoki klinowe są narażone na rozwój niektórych procesów chorobowych. Do najczęstszych należy zapalenie, torbiel i polip.

Czytaj więcej
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok

Kiedy zwykłe przeziębienie nie ustępuje, a dodatkowo zaczynają nasilać się bóle głowy, prawdopodobnie doszło do zapalenia zatok. Chorobę powodują wirusy i bakterie, może też być wynikiem alergii lub następstw krzywej przegrody nosowej. Nieleczona może doprowadzić do poważnych powikłań.

Czytaj więcej
Inhalacje. Najlepszy sposób na problemy z zatokami

Inhalacja łagodzi stan zapalny zatok przynosowych. Domowe inhalacje na zatoki najłatwiej wykonać z użyciem inhalatora lub nebulizatora. W celach leczniczych wykorzystuje się sól fizjologiczną albo olejki. Godne polecenia są też zioła do inhalacji zatok.

Czytaj więcej
Zapalenie nerwu przedsionkowego. Jakie są objawy i jak wygląda leczenie?

Zapalenie nerwu przedsionkowego to ostra choroba, najprawdopodobniej o podłożu infekcji wirusowej, która powoduje zaburzenia w poczuciu równowagi. Głównymi objawami zapalenia nerwu przedsionkowego są napadowe, krótkotrwałe zawroty głowy, którym towarzyszyć mogą nudności oraz wymioty.

Czytaj więcej
Rozmaryn to nie tylko przyprawa.  Herbatka, nalewka i olejek z rozmarynu działają niczym lek

Rozmaryn jest rośliną leczniczą o silnym prozdrowotnym działaniu na ludzki organizm. W przemyśle spożywczym może stanowić alternatywę dla chemicznych konserwantów i przeciwutleniaczy.

Czytaj więcej
W czasie pandemii rzadziej się przeziębiamy i łapiemy infekcje. Dlaczego?

Noszenie maseczki, dezynfekcja rąk, dystans społeczny chronią nie tylko przed koronawirusem SARS-CoV-2, ale też przed innymi wirusami – wynika z badania Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i ARC Rynek i Opinia.

Czytaj więcej
Kit pszczeli – naturalny lek na wiele dolegliwości. Jak przygotować nalewkę i maść z propolisu?

Kit pszczeli, czyli propolis,  jest składnikiem wielu farmaceutyków. I nic dziwnego, ponieważ ma silne właściwości prozdrowotne. Działa przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo, przeciwwirusowo, przeciwzapalnie, przeciwbólowo. Wzmacnia odporność, chroni wątrobę, ma też właściwości przeciwnowotworowe i cytostatyczne. Z propolisu można samodzielnie przyrządzić nalewkę.

Czytaj więcej
7 domowych sposobów na zatkane zatoki – jak sobie radzić z bólem?

Zatkane zatoki są niezwykle dokuczliwe. Jest to ostry, rozpychający ból, który promieniuje na czoło przy niemal każdym ruchu głową. Może się pojawić bez względu na porę roku – zimą może być wynikiem nagłej zmiany temperatury, wiosną reakcją alergiczną, latem reakcją na klimatyzację, a jesienią mogą zaatakować infekcje wirusowe i bakteryjne.

Czytaj więcej
Co może oznaczać ból głowy przy schylaniu i kaszlu?

Ból głowy przy schylaniu czy kaszlu to nietypowe sytuacje, w których pojawiają się dolegliwości odczuwane w okolicy czaszki. Stanowią cenne informacje w procesie diagnostyki. Zwykle świadczą o chorobie, której zaniechanie leczenia prowadzi do groźnych powikłań zdrowotnych.

Czytaj więcej