Owoc, który masz w domu, może zabić Twoje dziecko. Dowiedz się, jak temu zapobiec

Fot: pix4U / stock.adobe.com

Świat obiegła wieść o 5-letnim chłopcu, który zadławił się winogronem i omal nie umarł. Jego życie uratowała przytomność rodziców i szybko podjęta operacja, jednak sytuacja ta mogła skończyć się tragicznie. Co roku dzieci umierają z powodu zadławień, dlatego dobrze wiedzieć, jak temu zapobiec.

Angela Henderson zaapelowała do rodziców na popularnym portalu społecznościowym pokazując zdjęcie rentgenowskie dziecka, na którym widać winogrono, które utknęło w jego tchawicy.

Na czym polega zadławienie?

Zadławienie jest stanem zagrożenia życia, z którym wielu ludzi miało nieprzyjemność się zetknąć. Dochodzi do niego, gdy do światła dróg oddechowych dostanie się stały przedmiot, który je zablokuje. Najczęściej blokadę tę tworzy nieprawidłowo przyjmowane jedzenie. Na jej skutek może dojść do śmierci w wyniku uduszenia.

Przypadek zadławienia winogronem, który mógł się okazać tragiczny w skutkach, został ostatnio upubliczniony na portalu społecznościowym, a wieść o tym, jak bardzo te owoce mogą być niebezpieczne dla małych dzieci, bardzo szybko obiegła cały świat. Dane z Wielkiej Brytanii sugerują, że, oprócz parówek, landrynek i orzeszków ziemnych, jest to pożywienie, w wyniku którego najczęściej dochodzi do niebezpiecznych dla życia zadławień.

Przypadek tego chłopca nie skończył się tragicznie. Wprawdzie aby usunąć niebezpieczny owoc konieczna była operacja, ale dziecko przeżyło.

Zobacz film: Jak usunąć ciało obce z dróg oddechowych dziecka? Źródło: Dzień Dobry TVN

Dlaczego winogrona są tak niebezpieczne dla dzieci?

Winogrona, nawet małe, są niebezpieczne dla małych dzieci ze względu na swój okrągły kształt. Kiedy dostaną się do tchawicy, z łatwością zatykają drogi oddechowe, co może doprowadzić do uduszenia.

Jak zapobiec zadławieniu się winogronami i innym pożywieniem?

Po historii 5-latka z Wielkiej Brytanii wielu lekarzy zaczęło apelować o to, żeby winogrona i inne drobne owoce kroić przed podaniem dzieciom. Najlepiej nie tylko je przepoławiać, ale podawać podzielone na ćwiartki. Przy okazji można wyciągnąć z nich pestki, których jedzenia nie zaleca się ze względu na to, że drażnią przewód pokarmowy.

Wydaje się jednak, że ważniejsze od eliminacji potencjalnie niebezpiecznych pokarmów czy podawania ich w rozdrobnionej formie jest nauczenia dziecka właściwej kultury jedzenia. Do większości przypadków zadławień dochodzi na skutek zbyt łapczywego przyjmowania pokarmu lub intensywnego poruszania się w trakcie jego spożywania.

W celu uchronienia dziecka przed zadławieniem należy uczyć go:

  • powolnego spożywania posiłków,
  • dokładnego przeżuwania pożywienia,
  • jedzenia w spokoju (absolutnie zabronione jest skakanie bądź bieganie w trakcie jedzenia),
  • mówienia dopiero po przełknięciu pokarmu.

Nie powinno się też rozbawiać dziecka w trakcie jedzenia, gdyż podczas śmiechu może ono gwałtownie wciągnąć powietrze razem z niepołkniętym jeszcze kęsem pokarmu.

Częstą przyczyną zadławień u dzieci jest też połykanie przedmiotów, które nie nadają się do jedzenia. Dlatego należy zawsze dbać o to, żeby w zasięgu małego dziecka nie znajdowały się drobne przedmioty, które może wsadzić do ust i się nimi zadławić.

Zobacz film: Dlaczego się dławimy i jak pomóc osobie, która się zadławiła? Źródło: 36,6.

Co robić w przypadku, gdy dziecko się zadławi?

Do zadławienia może dojść mimo dołożenia wszelkich starań ze strony rodziców. W większości przypadków są one niegroźne, co można poznać po tym, że dziecko kaszle i zachowuje oddech. Jeżeli jednak jest cicho, próbuje kurczowo łapać powietrze bądź sinieje, należy jak najszybciej zacząć działać.

Powinno się 5 razy uderzyć dziecko w okolicę międzyłopatkową, co może sprawić, że ciało obce wydostanie się z dróg oddechowych. Jeżeli nie przyniesie to spodziewanego rezultatu, kolejnym krokiem jest wykonanie 5 uciśnięć nadbrzusza (pod żebrami) przy równoczesnym pochyleniu dziecka do przodu. Jeżeli nie ma natychmiastowego efektu, powinno się jak najszybciej wezwać pogotowie.

Zobacz także: Chwyt Heimlicha – zasada pomocy przedmedycznej w przypadku zadławień

Zobacz film: Zasady udzielania pierwszej pomocy. Źródło: 36,6

Zadławienie – przyczyna śmierci, o której rzadko się mówi

Rok w rok wiele dzieci zadławia się ze skutkiem śmiertelnym. Sytuacja taka jest bardzo obciążająca psychicznie dla rodziców, którzy na ogół się za nią obwiniają, dlatego często nie podaje się tego do wiadomości publicznej. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że zadławienie jest realnym niebezpieczeństwem, które każdego dnia grozi dzieciom i podawać im posiłki dostosowane do ich wieku oraz uczyć odpowiedniej kultury jedzenia, co może zapobiec zadławieniu. Należy też pamiętać, aby nie zwlekać z wezwaniem pomocy, gdyż w przypadku zatkania dróg oddechowych każda minuta jest cenna.

Data aktualizacji: 11.05.2018,
Opublikowano: 17.11.2017 r.

Komentarze (1)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany

JOLA 12.01.2018r.

BARDZO.

Zobacz wszystkie 1 komentarzy
Duszący kaszel u małego dziecka: jakie są możliwe komplikacje? 

Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu. Kiedy coś podrażnia gardło lub drogi oddechowe, odruch kaszlowy jest sposobem na wydalenie substancji drażniących. Jednak może być też objawem choroby, która przynosi różne komplikacje. Sprawdź, o czym może świadczyć duszący kaszel u małego dziecka. 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej