Płacz dziecka, czyli co niemowlę chce nam powiedzieć?

Jekaterina Nikitina / getty images

Mówi się, że "płacz cudzego dziecka rani uszy, płacz własnego – serce". Wcześniej, czy później każdy rodzić nauczy się, co poprzez płacz, chce mu przekazać dziecko. Jak odróżnić od siebie poszczególne rodzaje płaczu niemowlęcia i jak je interpretować?

Głodne dziecko to płaczące dziecko 

Głód jest jedną z podstawowych przyczyn płaczu niemowlęcia. Zwykle dziecko przekrzywia przy tym główkę na bok i wkłada palce do buzi. Ten rodzaj płaczu jest jednym z pierwszych, którego uczą się rodzice. Zapisywanie godzin karmienia na pewno pomoże w odgadnięciu rodzaju płaczu. 

Czytaj także: Dlaczego niemowlę płacze? Jak rozpoznać przyczynę płaczu dziecka?

Czytaj także: Na czym polega karmienie mieszane noworodka? Co ile godzin podaje się pokarm?

Znudzenie, zmęczenie, a może niesmaczne mleko?

Twoje dziecko krzywi się podczas karmienia piersią? Prawdopodobnie zjadłaś coś, co nie smakuje dziecku. Naturalne mleko ma słodki smak - jest on zawartego w nim cukrów, w tym także laktozy. Niemowlęta lubią go najbardziej, dlatego warto zwracać uwagę na spożywane produkty w trakcie karmienia piersią. Produkty, które mogą zdominować smak Twojego mleka to ostre potrawy kuchni meksykańskiej, chińskiej i indyjskiej, a także słone i gorzkie potrawy. 

Czytaj także: Jak przystawiać dziecko do karmienia? Pozycje karmienia i trzymanie piersi

Kapryszenie oraz rozdrażnienie może oznaczać, że Twoje dziecko jest przemęczone nadmierną ilością bodźców. Jeśli Twoje dziecko trze oczka, a przy tym marudzi, spróbuj wyłączyć telewizor i zasłonić żaluzje. Kilkomiesięcznym dzieciom zdarza się też popłakiwać z nudów.  W ten sposób dają one do zrozumienia, żeby zmienić im pozycję, albo włączyć dodatkową atrakcję w postaci np. karuzeli. Można też oczywiście spróbować zainteresować dziecko innymi bodźcami. 

Czytaj także: Jakie mleko dla niemowląt wybrać? Rodzaje mleka modyfikowanego

Czytaj także: Wymioty u niemowląt – przyczyny i niepokojące objawy dodatkowe

Kolka niemowlęca 

Kola niemowlęca to problem, który dotyka nawet 40% niemowląt i najczęściej pojawia się w 6 tygodniu życia dziecka. Kolkę zwykle zwiastuje gwałtowny, piskliwy i bardzo głośny płacz.  Ciało niemowlęcia staje się wtedy naprężone, jego buzia jest czerwona, a nóżki napięte, W przypadku kolki obowiązuje tzw. "reguła trzech" - płacz dziecka trwa ponad 3 godziny, pojawia się przez ponad 3 dni w tygodniu i trwa dłużej niż 3 tygodnie.  Przyczyną kolek u dzieci może być jeszcze niedojrzały układ pokarmowy. Ratunkiem może być napar z rumianku lub kopru włoskiego, leki rozkurczowe, a także masaż brzuszka. 

Czytaj także: Rozwój niemowlęcia – ruchowy, społeczny, mowy

Odruch Moro

Odruch Moro pojawia się mniej więcej w 9 tygodniu życia dziecka. Manifestuje się energicznym odrzuceniem obu rączek na boki, a następnie przyciąganiem ich do ciała. Sygnał ten oznacza zwykle, że Twoje dziecko usłyszało nagły hałas lub ostry dźwięk, albo doszło do gwałtownej zmiany pozycji jego ciała. W ten sposób dziecko rozładowuje napięcie i daje Ci znać, że nie czuje się komfortowo. Odruch Moro ustępuje zwykle po 6 miesiącu życia. 

Czytaj także: Czym są odruchy noworodka? Na czym polega odruch Moro, Babińskiego i ATOS?

Pierwsze oznaki ząbkowania 

Pierwszym oznakom ząbkowania towarzyszy zwykle głośny płacz i obfite ślinienie dziecka, a także podwyższona temperatura. Dzieci zaczynają ząbkować około 6 miesiąca, ale pierwsze objawy niekiedy pojawiają się już u 3 miesięcznych niemowląt. Wystarczy zajrzeć do buzi dziecka - jeśli jego dziąsła są rozpulchnione i zaczerwienione to znak, że może zaczął ząbkować. W okresie ząbkowania dzieci zwykle wkładają do buzi wszystko, co mają pod ręką. Wyrzynanie się zębów to bolesny proces, dlatego warto warto skonsultować się z pediatrią, który doradzi, jak ulżyć maluchowi.

Czytaj także: Rozwój dziecka w 5. miesiącu – inteligencja emocjonalna, spryt i gimnastyka

Czytaj także: Ile trwa gorączka przy ząbkowaniu i jak wysoka może być?

Zobacz film: Jak radzić sobie z płaczem dziecka?

źródło: Dzień dobry TVN

Data aktualizacji: 29.05.2020,
Opublikowano: 24.05.2020 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Duszący kaszel u małego dziecka: jakie są możliwe komplikacje? 

Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu. Kiedy coś podrażnia gardło lub drogi oddechowe, odruch kaszlowy jest sposobem na wydalenie substancji drażniących. Jednak może być też objawem choroby, która przynosi różne komplikacje. Sprawdź, o czym może świadczyć duszący kaszel u małego dziecka. 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 

Resort zdrowia zdecydował się rozszerzyć grupę dzieci, która może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Preparat jest już  dostępny dla młodych ludzi między 9. a 18. rokiem życia. Co zrobić, aby nasza pociecha otrzymała preparat? 

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej