Dziecięca nadwaga to problem, który rozwija się już od maleńkości. Doktor Anna Łukaszewska od lat prowadzi w Centrum Zdrowia Dziecka turnusy odchudzające dla dzieci z nadwagą. Jest przekonana, że rodzicom należy mówić, aby nie przekarmiali dzieci.
Otyłość prosta zaczyna się w wieku niemowlęcym. Do mnie przychodzą niemowlęta, które jedzą co 3 godziny, również w nocy, a takie dziecko powinno już jeść zaledwie 5 razy na dobę. Komórki tłuszczowe wytworzone do 3. roku życia pozostają, dlatego jeśli dziecko w tym wieku będzie ważyć za dużo, to rodzice fundują mu problemy z wagą już na całe życie - mówi doktor w rozmowie z Agatą Młynarską.
Całość rozmowy z doktor Anną Łukaszewską zobaczycie tutaj:
Otyłość jest problemem, który może rozwijać się wraz z wiekiem. Jednak największym problemem polskich dzieci jest spożywanie zbyt dużej ilości cukru, także napojów gazowanych. Rodzice pozwalają dziecku jeść niezdrowo, a wszystko to przekłada się na wagę. Również brak ruchu jest zagrożeniem dla dzieci - według najnowszych badań 80 proc. dzieci prowadzi siedzący tryb życia, co 5. dziecko ćwiczy raz w tygodniu przez godzinę, a mniej niż 20 proc. uczestniczy w zorganizowanych zajęciach sportowych!
Nadwaga, a w konsekwencji otyłość powoduje także zaburzenia psychiczne u dzieci. Rezygnują one z zajęć dodatkowych, szkoły, zajęć WF-u, tworząc tym samym błędne koło i tyjąc jeszcze bardziej. Otyłość nie jest akceptowana przez rówieśników. Nie jest traktowana jako dysfunkcja i nie wywołuje współczucia u dzieci. Otyłe dzieci są wytykane palcami i nie czują się komfortowo psychicznie, często zajadając stres.
Kto jest winny dziecięcej otyłości? Jak pomóc dziecku i czy jest to refundowane przez NFZ? Więcej informacji o tym znajdziecie na kanale Discovery Life, gdzie emitowany jest program Bez tabu.
Dramatyczne przypadki
W karierze doktor Łukaszewskiej z CZD były różne przypadki. Przykładowo 15-letni chłopiec ważył ponad 180 kilogramów (tyle jest w stanie zważyć waga w gabinecie), nie chciał chodzić do szkoły, dlatego mama załatwiła mu nauczanie indywidualne. Jednym słowem - stworzyła idealne warunki do tycia, bowiem dziecko nie rusza się, nie ma motywacji, a jedzeniem leczy nudę i smutki.
W takich przypadkach należy zacząć od psychoterapii, w celu leczenia otyłości zastosować można jedynie zabieg bariatryczny - mówi dr Łukaszewska.
Czy dieta jest ważna?
Tak! Dieta to absolutna podstawa - najlepszym przykładem na to jest historia 18-letniego Konrada, który na operację bariatryczną, mimo kwalifikacji do tejże, się nie zdecydował. Wraz ze wsparciem rodziców odpowiednią dietą i dużą dawką ruchu jest modelowym pacjentem walczącym z nadwagą. Dlaczego nie zdecydował się na operację? Ponieważ obawiał się komplikacji z nią związanych. Konrad wraz z pomocą rodziców schudł dzięki diecie i aktywności fizycznej.
Historia Konrada pokazuje, że walka z nadwagą jest możliwa, ale bardzo mozolna. Jest także dowodem na to, że do operacji bariatrycznej trzeba się odpowiednio przygotować. Jest ona ingerencją w organizm i wcale nie jest gwarantem sukcesu. Należy także pamiętać, że operacja bariatryczna, choć może być jedynym ratunkiem dla otyłego pacjenta, to jest także ingerencją w ciało. Jak wygląda tego typu operacja?
Lekarz Tomasz Koszutski opowiada o operacji bariatrycznej:
Operacje bariatryczne - rodzaje
U zdrowej osoby żołądek ma pojemność jednego litra. U osób otyłych może on dojść nawet do 2-2,5 litra pojemności. Podczas operacji bariatrycznej lekarz mówiąc bardzo ogólnie, zmniejsza objętość żołądka. Zabieg można wykonać na kilka sposobów:
- opaska żołądkowa metoda ta dzieli żołądek na dwie części - małą (o pojemności około 70 ml) oraz dużą. Dzięki małej objętości pierwszej części pacjent szybko odczuwa sytość. Dzięki tej metodzie można schudnąć około 30 kilogramów w ciągu roku. Bywa jednak, że pacjenci jedzą coraz więcej i w efekcie powiększają żołądek, a założona opaska uciskowa rozluźnia się;
- rękawowa resekcja żołądka to metoda polega na wycięciu większej części żołądka, około 6 centymetrów od dwunastnicy. W żołądku po zabiegu zmieści się około 150 ml i przestanie on wytwarzać grelinę, czyli hormon powodujący łaknienie. Zabieg ten pozwala schudnąć nawet do 100 kilogramów w ciągu roku;
- by-pass żołądka to metoda polega na operacyjnym połączeniu małego żołądka, wytworzonego wcześniej podczas zabiegu, bezpośrednio z jelitem cienkim. Zabieg dedykowany jest dla pacjentów z otyłością olbrzymią;
- balon żołądkowy - dzięki umieszczeniu w żołądku specjalnego balonu, chory traci masę ciała. Zabieg przeprowadza się u osób z BMI powyżej 60, czyli cierpiących na otyłość skrajnie olbrzymią. Balon ma spowodować utratę masy ciała do poziomu, w którym bezpieczne będzie przeprowadzenie docelowej operacji bariatrycznej.
Polecamy: Operacja bariatryczna – wskazania i rodzaje zabiegu, życie po operacji
Najgrubsze dziecko, które do tej pory było leczone ważyło... ponad 200 kilogramów. Miało 14 lat. Jak leczyć pacjentów z taką otyłością? Z tak ogromnym zapotrzebowaniem energetycznym i jednocześnie utrudnioną możliwością wprowadzenia aktywności ruchowej? Zobaczcie na filmie: