Płukanie zatok – jak skutecznie dbać o zatoki w domu i czym je płukać?

Fot: goodluz / stock.adobe.com

Płukanie zatok nazywane jest inaczej irygacją. Jest zabiegiem, który można wykonywać w domu. Daje dobre efekty w łagodzeniu stanów zapalnych, przy katarze, a także nadmiernie wysuszonej śluzówce nosa. Za pomocą zestawu do irygacji można płukać zatoki zarówno u dorosłych jak i u dzieci.

Płukanie zatok jest zabiegiem, który można wykonać samodzielnie w domu, za pomocą dostępnego bez recepty zestawu do irygacji. Pozwala na pozbycie się nadmiaru zalegającej wydzieliny i zanieczyszczeń. Przed wykonaniem płukania niezbędne jest zapoznanie się z poprawna procedurą, a co ważniejsze – z listą przeciwwskazań.

Płukanie zatok – wskazania

Irygacja zatok jest zabiegiem bezpiecznym i bezbolesnym. Domowe płukanie zatok należy wykonać w przypadku zapalenia zatok lub uciążliwego kataru, który ma podłoże w infekcji lub alergii. Irygacja jest polecana przy odbudowie uszkodzonej bądź wysuszonej śluzówki (np. na skutek ciągłego stosowania niektórych leków donosowych). Może przynieść ulgę osobom, które często przebywają w klimatyzowanych lub nadmiernie ogrzewanych pomieszczeniach, gdzie powietrze jest suche i powoduje podrażnienia. Dobrze jest oczyścić zatoki przed niektórymi zabiegami lub operacjami, o czym z pewnością poinformuje lekarz, ale irygacja jest często wskazana również w terapii po ich wykonaniu.

Należy pamiętać, że płukanie nosa i zatok jest też podstawowym sposobem na zachowanie ich higieny. Niezbędna jest wiedza o wszystkich przeciwwskazaniach, wśród których wymieniane są: całkowita blokada przegrody nosowej, infekcje ucha i nadwrażliwość na chlorek sodu, który znajduje się w preparatach do irygacji.

Zobacz też: Jaki antybiotyk na zatoki?

Jakie są metody leczenia chorych zatok? Zobaczcie:

Zobacz film: Metody leczenia zapalenia zatok. Źródło: 36,6

Zestaw do płukania zatok w domu

Jeżeli nie wiadomo czym płukać zatoki w domu, należy skorzystać z gotowych zestawów, które są obecnie dostępne w każdej aptece. W ich skład wchodzą zazwyczaj specjalna butelka do płukania i saszetki z chlorkiem sodu, których używa się do przygotowania roztworu soli fizjologicznej. Zestaw jest bardzo prosty w użyciu i zawiera wszystkie preparaty już w odpowiednich proporcjach. Jego cena waha się od 100 do 200 zł.

Zestaw do płukania zatok można przygotować też w domu. Powinien zawierać:

  • niewielkich rozmiarów butelkę po wodzie mineralnej,
  • gruszkę do nosa, którą często stosuje się w zabiegach pielęgnacyjnych małych dzieci,
  • aspirator do nosa,
  • naczynie z wydłużoną szyjką, do którego często dołączona jest miarka do soli.

Do przygotowania płynu do płukania zatok konieczna jest sól np. spożywcza lub morska (czyli chlorek sodu) i letnia przegotowana woda o temperaturze zbliżonej do ciała człowieka (36 do 37°C), w proporcjach pół łyżeczki soli na pół litra wody. Lekarze zalecają jednak, aby zaopatrzyć się w aptece w gotowy roztwór soli fizjologicznej lub tzw. wody morskiej, ponieważ jedynie wtedy można mieć pewność, że jest on sterylny i do zatok nie zostaną wprowadzone niechciane drobnoustroje.

Jak płukać zatoki?

Procedura oczyszczania zatok nie jest skomplikowana. Przede wszystkim trzeba pochylić się nad zlewem i przechylić głowę tak, aby jedno ucho dotykało ramienia – jeden otwór nosa powinien być w tej pozycji skierowany do dołu, a drugi (od którego należy zacząć) ku górze. Butelkę do irygacji (bądź wcześniej przygotowane naczynie) należy wprowadzić do dziurki, uważając, aby nie wepchnąć końcówki zbyt głęboko i rozpocząć delikatne wlewanie preparatu. W trakcie wprowadzania soli fizjologicznej należy wstrzymać oddychanie przez nos i oddychać tylko przez usta. Przy prawidłowo prowadzonej irygacji płyn powinien swobodnie przepłynąć przez nos i zatoki i wypłynąć drugą dziurką. Jeżeli niewielkie ilości przedostają się do ust, nie należy ich połykać, a wypluć. W ten sam sposób należy zająć się drugą dziurką, a po zakończeniu wydmuchać nos i pozbyć się resztek płynu oraz zalegającej wydzieliny.

Jest to najprostszy ze sposobów irygacji. Niektórzy stosują jeszcze inne metody, np. poprzez wlanie wody do nosa i wyplucie jej ustami, a nawet przez nabranie płynu ustami i wydalenie go nosem. Jednak są one dużo trudniejsze i znacznie mniej przyjemne. Poza tym aby wykonać je prawidłowo, niezbędna jest wprawa.

Płukanie należy przerwać, jeżeli odczuwane jest pieczenie, szczypanie, dochodzi do widocznego krwawienia lub pojawia się uczucie wody w uszach.

Zobacz też: Domowe sposoby na zatkane zatoki

Jak odróżnić przewlekły katar od zapalenia zatok? Odpowiedź na filmie:

Zobacz film: Jak odróżnić przewlekły katar od zapalenia zatok? Źródło: 36,6

Płukanie zatok u dzieci

Do płukania zatok u dzieci polecana jest gruszka lub aspirator do nosa. Na rynku dostępne są zestawy i preparaty dedykowane małym dzieciom, chociaż przed wykonaniem zabiegu zawsze należy go skonsultować z pediatrą. W przypadku dzieci ilość roztworu i jego stężenie uzależnione jest od wieku. Irygację zawsze powinna przeprowadzać osoba dorosła, ale zaleca się, aby do 4 roku życia zabieg wykonywał lekarz. U starszego dziecka można prowadzić ten rodzaj pielęgnacji w domu. W przypadku stanów zapalnych płukanie zatok powinno się wykonywać dwa razy dziennie.


Data aktualizacji: 15.12.2018,
Opublikowano: 27.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Czy chrzan jest zdrowy? Właściwości lecznicze korzenia i liści chrzanu

Chrzan pospolity ma wiele prozdrowotnych właściwości. Jest stosowany m.in. podczas przeziębienia i grypy, w chorobach reumatologicznych, nowotworowych i układu trawienia. Jest wykorzystywany także w kuchni i kosmetyce. Można go spotkać zarówno jako roślinę dziko rosnącą, jak również uprawną – w Polsce, Europie i Azji

Czytaj więcej
Choroby zatoki klinowej – objawy, przyczyny i leczenie

Zatoki klinowe to jeden z rodzajów zatok przynosowych. Są one położone w trzonie kości klinowej. Ich funkcją jest ogrzewanie i oczyszczanie powietrza oraz wspomaganie węchu. Tworzą także przestrzeń rezonacyjną dla głosu. Zatoki klinowe są narażone na rozwój niektórych procesów chorobowych. Do najczęstszych należy zapalenie, torbiel i polip.

Czytaj więcej
Zapalenie zatok – jak odróżnić je od przeziębienia? Objawy i leczenie stanu zapalnego zatok

Kiedy zwykłe przeziębienie nie ustępuje, a dodatkowo zaczynają nasilać się bóle głowy, prawdopodobnie doszło do zapalenia zatok. Chorobę powodują wirusy i bakterie, może też być wynikiem alergii lub następstw krzywej przegrody nosowej. Nieleczona może doprowadzić do poważnych powikłań.

Czytaj więcej
Inhalacje. Najlepszy sposób na problemy z zatokami

Inhalacja łagodzi stan zapalny zatok przynosowych. Domowe inhalacje na zatoki najłatwiej wykonać z użyciem inhalatora lub nebulizatora. W celach leczniczych wykorzystuje się sól fizjologiczną albo olejki. Godne polecenia są też zioła do inhalacji zatok.

Czytaj więcej
Zapalenie nerwu przedsionkowego. Jakie są objawy i jak wygląda leczenie?

Zapalenie nerwu przedsionkowego to ostra choroba, najprawdopodobniej o podłożu infekcji wirusowej, która powoduje zaburzenia w poczuciu równowagi. Głównymi objawami zapalenia nerwu przedsionkowego są napadowe, krótkotrwałe zawroty głowy, którym towarzyszyć mogą nudności oraz wymioty.

Czytaj więcej
Rozmaryn to nie tylko przyprawa.  Herbatka, nalewka i olejek z rozmarynu działają niczym lek

Rozmaryn jest rośliną leczniczą o silnym prozdrowotnym działaniu na ludzki organizm. W przemyśle spożywczym może stanowić alternatywę dla chemicznych konserwantów i przeciwutleniaczy.

Czytaj więcej
W czasie pandemii rzadziej się przeziębiamy i łapiemy infekcje. Dlaczego?

Noszenie maseczki, dezynfekcja rąk, dystans społeczny chronią nie tylko przed koronawirusem SARS-CoV-2, ale też przed innymi wirusami – wynika z badania Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i ARC Rynek i Opinia.

Czytaj więcej
Kit pszczeli – naturalny lek na wiele dolegliwości. Jak przygotować nalewkę i maść z propolisu?

Kit pszczeli, czyli propolis,  jest składnikiem wielu farmaceutyków. I nic dziwnego, ponieważ ma silne właściwości prozdrowotne. Działa przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybiczo, przeciwwirusowo, przeciwzapalnie, przeciwbólowo. Wzmacnia odporność, chroni wątrobę, ma też właściwości przeciwnowotworowe i cytostatyczne. Z propolisu można samodzielnie przyrządzić nalewkę.

Czytaj więcej
7 domowych sposobów na zatkane zatoki – jak sobie radzić z bólem?

Zatkane zatoki są niezwykle dokuczliwe. Jest to ostry, rozpychający ból, który promieniuje na czoło przy niemal każdym ruchu głową. Może się pojawić bez względu na porę roku – zimą może być wynikiem nagłej zmiany temperatury, wiosną reakcją alergiczną, latem reakcją na klimatyzację, a jesienią mogą zaatakować infekcje wirusowe i bakteryjne.

Czytaj więcej
Co może oznaczać ból głowy przy schylaniu i kaszlu?

Ból głowy przy schylaniu czy kaszlu to nietypowe sytuacje, w których pojawiają się dolegliwości odczuwane w okolicy czaszki. Stanowią cenne informacje w procesie diagnostyki. Zwykle świadczą o chorobie, której zaniechanie leczenia prowadzi do groźnych powikłań zdrowotnych.

Czytaj więcej