Metoda Billingsa – jedna z naturalnych metod planowania rodziny

Fot: simpson33 / gettyimages.com

Metoda Billingsa sprawdza się zdecydowanie bardziej u osób starających się o dziecko niż jako wyłączna metoda antykoncepcji. Choć u kobiet prowadzących rzetelne obserwacje własnej fizjologii może być skuteczna.

Metoda Billingsa należy do naturalnych metod planowania rodziny, czy też naturalnych metod zapobiegania ciąży. Metoda ta nic nie kosztuje, jednak by była skuteczna, wymaga od kobiety znajomości swojej fizjologii, regularnych obserwacji i powstrzymania się od współżycia w dni płodne. Wiele czynników może zakłócić jej wiarygodność, dlatego też zaleca się, by nie była stosowana jako jedyna metoda, a stanowiła uzupełnienie dla metody termicznej i kalendarzykowej.

Na czym polega metoda Billingsa?

Metoda Billingsa polega na obserwacji śluzu szyjki macicy. Jego wygląd oraz konsystencja pomagają określić, czy kobieta zbliża się do momentu owulacji, czyli kiedy zaczynają się u niej dni płodne. Cykl kobiety liczy się od pierwszego dnia krwawienia miesiączkowego.

Średnio jeden cykl trwa 28 dni. Na około 14 dni przed spodziewaną miesiączką dochodzi do owulacji, czyli uwolnienia komórki jajowej. W zależności od momentu cyklu, zmienia się struktura wydzieliny pochwowej, ponieważ w dni płodne organizm kobiety stara się stworzyć jak najdogodniejsze warunki dla plemników.

Jakie mogą być pierwsze objawy ciąży? Dowiesz się tego z filmu

Zobacz film: Jak rozpoznać pierwsze dni ciąży? Źródło: 36,6.

Istnieje wiele metod naturalnego planowania ciąży, które wykorzystują fizjologiczne zjawiska w organizmie kobiety dla określenia czasu, w którym może ona zajść w ciążę. Najskuteczniejsze jest połączenie kilku metod. Osoby chcące mieć pewność co do naturalnej antykoncepcji stosują połączenie wielu elementów, jak np. pomiary temperatury, kalendarzyk miesiączkowy i obserwacje śluzu. Metoda Billingsa bazuje wyłącznie na obserwacji śluzu szyjkowego. Trudno mówić o jej skuteczności, ponieważ jak każda metoda naturalna jest uzależniona od wielu dodatkowych czynników wpływających na wiarygodność dokonywanych obserwacji. Wymaga codziennych obserwacji i dokładnego notowania wyglądu śluzu. W przeciwnym razie nie jest skuteczna.

Już w latach 50. ubiegłego wieku zwrócono uwagę, że śluz szyjkowy kobiety zmienia się cyklicznie. Inna jest jego konsystencja w dni płodne, a inna w dni niepłodne. Dokonano wobec tego odpowiednich obserwacji pozwalających stworzyć jedną z najpopularniejszych metod naturalnego planowania rodziny.

Metoda Billingsa – obserwacja

Stosowanie metody Billingsa powinien poprzedzać co najmniej miesięczny okres obserwacji organizmu. Kobieta powinna prowadzić specjalną kartę obserwacji. Nie musi jak w przypadku metody objawowo-termicznej tworzyć specjalnych wykresów. Obserwuje wyłącznie wygląd i konsystencję śluzu. Są kobiety, które podczas cyklu nie produkują wystarczającej ilości śluzu pozwalającego na obserwację, bądź ilość tego śluzu jest u nich niewielka. Wyznacznikiem owulacji jest więc po prostu jego pojawienie się. Natomiast u większości kobiet śluz szyjkowy zmienia się względem fazy cyklu miesiączkowego. W dni płodne śluz jest przezroczysty, ciągnący się. W dni niepłodne jest mętny, nie ciągnie się, nie jest taki lepki jak w dni płodne. Ważne jest, by każdego dnia kobieta swoje obserwacje notowała, tworząc kartę obserwacji śluzu. Już po 3 miesiącach obserwacji kobiecie bardzo łatwo jest rozróżnić śluz dni płodnych od niepłodnych.

Chcesz wiedzieć jak rozwija się płód? Odpowiedź znajdziesz w w filmie

Zobacz film: Jak rozwija się płód? Źródło: 36,6.

Skuteczność metody Billingsa

Jeśli nie pojawią się żadne czynniki zaburzające wygląd śluzu szyjkowego czy też wpływające na wystąpienie owulacji, to metoda ta pozwala na pewne określenie dni płodnych w okolicach owulacji, a także stwierdzenie, kiedy zaczyna się po nich okres niepłodności.

Jeśli kobieta powstrzyma się od seksu na czas od miesiączki do końca dni płodnych, wtedy może mieć pewność, że do ciąży raczej nie dojdzie. Zawsze jednak należy uwzględnić czynniki zaburzające wygląd śluzu szyjkowego, jak np. infekcje czy leki dopochwowe, co może wprowadzić kobietę w błąd.

Niestety dni niepłodne pomiędzy zakończeniem miesiączki a początkiem dni płodnych nie dają gwarancji bezpieczeństwa i niezajścia w ciążę. Zmiana konsystencji śluzu szyjkowego przypada na początek dni płodnych. Jeśli więc do współżycia doszło na 2 dni przed wystąpieniem dni płodnych, istnieje ryzyko przetrwania plemników w drogach rodnych kobiety (mogą przeżyć nawet 7 dni) i zajścia w ciążę. Wiele czynników zewnętrznych może również wpłynąć na długość cyklu. Jeśli kobieta nie miesiączkuje regularnie, owulacja może wystąpić np. kilka dni wcześniej. Stąd skuteczność metody Billingsa może być oceniana wyłącznie pod kątem oszacowania dni płodnych i określenia momentu wystąpienia po nich dni niepłodnych. W tym czasie może osiągnąć nawet 97%.

Komu polecana jest metoda Billingsa?

Metoda Billingsa rzadko polecana jest jako wyłączna metoda antykoncepcji naturalnej. Warto zawsze dodatkowo zastosować metodę kalendarzykową oraz pomiary temperatury ciała. Nie jest to metoda komfortowa, ponieważ wymaga bardzo dokładnych obserwacji. Nie można pomijać żadnych dni obserwacji śluzu. Jeśli kobieta chce mieć pewność co do całkowitej skuteczności tej metody, może współżyć z partnerem jedynie kilka dni w miesiącu, dlatego też stosowanie tej metody musi być uzgodnione z partnerem, by nie wpłynęło negatywnie na związek. Tak naprawdę jako główna metoda planowania rodziny metoda Billingsa jest zalecana bardziej osobom starającym się o dziecko niż chcącym zapobiec zajściu w ciążę. Jest to również metoda polecana parom przeciwnym jakimkolwiek innym metodom antykoncepcji, np. z powodu ich przekonań religijnych.

Jakie badania powinna wykonać każda przyszła mama? Dowiesz się tego z filmu

Zobacz film: Badania w czasie ciąży. Źródło: 36,6.

Opublikowano: 01.10.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Duszący kaszel u małego dziecka: jakie są możliwe komplikacje? 

Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu. Kiedy coś podrażnia gardło lub drogi oddechowe, odruch kaszlowy jest sposobem na wydalenie substancji drażniących. Jednak może być też objawem choroby, która przynosi różne komplikacje. Sprawdź, o czym może świadczyć duszący kaszel u małego dziecka. 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 

Resort zdrowia zdecydował się rozszerzyć grupę dzieci, która może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Preparat jest już  dostępny dla młodych ludzi między 9. a 18. rokiem życia. Co zrobić, aby nasza pociecha otrzymała preparat? 

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej