Niepłodność – najczęstsze przyczyny u kobiet i u mężczyzn, leczenie

Fot.: Photographee.eu / stock.adobe.com

Niepłodność ma wiele różnych przyczyny zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Leczenie powinno być przede wszystkim przyczynowe, jednak w przypadku braku możliwości podjęcia takiego leczenia bądź w razie niepłodności idiopatycznej, istnieją inne metody leczenia.

Niepłodność to bardzo powszechny problem dotyczący nawet 15% młodych par starających się o dziecko. Istnieje wiele metod leczenia niepłodności, wiele par zaczyna od naturalnych sposobów, jak np. zioła czy dieta.

Niepłodność – kiedy można mówić o niepłodności?

Niepłodność jest pojęciem określającym niemożność zajścia w ciążę po co najmniej roku regularnego współżycia z partnerem. Regularność stosunków oznacza co najmniej 3–4 stosunki tygodniowo. Oczywiście współżycie nie może wtedy przebiegać z zastosowaniem jakichkolwiek środków antykoncepcyjnych. Niepłodność zalicza się obecnie do chorób, ponieważ zaburza ona dobrostan zarówno fizyczny, jak i psychiczny człowieka. Wyróżnia się dwie postacie niepłodności:

  • niemożność zajścia w ciążę, tzw. sterilitas,
  • niemożność donoszenia ciąży, tzw. infertilitas.

Przyczyny niepłodności

Obserwuje się coraz większe trendy dotyczące kwestii rozrodu. Kobiety coraz później decydują się na dzieci. Priorytety, jakimi są studia, kariera zawodowa, powodują, że kobiety odkładają moment założenia rodziny. Należy zdawać sobie sprawę, że już w pierwszej dekadzie okresu przekwitania znacząco maleją zdolności rozrodcze kobiety.

Według statystyk, wśród problemów z niepłodnością u par ok. 35% przypadków wynika z przyczyn kobiety, ok. 20% – z problemów mężczyzn, 10% – z problemów obojga partnerów. Reszta to idiopatyczna niepłodność, czyli niepłodność niemająca określonej przyczyny.

Zobacz film: Jak niepłodność wpływa na życie kobiety? Źródło: Dzień Dobry TVN.

Kolejne przyczyny niepłodności to:

  • palenie tytoniu,
  • spadek liczby plemników lub upośledzenie ich ruchomości,
  • zaburzenia w budowie plemników,
  • patologie jajników lub jajowodów,
  • czynniki maciczne lub szyjkowe,
  • zaburzenia hormonalne w postaci zaburzeń fazy lutealnej,

U mężczyzn ze względu na odmienną anatomię i fizjologię łatwiej dochodzi do niepłodności pod wpływem czynników środowiskowych, takich jak:

  • czynniki chemiczne,
  • urazy,
  • narażenie na pole elektromagnetyczne,
  • narażenie na wysokie temperatury,
  • obcisłe spodnie.

Ogólnie rzecz ujmując: niepłodności mogą być pierwotne, wynikające z zaburzeń samego układu rozrodczego, lub wtórne do innych chorób czy czynników.

Badanie niepłodności

Podstawą diagnostyki jakichkolwiek zaburzeń jest wywiad. W przypadku przystąpienia do badania niepłodności zwraca się uwagę na stan ogólny zdrowia, choroby przewlekłe mogące przyczyniać się do trudności z zajściem w ciążę, regularność cykli miesiączkowych, infekcje, zabiegi chirurgiczne w obrębie jamy brzusznej.

Pierwszym możliwym do wykonania badaniem jest badanie nasienia. Określa się nim przede wszystkim ilość plemników w 1 ml nasienia. Ponadto określa się ich morfologię i ruchomość. Ta ostatnia cecha jest podzielona na 4 kategorie. Typ A (ruch postępowy szybki), typ B (ruch postępowy wolny), typ C (ruch drgający w miejscu), typ D (brak ruchu). Prawidłowe nasienie powinno mieć następujące cechy:

  • >20 mln plemników w 1 ml nasienia,
  • >60% plemników wykazujących ruch postępowy,
  • <70% patologicznych plemników.

W diagnostyce pomocne bywa określenie diagramu temperatury ciała. Wykonywane jest przez kobiety po przebudzeniu, w pochwie. Dodatkowo ocenia się śluz szyjkowy w połowie długości cyklu i wykonuje się tzw. test po stosunku (PC-test – postcoital test), czyli test na obecność plemników od 2 do 10 godzin po stosunku.

Ważne są też badania hormonalne określające poziom gonadotropin (folitropiny – FSH, lutropiny – LH), prolaktyny, steroidów płciowych (estradiolu, progesteronu i testosteronu) i hormonów tarczycy.

Do innych badań możliwych do wykonania należy:

  • histerosalpingografia,
  • ultrasonografia (USG),
  • endoskopia,
  • badania immunologiczne,
  • badania genetyczne,
  • badania bakteriologiczne.

Leczenie niepłodności

Wyróżnia się 3 podstawowe metody leczenia niepłodności:

  1. Leczenie farmakologiczne. Polega ono na stosowaniu antyestrogenów, gonadotropin, analogów gonadoliberyn, a także innych hormonów wpływających bezpośrednio na przyczynę niepłodności – hormony tarczycy, hormony steroidowe.
  2. Leczenie chirurgiczne – stosowane w przypadku nieprawidłowości jajowodowych. Można tu wymienić salpingolizę, otwarcie jajowodów, plastykę strzępków jajowodowych, usuwanie nieprawidłowości z jamy macicy.
  3. Techniki rozrodu wspomaganego. Wymienić tu należy następujące metody:
  • inseminacje domaciczne,
  • standardowe pozaustrojowe zapłodnienie i umieszczenie embrionów w macicy,
  • docytoplazmatyczne wstrzykiwanie plemników,
  • pobieranie plemników z jąder lub z najądrzy,
  • pobranie komórki jajowej od dawczyni.

Przez lekarzy nie jest praktykowane leczenie niepłodności z użyciem placebo. Wiele par decyduje się dodatkowo na naturalne metody leczenia niepłodności. Zaliczyć tu można chociażby dietę, która może istotnie wpłynąć na potencjał rozrodczy człowieka.

Niepłodność idiopatyczna

Jeśli nie da się ustalić przyczyn niepłodności, mówi się o niepłodności idiopatycznej. Skoro nie da się ustalić przyczyny, leczenie opiera się jedynie na przypuszczeniach. Można zastosować terapie hormonalne progestagenem lub gonadotropiną kosmówkową albo inseminacje wewnątrzmaciczne.

Niepłodność – statystyki

W Polsce nie przeprowadza się szczegółowych statystyk i badań epidemiologicznych nad częstotliwością zjawiska niepłodności. Szacuje się jednak, że w kraju jest ponad milion niepłodnych par.

Zobacz film: Badanie płodności. Źródło: Dzień Dobry TVN


Data aktualizacji: 17.05.2018,
Opublikowano: 23.11.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Duszący kaszel u małego dziecka: jakie są możliwe komplikacje? 

Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu. Kiedy coś podrażnia gardło lub drogi oddechowe, odruch kaszlowy jest sposobem na wydalenie substancji drażniących. Jednak może być też objawem choroby, która przynosi różne komplikacje. Sprawdź, o czym może świadczyć duszący kaszel u małego dziecka. 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 

Resort zdrowia zdecydował się rozszerzyć grupę dzieci, która może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Preparat jest już  dostępny dla młodych ludzi między 9. a 18. rokiem życia. Co zrobić, aby nasza pociecha otrzymała preparat? 

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej