Macica jednorożna a ciąża: wpływ jednorożnej budowy macicy na zapłodnienie i ciążę

Fot: MiguelMalo / gettyimages.com

Macica jednorożna to taka, w której zamiast dwóch symetrycznie występujących rogów jest tylko jeden. To bardzo rzadka wada wrodzona. Utrudnia zajście w ciążę, jej donoszenie i urodzenie dziecka, są jednak przypadki wydania na świat zdrowych dzieci przez kobiety z macicą jednorożną.

C: Prawidłowo zbudowana macica ma kształt lekko spłaszczonej, odwróconej gruszki. Ma ona dwa rogi – ujścia, przez które łączy się z jajowodami. Macica jednorożna ma zaledwie jeden róg i jeden jajowód, drugi może być zupełnie niewykształcony albo pozostawać nierozwinięty (róg szczątkowy).

Jednorożna macica: wadliwa budowa i objawy

Jednorożna macica to wada wrodzona. Powstaje w życiu płodowym na skutek nieprawidłowego rozwoju przewodów Müllera, z których wykształcają się jajowody, macica, górna część pochwy, a u chłopców – przyczepek jądra i łagiewka sterczowa.

W niektórych przypadkach powstaje tzw. róg szczątkowy, który ma postać guza z endometrium wewnątrz. Ten fragment śluzówki macicy podlega cyklowi menstruacyjnemu. Gromadzące się w rogu szczątkowym krew i fragmenty tkanek mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia kobiety, ponieważ nie znajdują ujścia. Tworzą bolesny guz, który może być jedyną oznaką jednorożnej macicy.

W większości przypadków wada ta nie powoduje żadnych dolegliwości i jest wykrywana przypadkiem, np. podczas operacji ginekologicznych. Zauważenie tej nieprawidłowości w przezpochwowym badaniu ultrasonograficznym (USG TV) jest bardzo trudne. Jednorożna macica może zostać wykryta w badaniu USG 3D, podczas histeroskopii oraz dzięki rezonansowi magnetycznemu.

Objawy posiadania jednorożnej macicy pojawiają się dopiero podczas prób zajścia w ciążę. Jest to trudne i może wielokrotnie zakończyć się poronieniem.

Jednorożna macica a zajście w ciążę – problemy z poczęciem

Badania naukowe wykazują, że jednorożna macica utrudnia zajście w ciążę. Wynika to z nieprawidłowej budowy narządów płciowych – brak jednego jajowodu to o połowę mniejsza szansa na dostarczenie dojrzałej komórki jajowej, która mogłaby zostać zapłodniona.

Macica jednorożna powoduje też często (w 22 procent przypadków) nieprawidłowe zagnieżdżenie zapłodnionej komórki jajowej. Powstała w ten sposób ciąża ektopowa może zagrażać życiu kobiety (może być przyczyną krwotoku), dlatego wymaga usunięcia. W wielu przypadkach organizm sam wydala taki zarodek.

Utrzymanie ciąży u kobiet z tą wadą w budowie macicy jest bardzo trudne i przeważnie kończy się poronieniem. Często są to poronienia w pierwszych tygodniach ciąży, które mogą zostać wzięte za prawidłowo występującą miesiączkę. O wiele większym zagrożeniem są poronienia pod koniec pierwszego i w drugim trymestrze ciąży. Kobietom ciężarnym, u których wykryto jednorożną macicę, zwykle zaleca się dużą ostrożność, a nawet leżenie przez cały czas aż do porodu.

Rosnący w jednorożnej macicy płód może doprowadzić do jej pęknięcia. Następstwem tego jest utrata ciąży oraz krwotok zagrażający życiu. Takie zdarzenie jeszcze bardziej obniża szanse na kolejną ciążę, ponieważ może zajść konieczność usunięcia pękniętej macicy. Nawet przy jej opatrzeniu i zachowaniu nie ma pewności, czy jej wydolność została zachowana. Zajście w ciążę i jej donoszenie mogą w przyszłości utrudniać powstałe zrosty i migracja endometrium (endometrioza).

Wpływ posiadania jednorożnej macicy na płód, przebieg porodu

Płód rozwijający się w jednorożnej macicy jest mniejszy, niż wskazywałby na to jego wiek. W związku z małą ilością miejsca do rozwoju masa urodzeniowa i wzrost takiego noworodka mogą być niewielkie. Nie wpływa to jednak na powstawanie u dzieci wad wrodzonych.

Macica jednorożna przeważnie wiąże się z nieprawidłowym ułożeniem dziecka oraz zwiększonym ryzykiem pęknięcia macicy podczas porodu. Dlatego jest wskazaniem do wykonania cesarskiego cięcia. W bardzo wielu przypadkach dochodzi do przedwczesnego porodu.

Leczenie jednorożnej macicy

Jednorożna macica wymaga leczenia, jeśli uniemożliwia zajście w ciążę lub jej donoszenie. Interweniuje się także w przypadku rogu szczątkowego, który transformuje z czasem w bolesny guz. W celu skorygowania wady macicy przeprowadza się operację. Jest ona wykonywana w znieczuleniu ogólnym, często laparoskopowo, co skraca czas rekonwalescencji.


Zobacz film: Niewydolność szyjki macicy a poronienie. Źródło: Dzień Dobry TVN

Bibliografia:

1. D. Caserta, M. Mallozzi, C. Meldolesi, P. Bianchi, M. Moscarini, Pregnancy in a unicornuate uterus: a case report, Journal of Medical Case Reports 2014;8:130, doi:10.1186/1752-1947-8-130;

2. P. I. Okonta, H. Abedi, C. Ajuyah, L. Omo-Aghoja, Pregnancy in a noncommunicating rudimentary horn of a unicornuate uterus: a case report, Cases Journal 2009;2:6624, doi:10.1186/1757-1626-2-6624;

3. B. McAvey, S. T. Chasen, 115: Obstetic outcomes with unicornuate uterus, American Journal of Obstetrics & Gynecology, Volume 201, Issue 6, S58;

4. R. Atmaca, A. T. Germen, F. Burak, A. Kafkasli, Acute Abdomen in a Case With Noncommunicating Rudimentary Horn and Unicornuate Uterus, JSLS : Journal of the Society of Laparoendoscopic Surgeons, 2005;9(2):235-237.

Data aktualizacji: 06.02.2018,
Opublikowano: 06.02.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Duszący kaszel u małego dziecka: jakie są możliwe komplikacje? 

Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu. Kiedy coś podrażnia gardło lub drogi oddechowe, odruch kaszlowy jest sposobem na wydalenie substancji drażniących. Jednak może być też objawem choroby, która przynosi różne komplikacje. Sprawdź, o czym może świadczyć duszący kaszel u małego dziecka. 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 

Resort zdrowia zdecydował się rozszerzyć grupę dzieci, która może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Preparat jest już  dostępny dla młodych ludzi między 9. a 18. rokiem życia. Co zrobić, aby nasza pociecha otrzymała preparat? 

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej