Powrót do pracy po urodzeniu dziecka nie musi być trudny

Fot.: WavebreakMediaMicro / stock.adobe.com

Wiele kobiet zmaga się z dylematem, jak pogodzić karierę zawodową z wychowywaniem dziecka i prowadzeniem domu. Zadania nie ułatwiają im bezlitosne realia polskiego rynku pracy, który nie jest przyjazny młodym matkom. 

W Polsce wciąż panuje powszechne przekonanie, że małym dzieckiem powinna zajmować się matka. Jeśli nie ma możliwości połączenia tych obowiązków z pracą zawodową, winna z niej zrezygnować. Tego zdania było 89% ankietowanych uczestniczących w badaniu „Między domem a pracą” przeprowadzonym przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową, Szkołę Główną Handlową oraz Uniwersytet Warszawski. Zaledwie 6% uznało, że to ojciec powinien ograniczyć aktywność zawodową lub z niej zrezygnować.

Wraz ze zmianą generacyjną i rosnącym poziomem wykształcenia kobiet wzrasta grono Polek, które po urodzeniu dziecka szybko postanawiają wrócić do pracy. Zdają sobie bowiem sprawę z faktu, że ograniczenie aktywności zawodowej negatywnie wpływa na ich pozycję zawodową, a także zmniejsza nie tylko bieżące dochody, ale również przyszłą emeryturę.

Problemy z powrotem do pracy po urodzeniu dziecka

Im dłuższa przerwa w pracy, tym trudniejszy powrót do aktywności zawodowej, co jest widoczne w przypadku kobiet z wyższym wykształceniem, mających szczególnie duży udział w statystykach bezrobocia.

Jak wykazały badania realizowane w ramach projektu „Matka pracująca”, aż 77% ankietowanych matek miało trudny powrót na rynek pracy. Wskazywały wiele problemów, m.in. zapewnienie opieki nad dzieckiem (w tym duże koszty związane z zatrudnieniem opiekunki oraz małą dostępność żłobków i przedszkoli), łączenie obowiązków zawodowych i domowych, powrót do bieżących obowiązków w pracy (np. dezaktualizację wiedzy).

Nie bez znaczenia jest stosunek pracodawców do młodych matek. Co trzeci z nich obawia się, że kobiety mogą wykazywać mniejsze zaangażowanie i elastyczność niż inni pracownicy lub odejść z pracy krótko po przeszkoleniu, aby urodzić kolejne dziecko.

Jak ułatwić sobie powrót do pracy?

Dla kobiet planujących wznowienie aktywności zawodowej największym zmartwieniem staje się zapewnienie dziecku opieki. Rozwiązań jest sporo, każde ma plusy i minusy. W żłobku pociecha może liczyć na fachową opiekę i bezcenne dla jej rozwoju kontakty z rówieśnikami, ale jednocześnie jest narażona na różne infekcje i częste choroby.

Można poszukać niani, która zatroszczy się o malucha w domu. Małe dziecko potrzebuje często stałej opieki jednej osoby, a zmiana otoczenia bywa dla niego stresująca. Wspaniałą opiekunką jest babcia, która obdarza wnuka prawdziwą troską i miłością, ale również ma tendencję do rozpieszczania i stosowania swoich metod wychowawczych, co nie zawsze podoba się rodzicom.

Przed powrotem do pracy warto odpowiednio zorganizować życie rodzinne i ustalić podział obowiązków z partnerem. Niekiedy trzeba go też przekonać do pomysłu wznowienia aktywności zawodowej, ponieważ wciąż nie brakuje mężczyzn (i innych członków rodziny) wyrażających opinię, że kobieta powinna „siedzieć” w domu z dzieckiem. Brak partnerskich relacji oraz sprawiedliwego podziału zadań domowych znacznie utrudnia podjęcie decyzji o powrocie do pracy.

Nie bać się rozmów o pracę

Niekiedy trzeba pokonać niską samoocenę, brak pewności siebie i wiary we własne możliwości czy stres związany z kontaktem z pracodawcą. Powodem tego bywa długotrwałe przebywanie w domu tylko z dzieckiem, powodujące pewien rodzaj izolacji. Kobiety boją się rozmów o pracę czy samoprezentacji, nie wierzą, że ich wiedza i umiejętności zostaną wysoko ocenione.

Jednak nawet nie pracując zawodowo i spędzając czas wyłącznie z dzieckiem, warto się dokształcać, rozwijać zainteresowania i umiejętności. Można też w miarę możliwości podejmować różne formy aktywności społecznej, np. angażując się w wolontariat.

Powrót do aktywności ułatwiają elastyczne formy czasu pracy, dzięki którym można pogodzić życie rodzinne i zawodowe. I nie zwariować…

Zobacz film: Co powinieneś wiedzieć, zanim pójdziesz na zwolnienie lekarskie. Źródło: Dzień Dobry TVN


Data aktualizacji: 02.02.2018,
Opublikowano: 10.01.2018 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej
Opieka pediatryczna online – o każdej porze dnia i nocy możesz skontaktować się z lekarzem pediatrą

Kiedy dziecko choruje, rodzic chce zrobić wszystko, aby jak najszybciej ulżyć maluchowi. Niestety umówienie i dostanie się do lekarza na wizytę w przychodni – zwłaszcza w okresie wzmożonej zachorowalności – bywa trudne. W takich sytuacjach doskonale sprawdzą się rozwiązania oferowane przez platformy telemedyczne, takie jak np. Med24. Jak to działa w praktyce i dlaczego warto skorzystać z usług telemedycznych?

Czytaj więcej