Plagiocefalia, czyli syndrom płaskiej głowy – przyczyny, objawy, leczenie

Fot. area73 / Getty Images

Płaska główka u dziecka, czyli plagiocefalia, to rodzaj odkształcenia czaszki. Powstaje za sprawą czynników genetycznych, odmatczynych lub nabytych w okresie niemowlęctwa na skutek m.in. długotrwałego przebywania w niezmienionej pozycji leżącej.

Płaska główka u niemowlaka zwykle wiąże się z asymetrią narządów twarzy jak optyczne powiększenie jednego oka czy wyżej wysunięte jedno z uszu. Deformację tego typu można poddać leczeniu poprzez m.in. ćwiczenia ułożeniowe czy ortezy czaszkowe. U dorosłych plagiocefalia jest zwykle wynikiem zaniechania leczenia przypadłości w okresie dziecięcym.

Czym jest plagiocefalia ułożeniowa?

Plagiocefalia, potocznie zwana skośnogłowiem, to powszechnie występujący rodzaj zniekształcenia kości czaszki występujący u niemowląt. Zaliczana jest do grupy tzw. syndromu płaskiej głowy. Schorzenie charakteryzuje widoczna asymetria układu kostnego czaszki, czyli płaska z jednej strony główka u niemowlaka. Zwykle towarzyszą jej dodatkowo zmiany układu narządów zmysłu w obrębie głowy i ich optyczne dysproporcje. Plagiocefalia może rozwinąć się pod wpływem czynników prenatalnych i genetycznych, jednak deformacje czaszki tego typu najczęściej utożsamia się z przyzwyczajeniami ułożeniowymi w trakcie snu i odpoczynku w pozycji leżącej, gdzie plastyczna jeszcze czaszka poddawana jest długotrwałym siłom działającym na jedną stronę głowy. Odkształcenie tego rodzaju to tzw. plagiocefalia ułożeniowa, która może pojawić się od strony bocznej, boczno-tylnej i tylnej. Płaska potylica, (tylna część głowy) klasyfikowana jest jako odrębny rodzaj deformacji czaszki i nazywana brachycefalią. Leczenie plagiocefalii zaleca się wprowadzić możliwie szybko. Korzysta się przy tym z wielu metod zachowawczych i chirurgicznych. U dorosłych plagiocefalia jest efektem zaniechania leczenia przypadłości z okresu dziecięcego.

Polecamy: Asymetria ułożeniowa – jakie są przyczyny i konsekwencje?

Płaska główka niemowlaka – przyczyny i czynniki ryzyka

Plagiocefalia u niemowlaka związana jest głównie z pre- lub postnatalnymi czynnikami wpływającymi mechanicznie na czaszkę dziecka. Rzadziej obserwuje się plagiocefalię uwarunkowaną genetycznie. Płaska głowa u dziecka w życiu płodowym zwykle związana jest z:

  • nieprawidłowym ułożeniem dziecka w macicy oraz niewystarczającą ilością płynu owodniowego,
  • ograniczonym miejscem w macicy w ostatnich tygodniach przed rozwiązaniem,
  • ciążą mnogą,
  • makrosomią, czyli nadmierną masą dziecka,
  • przedwczesnym porodem – wcześniaki wykazują większą podatność na odkształcenia kości (ze względu na większą ich miękkość) niż dzieci urodzone w terminie.

Płaska główka u niemowlaka najczęściej jednak wynika z długotrwałej pozycji leżącej. Czynnikami ryzyka powstania przypadłości są m.in.: kręcz szyi, dystrofie mięśniowe karku i w okolicy obręczy barkowej, a także zaburzenia zrastania szwów czaszkowych.

Polecamy: Poduszki dla niemowląt. Jakie rodzaje są najlepsze? Czy każde niemowlę musi mieć specjalną poduszkę?

Objawy płaskiej głowy u noworodka

W zależności od etiologii płaska głowa u dziecka może być widoczna zaraz po porodzie lub w pierwszych miesiącach życia. Deformacje kostne tego typu traktowane są zwykle jako wady kosmetyczne, jednak w efekcie plagiocefalii o charakterze prenatalnym dochodzi czasem do plagiocefalii ułożeniowej, a następnie funkcjonalnej, która wiąże się z zaostrzeniem objawów i złą kondycją psychofizyczną pacjenta. Plagiocefalia, bez względu na charakter i zaawansowanie zmian, objawia się mniej lub bardziej wyraźną asymetrią kości czaszki (najczęściej spłaszczeniem boczno-tylnej powierzchni głowy; blisko 65% deformacji dotyczy prawej strony). Płaska głowa u niemowlaka kształtem przypomina równoległobok w rzucie od góry. Obserwuje się ponadto zmiany dotyczące wyglądu twarzy, m.in.:

  • płaską główkę niemowlęcia po jednej ze stron z uwydatnieniem czoła i kości policzkowych oraz wysunięciem do przodu bocznej powierzchni szczęki;
  • optyczne powiększenie rozmiaru oka po stronie wypukłej oraz przesunięcie go w górę;
  • asymetryczne ułożenie uszu (ucho po stronie prawidłowej jest cofnięte).

Zobacz nasz film i dowiedz się jak powinien wyglądać prawidłowy rozwój płodu: 

Zobacz film: Jak rozwija się płód? Źródło: 36,6.

Polecamy: Obwód głowy noworodka – normy i odstępstwa od nich

Leczenie plagiocefalii

Wśród metod leczenia plagiocefalii praktykuje się głównie nieinwazyjne środki usprawniające, np.:

  • rehabilitację plagiocefalii, czyli ćwiczenia i techniki ułożeniowe prowadzone w pozycjach leżenia przodem, np. regularna zmiana pozycji w trakcie snu i odpoczynku, podkładanie zrolowanego ręcznika pod klatkę piersiową w celu wymuszenia odpowiedniej pozycji, zabawy ruchowe w leżeniu przodem dla wzmocnienia mięśni karku i obręczy barkowej;
  • zaopatrzenie techniczne, np. poduszka na plagiocefalię, która ma na celu zniesienie napięcia mięśni karku i zmianę ułożenia głowy, a także odkształcające deformacje kaski ortopedyczne.

Im starsze dziecko, tym możliwości modyfikacji kształtu głowy są mniejsze. Plagiocefalia u dorosłych to utrwalona forma deformacji, nieprzewidująca leczenia zachowawczego. Zmiany można odkształcać przy pomocy zabiegów chirurgicznych minimalizujących widoczne defekty głowy i twarzy.

Bibliografia:

  1. R. Lipina, E. Kaleta, J. Rosický, Orteza kranialna jako metoda leczenia deformacji pozycyjnych, Nowa Pediatria 2016; 20(4), s. 153–160.
Data aktualizacji: 15.05.2019,
Opublikowano: 15.05.2019 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Duszący kaszel u małego dziecka: jakie są możliwe komplikacje? 

Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu. Kiedy coś podrażnia gardło lub drogi oddechowe, odruch kaszlowy jest sposobem na wydalenie substancji drażniących. Jednak może być też objawem choroby, która przynosi różne komplikacje. Sprawdź, o czym może świadczyć duszący kaszel u małego dziecka. 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej