Nudności i wymioty w ciąży? Sprawdź, dlaczego powinnaś o nich powiedzieć lekarzowi podczas wizyty

mat. prasowe

Problem występowania pierwszych mdłości w ciąży jest często bagatelizowany. Wiele osób uważa je za „obowiązkowe” dolegliwości w ciąży, o których nie warto nawet informować swojego lekarza. Z tego względu niektóre ciężarne podczas wizyty pomijają temat mdłości i wymiotów w ciąży. To błąd – te objawy mogą niekorzystnie wpłynąć na komfort życia oraz mieć poważne konsekwencje dla zdrowia mamy i maluszka.

Skąd się biorą i co powoduje mdłości w ciąży?

Mdłości i wymioty to dość powszechne dolegliwości ciężarnych, które spowodowane są fizjologicznymi zmianami zachodzącymi po zapłodnieniu w ciele kobiety. Do tej pory badaczom nie udało się jednoznacznie wskazać, co powoduje mdłości w ciąży.

Za głównego „winowajcę” uważa się jednak ciążowy hormon – gonadotropinę kosmówkową, czyli hCG[1]. Jest ona wytwarzana przez struktury zarodka już kilka dni po zapłodnieniu, ułatwiając utrzymanie ciąży[2]. Wykres zmian stężenia beta hCG w organizmach ciężarnych jest odwzorowaniem intensywności występujących u nich mdłości[3].

Zarówno nudności, jak i wymioty w ciąży mogą mieć różne nasilenie. Przyjmuje się, że na ich intensywność mogą mieć wpływ:

  • bardzo wysokie stężenie hormonu hCG,
  • skłonności genetyczne,
  • wysokie stężenie estrogenu u ciężarnej[4].

Kiedy się pojawiają i kiedy się kończą nudności w ciąży?

Jeśli chcesz zajść w ciążę lub już spodziewasz się dziecka, to możesz zastanawiać się, w którym tygodniu ciąży mogą pojawić się mdłości. Statystyki mówią, że około 50-80% wszystkich przyszłych mam doświadcza nudności i wymiotów w pierwszym trymestrze ciąży. Pierwsze mdłości w ciąży można zaobserwować już pomiędzy 4. a 9. tygodniem ciąży[5]. Oznacza to, że nudności mogą wystąpić zaraz po tym, jak Twój test ciążowy wskaże pozytywny wynik.

W miarę postępu ciąży, te nieprzyjemne dolegliwości mogą stawać się coraz bardziej intensywne, a co za tym idzie – coraz bardziej męczące. Zwykle największe nasilenie obserwujemy pomiędzy 7. a 12. tygodniem ciąży[6]. Na szczęście, po tym czasie wiele kobiet zaczyna odczuwać ulgę.

Kiedy kończą się mdłości w ciąży? Nudności i wymioty powoli ustępują wraz z końcem pierwszego trymestru[7], czyli w okolicach 12-13. tygodnia ciąży. Jest to jednak orientacyjny termin – u niektórych kobiet te nieprzyjemne dolegliwości w ciąży mogą trwać aż do 20. tygodnia, czyli do połowy ciąży. Zdarzają się też przypadki, kiedy nudności i wymioty utrzymują się po ukończeniu 20. tygodnia. Z takim problemem zmaga się aż 13% wszystkich kobiet[8]. Co więcej, u niektórych przyszłych mam te dolegliwości trwają przez całą ciążę.

Silne mdłości w ciąży – zapytaj lekarza o bezpieczne i skuteczne leczenie

Nudności i wymioty bywają uważane za bardzo powszechne i oczywiste zjawisko w ciąży, które po prostu trzeba przetrwać. Z tego względu niektóre przyszłe mamy mogą się nawet nie zastanawiać, jakie są ich przyczyny i nie szukać pomocy u specjalisty. Co ciekawe, aż 2/3 kobiet te przykre objawy zauważa u siebie jeszcze przed pierwszą wizytą u lekarza[9]. Mimo to ciężarne nie zawsze informują swojego ginekologa prowadzącego, że zmagają się z nudnościami lub wymiotują. Być może wynika to z przeświadczenia, że jedynym i nie zawsze skutecznym remedium na te dolegliwości są wyłącznie domowe sposoby. Niestety, przyszłe mamy nie mają też wiedzy, że istnieje skuteczne i bezpieczne leczenie, które można stosować już od pierwszych dni ciąży.

Bagatelizowanie i pomijanie podczas wizyt u lekarza problemu nudności i wymiotów w ciąży zdecydowanie nie jest najlepszym pomysłem. Mdłości i wymioty mogą mieć negatywny wpływ na fizyczne samopoczucie przyszłej mamy, obniżać komfort życia, odbierać radość z oczekiwania na dziecko, utrudniać pracę lub nawet zmuszać do czasowej rezygnacji z aktywności zawodowej. U większości kobiet trwają one od 6. do 12. tygodnia ciąży, a nawet dłużej, aż do 20. tygodnia[10] – jest to bardzo długi okres, podczas którego fizyczny stan ciężarnej może się znacznie pogorszyć. Z tego względu nie warto czekać z poinformowaniem lekarza o swoim złym samopoczuciu.

Nieleczone nudności i wymioty mogą przerodzić się w bardzo silne wymioty w ciąży[11], zwane niepowściągliwymi. Do ich skutków dla organizmu kobiety zaliczamy:

  • niemożność prawidłowego odżywiania,
  • problemy ze snem,
  • problemy z przyjmowaniem oraz odpowiednim wchłanianiem przez organizm ciężarnej ważnych witamin i mikroelementów, które należy suplementować w trakcie ciąży[12].

Należy podkreślić, że występowanie nudności i wymiotów w ciąży oraz związane z nimi pogorszenie stanu fizycznego kobiety, może negatywnie wpłynąć na jej psychikę. Długotrwałe utrzymywanie się tych objawów, uniemożliwiające spożywanie odpowiednio zbilansowanych posiłków, może spowodować narastające obawy o zdrowie własne oraz o stan odżywienia rozwijającego się maleństwa. Oprócz tego, kobieta może u siebie zaobserwować:

  • obniżenie nastroju,
  • negatywny wpływ swojego samopoczucia na relacje z bliskimi: partnerem, rodziną, przyjaciółmi,
  • strach przed ponownym zajściem w ciążę[13].

Świadomość istnienia niebezpiecznych objawów powinna skłonić wszystkie przyszłe mamy do niezwłocznego poinformowania lekarza o występowaniu nudności i wymiotów. Jest to o tyle ważne, że w Polsce istnieje już bezpieczne i skuteczne leczenie, które nie wywołuje działań niepożądanych u rozwijającego się dziecka. Można je stosować już od początku 1. trymestru, dlatego warto zapytać o nie swojego lekarza od razu po zaobserwowaniu u siebie tych przykrych dolegliwości. W końcu radosna ciąża, bez nudności i długotrwałych wymiotów, jest marzeniem każdej przyszłej mamy!


mat. prasowe

[1] Informacja prasowa, Nudności i wymioty w ciąży można leczyć od samego początku ich występowania, Warszawa, 17.01.2023 r.

[2] Bręborowicz G. H., Położnictwo i ginekologia, tom 1 i 2, PZWL, Warszawa 2015.

[3] Informacja prasowa, Nudności i wymioty w ciąży można leczyć od samego początku ich występowania, Warszawa, 17.01.2023 r.

[4] Informacja prasowa, Nudności i wymioty w ciąży można leczyć od samego początku ich występowania, Warszawa, 17.01.2023 r.

[5] Informacja prasowa, Nudności i wymioty w ciąży można leczyć od samego początku ich występowania, Warszawa, 17.01.2023 r.

[6] Informacja prasowa, Nudności i wymioty w ciąży można leczyć od samego początku ich występowania, Warszawa, 17.01.2023 r.

[7] Nayeri U. A., Niepowściągliwe wymioty ciężarnych – postępowanie krok po kroku, https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/012/905/original/61-68.pdf?1472121799

[8] Informacja prasowa, Nudności i wymioty w ciąży można leczyć od samego początku ich występowania, Warszawa, 17.01.2023 r.

[9] materiały klienta, Infografika dla dziennikarzy

[10] Informacja prasowa, Nudności i wymioty w ciąży można leczyć od samego początku ich występowania, Warszawa, 17.01.2023 r.

[11] materiały klienta, Infografika dla dziennikarzy

[12] materiały klienta, Infografika dla dziennikarzy

[13] materiały klienta, Infografika dla dziennikarzy

Data aktualizacji: 16.05.2023,
Opublikowano: 16.05.2023 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Badania przed zajściem w ciążę - warto znacznie częściej kontrolować poziom glukozy

Prawidłowy poziomy cukru we krwi jest ważny już  chwili zajścia w ciążę, ponieważ chroni dziecko przed zaburzeniami rozwojowymi. Planując ciążę warto zatem znacznie częściej kontrolować poziom glukozy – przekonują eksperci.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży? Kiedy się pojawiają?

Jak liczyć ruchy dziecka w ciąży to pytanie ważne dla kobiet ciężarnych. Monitorowanie ruchów dziecka w brzuchu jest bardzo istotne również w przypadku przenoszonej lub zagrożonej ciąży. W przypadku prawidłowo rozwijającej się ciąży nie jest to konieczne, aczkolwiek większość ginekologów zaleca je jako działanie profilaktyczne.

Czytaj więcej
Zwolnienie lekarskie w ciąży – na jakich zasadach się odbywa?

Zwolnienie lekarskie w ciąży może być wystawione przez ginekologa lub innego specjalistę. Za czas, w którym kobieta nie pracuje, przysługuje jej zasiłek wynoszący 100% miesięcznego wynagrodzenia. Należy pamiętać, że istnieją wyraźne wskazania do zwolnienia lekarskiego w ciąży.

Czytaj więcej
Witaminy w ciąży – które warto brać?

W ciąży organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze, ponieważ w ciele kobiety rozwija się nowy człowiek. Odpowiednio zbilansowana, zdrowa dieta pomaga dostarczyć do organizmu niezbędne składniki mineralne i witaminy, jednak w ciąży może to nie być wystarczające. Według specjalistów w ciąży bardzo duże znaczenie mają między innymi kwas foliowy, witaminy D, kwasy DHA i jod. Z tego artykułu dowiesz się, jakie witaminy w ciąży warto przyjmować.

Czytaj więcej
Dieta eliminacyjna matki karmiącej – na czym polega i jak ją stosować?

Dieta eliminacyjna polega na stopniowym usuwaniu poszczególnych produktów z jadłospisu. Zalecana jest kobietom karmiącym piersią w przypadku podejrzenia, że objawy uczuleniowe występujące u dziecka wynikają z jego nietolerancji pokarmów spożywanych przez matkę.

Czytaj więcej
Krew pępowinowa – czy warto ją pobierać? W jakich sytuacjach może pomóc?

Krew pępowinowa jest pobierana po narodzinach dziecka. Pozostaje w pępowinie i łożysku. Jest ceniona ze względu na bogactwo występujących w niej pierwotnych komórek macierzystych o bardzo dużych zdolnościach do dzielenia się i regeneracji. Może być przechowywana w banku krwi pępowinowej.

Czytaj więcej
BBC: szczepienia przeciwko COVID-19 nie powodują u kobiet niepłodności ani nie grożą poronieniem

Na temat szczepień przeciwko COVID-19 krąży w sieci wiele mitów i nieporozumień; najczęściej powtarzane są twierdzenia, że u kobiet mogą one powodować niepłodność, a w ciąży grożą poronieniem. Nie ma jednak badań sugerujących, że szczepionka przeciwko COVID-19 może gromadzić się w jajnikach, co grozi niepłodnością – stwierdza BBC News, powołując się na nowe badania.

Czytaj więcej
Położenie miednicowe płodu – czy możliwy jest poród siłami natury?

Położenie miednicowe płodu zdecydowanie częściej zdarza się w przypadku porodów przedwczesnych i stanowi poważne ryzyko dla płodu. Położenie miednicowe płodu w 22. tygodniu nie powinno być powodem do zmartwień, jednak już w 31. tygodniu może wzbudzać niepokój.

Czytaj więcej