Nowe przepisy weszły w życie: rodzice mają zagwarantowany bezpłatny pobyt z dzieckiem w szpitalu
Fot. gorodenkoff / Getty Images
Od 3 lipca weszła w życie nowelizacja ustawy o prawach pacjenta, w myśl której rodzice mają zagwarantowany bezpłatny pobyt z chorym dzieckiem w szpitalu. Nowe przepisy objęły także opiekunów osób niepełnosprawnych.
Kosztami pobytu rodzica wraz z chorym dzieckiem w szpitalu ma być obciążony NFZ. Do tej pory niektóre placówki pobierały opłaty od rodziców, co niektórym z nich uniemożliwiało pełną opiekę nad dzieckiem, które musiało być hospitalizowane.
Badania naukowe dowodzą, ze pobyt dziecka z rodzicem wpływa pozytywnie na proces leczenia, zmniejsza traumę. Skraca się pobyt małego pacjenta w szpitalu, jest mniej zdarzeń niepożądanych - mówi Józefa Szczurek-Żelazko, sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia.
Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia wydał już zarządzenie, które ma sfinansować potrzeby rodziców w placówkach.
Bezpłatne leki dla ciężarnych
To drugi projekt Ministerstwa Zdrowia, który obecnie jest konsultowany. W myśl autorów, kobiety w ciąży miałyby bezpłatny dostęp do wszystkich leków, które muszą przyjmować podczas ciąży - leków hormonalnych podtrzymujących ciążę, leków na nadciśnienie czy cukrzycę. Ostateczny zestaw leków, które trafią na listę, przygotowują konsultanci krajowi. Gdy rozwiązanie wejdzie w życie, recepty z kodem „C” będą mogli wystawiać lekarze podstawowej opieki zdrowotnej oraz ginekolodzy położnicy.
Zobaczcie także, w jaki sposób bezpiecznie przyjmować leki:
Zobacz film: Jak bezpiecznie przyjmować leki? Źródło: Stylowy Magazyn
Autor:
Redakcja TVN
Data aktualizacji: 08.07.2019,
Opublikowano: 08.07.2019 r.
Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu. Kiedy coś podrażnia gardło lub drogi oddechowe, odruch kaszlowy jest sposobem na wydalenie substancji drażniących. Jednak może być też objawem choroby, która przynosi różne komplikacje. Sprawdź, o czym może świadczyć duszący kaszel u małego dziecka.
O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce?
Mimo wielu badań naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci?
Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów?
W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?
Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?
Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.
Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.
Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej.
Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać?