Meningokoki – objawy. Kiedy szczepić dzieci i czy w ogóle warto?

Fot.: mbt_studio / stock.adobe.com

Meningokoki to bakterie wywołujące inwazyjną chorobę. Polecaną formą profilaktyki są szczepienia ochronne, szczególnie na typy B i C, będące najczęstszymi grupami występującymi w Polsce.

Meningokoki to bakterie wywołujące chorobę meningokokową, która może przybrać postać sepsy meningokokowej (ogólnoustrojowego, ciężkiego zakażenia przebiegającego z niewydolnością wielonarządową) lub meningokokowego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Obie postaci łączą się z wysoką śmiertelnością sięgającą nawet 30% chorych. Odkryto 5 typów meningokoków. W Polsce główne grupy chorobotwórcze to typ B i C.

Meningokoki – jak można się zarazić?

Choroba meningokokowa najczęściej dotyka dzieci w 1. roku życia. Dotyczy to szczególnie zachorowań na typy powszechne w Polsce, czyli B i C. Spośród tych dwóch, w 1. roku życia dominują zakażenia typem B, a od 2. roku życia wzrasta zapadalność na typ C. Inne typy meningokoków, czyli A, Y i W-125, występują również w Polsce, jednak najczęściej na zasadzie nosicielstwa. Rzadko zdarza się, by te grupy wywołały objawy inwazyjnej choroby meningokokowej, choć odsetek zachowań na nie w innych krajach (np. w USA) jest znaczny.

Nawet 25% populacji stanowią bezobjawowi nosiciele meningokoków. Największy ich odsetek jest w wieku 15–24 lat i mieszka w dużych skupiskach ludzi – w akademikach, domach dziecka czy internatach. Dzieci mogą zarazić się poprzez kontakt z wydzielinami górnych dróg oddechowych zakażonej lub chorej osoby. Polega on np. na piciu z jednej butelki, używaniu tych samych sztućców czy całowaniu w usta. Bezpośredni kontakt to również długotrwałe przebywanie i spanie w jednym pomieszczeniu (stąd np. często zarażają się od siebie dzieci w żłobku). Meningokoki nie wykazują bardzo dużej zakaźności; poza kontaktem bezpośrednim rzadko dochodzi do transmisji bakterii.

Objawy zakażenia meningokokami u dzieci

Meningokoki są szczególnie groźne dla małych dzieci. Osoby dorosłe częściej są nosicielami bakterii, jednak niż prezentują pełnoobjawowego obrazu zakażenia. Wyróżnia się 2 szczyty zachorowań na meningokoki. Pierwszy okres obejmuje czas od momentu narodzin do 5. roku życia. Drugi szczyt przypada na wiek 15–20 lat. Objawy u dzieci to zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i sepsa meningokokowa.

Wielu ludzi lekceważy szczepienia ochronne ze względu na stosunkowo niewielką liczbę zachorowań w Polsce. Należy jednak mieć świadomość dużego odsetka nosicielstwa tej bakterii, dużego ryzyka zakażenia dziecka, a także ciężkiego przebiegu choroby meningokokowej i wysokiego stopnia śmiertelności.

Jeśli wiadomo, że dziecko miało kontakt z osobą zakażoną, stosuje się profilaktyczne leczenie antybiotykiem, zapobiegające zachorowaniu. Najskuteczniejszą formą profilaktyki jest jednak szczepienie ochronne.

Kiedy szczepić na meningokoki?

Wakcyna mająca na celu przeciwdziałać zakażeniom meningokokowym jest szczepionką nieżywą. Zawiera mały fragment bakterii. Może być to otoczka polisacharydowa połączona z białkiem w przypadku szczepionki skoniugowanej lub kombinacja białek (przeciwko meningokokom z grupy B).

W Polsce dostępne są następujące wakcyny przeciwko meningokokom:

  • bexsero – szczepionka na typ B meningokoków,
  • meningitec i neis vac-c – szczepionki skoniugowane przeciwko grupie C,
  • menveo i nimenrix – szczepionki skoniugowane przeciwko grupom A, C, W i Y.

Należy pamiętać, że szczepienie chroni wyłącznie przed sepsą i zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych o etiologii meningokokowej. Są to stany, które mogą być wywołane innymi czynnikami patologicznymi. Dzieci szczepione w 1. roku życia powinny mieć podaną dawkę przypominającą szczepionkę w 2. roku życia. W przypadku dzieci zaszczepionych dopiero po ukończeniu 1. roku, wystarczy jedna dawka, jednak całkowita ich liczba zależy od rodzaju szczepionki.

Szczepionka jest bezpieczna. Niewielkie jest ryzyko wystąpienia odczynów poszczepiennych, porównywalne do innych szczepionek obecnie stosowanych. Do niektórych reakcji mogących wystąpić po szczepieniu zalicza się zaczerwienienie, obrzęk i ból w miejscu wstrzyknięcia, rozdrażnienie, pogorszenie apetytu i stan podgorączkowy.

Najlepiej szczepić dzieci do 6. miesiąca życia. Szczepionki skoniugowane przeciwko meningokokom typu B i C mogą być podane już niemowlętom, które ukończyły 2. miesiąc życia, zwłaszcza jeśli w przyszłością będą uczęszczać do żłobka czy przedszkola. Szczepionki przeciwko typom A, W i Y należy rozważyć u nastolatków i osób dorosłych podróżujących do Afryki, USA i Azji. Na szczepienie nigdy nie jest za późno.

Niestety szczepionki przeciwko meningokokom nie są bezpłatne. Koszt szczepienia zależy od rodzaju szczepionki. Można je łączyć z innymi wakcynami.

Zobacz film: Szczepić dzieci - tak czy nie? Źródło: Stylowy Magazyn


Data aktualizacji: 20.12.2017,
Opublikowano: 20.12.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej
Opieka pediatryczna online – o każdej porze dnia i nocy możesz skontaktować się z lekarzem pediatrą

Kiedy dziecko choruje, rodzic chce zrobić wszystko, aby jak najszybciej ulżyć maluchowi. Niestety umówienie i dostanie się do lekarza na wizytę w przychodni – zwłaszcza w okresie wzmożonej zachorowalności – bywa trudne. W takich sytuacjach doskonale sprawdzą się rozwiązania oferowane przez platformy telemedyczne, takie jak np. Med24. Jak to działa w praktyce i dlaczego warto skorzystać z usług telemedycznych?

Czytaj więcej