Niemowlę uratowało życie swojej matce. Poznaj niesamowitą historię

Fot: SolisImages / stock.adobe.com

26-letnia kobieta zauważyła dziwne zachowanie syna podczas karmienia. Chętnie pił z lewej piersi, jednak gdy tylko podawała mu prawą, odmawiał spożywania mleka, głośno krzycząc i płacząc. Z tego powodu postanowiła się zbadać.

Mimo że Sara Boyle badała piersi kilkakrotnie przed zajściem w ciążę i wykryte zmiany okazywały się niegroźne, na skutek nietypowego zachowania swojego dziecka zdecydowała się na kolejne badanie. Diagnoza wprowadziła ją w osłupienie – okazało się, że ma raka piersi.

Niezwykła historia młodej matki

Sara Boyle, pracownica call center z Wielkiej Brytanii, urodziła syna w wieku 26 lat. Powinna być spokojna, bo dbała o swoje zdrowie i wcześniej kilkakrotnie się badała. Jednak niemowlę karmione przez nią piersią zachowywało się nietypowo. Syn Sary chciał pić wyłącznie z lewej piersi. W momencie gdy podawała mu prawą, zaczynał głośno płakać i był wyjątkowo niespokojny. Zaniepokojona jego zachowaniem młoda mama udała się do lekarza rodzinnego, od którego dostała skierowanie do szpitala. Tam przeszła konieczne badania, zrobiono jej skan organizmu i biopsję piersi. Okazało się, że pod niewinnie wyglądającą zmianą krył się groźny i złośliwy nowotwór.

Niemowlę wykryło raka piersi

Przypadek Sary Boyle jest ewenementem na skalę światową. Większość lekarzy przyznaje, że nigdy nie miało do czynienia z sytuacją, w której niemowlę wykryłoby w ten sposób nowotwór. Młoda mama przypuszcza, że jej syn musiał dostrzegać różnicę w smaku i zapachu mleka z chorej piersi. Ona sama czuła od pewnego czasu, że coś jest nie w porządku. Wcześniej kilkukrotnie poddawała się badaniom, jednak zdiagnozowano u niej tylko niegroźną cystę. W trakcie karmienia zauważyła też, że jedna z piersi nie funkcjonuje jak należy. Mimo to lekarze ją uspokajali. Dopiero dziwne zachowanie dziecka zwróciło ich uwagę, dzięki czemu udało się wykryć raka bardzo wcześnie.

Więź, która ratuje życie

Emocje, których doświadczyła młoda matka, gdy dowiedziała się, że jej dziecko uratowało jej życie, trudno porównać z jakimikolwiek innymi. Udzielając wywiadów do gazet, nie raz powtarzała, że „Teddy [syn] jest jej największym bohaterem”. Wspominała też o tym, że doradca laktacyjny zachęcał ją do karmienia piersią, ponieważ pomaga to wytworzyć więź między matką a dzieckiem. Nigdy jednak nie spodziewała się, że może ona być tak silna, aby uratować jej życie.

Szybkie leczenie Sary prawdopodobnie uratowało jej życie

Rak, którego zdiagnozowano u Sary, był trudnym do leczenia nowotworem, niepodatnym na terapie hormonalne, który osiągnął już 2 stopień. Każda zwłoka mogła zaważyć na jej życiu. Od razu po poznaniu diagnozy kobieta podjęła chemioterapię, aby zwalczyć raka. Planuje także podwójną mastektomię po jej zakończeniu, aby zminimalizować ryzyko remisji. Sara jest pełna nadziei i wdzięczności dla swojego małego dziecka.

Przypadki, których nie może zrozumieć nauka

Przypadek Sary Boyle, u której syn wykrył raka piersi, jest jednym z tych, które trudno zrozumieć lekarzom. Dotychczas nie zebrano żadnych dowodów na to, że dzieci mogą w jakikolwiek sposób wyczuwać nowotwór, a mimo to dziwne zachowanie Teddy’ego uratowało życie jego matce.

W 2011 r. Japończycy przeprowadzili badanie, w którym ustalono, że psy mogą wykrywać raka. Okazało się, że zwierzęta te wskazywały osoby chore na nowotwór jelita grubego z dużą dokładnością. Istnieje też wiele doniesień o ludziach, którzy szli się zbadać ze względu na dziwne reakcje swoich czworonogich przyjaciół. Póki co nauka nie potrafi jednak wyjaśnić takich sytuacji.

Oczywiście wiele z takich historii okazuje się być zwykłą mistyfikacją lub błędami w interpretacji rzeczywistości. Czasami też dochodzi do zwyczajnych zbiegów okoliczności. Najbardziej znanym przykładem takiego dylematu jest historia Oscara – kota z ośrodka opiekuńczo-rehabilitacyjnego dla ludzi z demencją. Zwierzę dorastało na tym oddziale i miało dużą swobodę poruszania się. W pewnej chwili zauważono jednak, że Oscar, który miał opinię mało przyjaznego w stosunku do ludzi, czasem towarzyszy pewnym osobom, a nawet owija się wokół ich ciała. Działo się to często tuż przed ich śmiercią. Pracownicy ośrodka z Rhode Island zarzekają się, że gdy tylko kot odchodził, lekarz stwierdzał zgon. Naukowe interpretacje tej sytuacji są różne. Część osób przyznaje, że zwierzęta mogą mieć pewne umiejętności rozpoznawania stanu zdrowia człowieka, o których jeszcze nie wiemy. Większość jednak sugeruje, że kot przebywający w ośrodku, w którym zgony zdarzają się niezwykle często, musiał mieć styczność z umierającymi pacjentami.

Praktyka

Choć niezwykła historia Sary może dawać do myślenia, nie należy wpadać w panikę, jeżeli okaże się, że dziecko nie chce pić z jednej piersi. Istnieje wiele przyczyn takiego stanu rzeczy i mało prawdopodobne jest, żeby świadczyło to o istnieniu nowotworu. Jednak jeśli zaobserwuje się niepokojące zmiany w ciele, zawsze warto się zbadać, gdyż szybko wykryty nowotwór daje większe szanse na przeżycie.

Zobacz film: Badania przesiewowe w kierunku wykrycia raka piersi. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 15.11.2017,
Opublikowano: 15.11.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Duszący kaszel u małego dziecka: jakie są możliwe komplikacje? 

Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu. Kiedy coś podrażnia gardło lub drogi oddechowe, odruch kaszlowy jest sposobem na wydalenie substancji drażniących. Jednak może być też objawem choroby, która przynosi różne komplikacje. Sprawdź, o czym może świadczyć duszący kaszel u małego dziecka. 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej