Łożysko przodujące – przyczyny, objawy, leczenie i rokowania

Łożysko przodujące jest zagrożeniem dla życia dziecka i matki. Leczone jest zawsze w warunkach szpitalnych. Głównym badaniem pozwalającym na jego rozpoznanie jest USG. Kobieta przez resztę ciąży powinna leżeć.  Poród kończy się cesarskim cięciem.

Łożysko to struktura tworząca się na początku ciąży. Wraz z pępowiną stanowi łącznik pomiędzy dzieckiem a matką, m.in. dostarcza do płodu substancji matczynych i usuwa zbędne produkty przemiany materii od dziecka. Łożysko rozwija się na jednej ze ścian macicy, jednak nie może być umiejscowione zbyt nisko. Musi w całości przylegać do błony śluzowej macicy. Jeśli nachodzi na ujście szyjki macicy, a szyjka zaczyna się pod koniec ciąży rozwierać, dochodzi do krwawienia oraz powikłań. Zbyt nisko osadzone łożysko, znajdujące się bardzo blisko ujścia wewnętrznego szyjki macicy, określa się mianem łożyska przodującego.

Łożysko przodujące – przyczyny

Ryzyko wystąpienia łożyska przodującego rośnie z kolejnymi ciążami. W pierwszej ciąży wynosi maksymalnie 1%, natomiast już u wieloródek wzrasta do 5%. Można to dość prosto wytłumaczyć. W miejscach, gdzie w poprzednich ciążach było wytworzone łożysko, błona śluzowa nie ma często tak dobrych warunków do zagnieżdżenia się kolejnego zarodka. Szuka on sobie innych dogodniejszych miejsc. Dlatego też wraz z kolejnymi ciążami miejsce zagnieżdżenia się zarodka przesuwa się coraz niżej. Istnieje również wyższe ryzyko rozwoju łożyska przodującego w przypadku kobiet po zabiegu łyżeczkowania jamy macicy, u kobiet w ciąży wielopłodowej i przy wadach rozwojowych płodu.

Rodzaje łożyska przodującego

W praktyce klinicznej wyróżnia się kilka typów łożysk przodujących, w zależności od ułożenia względem ujścia wewnętrznego szyjki macicy:

  • łożysko przodujące całkowicie – pokrywa ujście szyjki macicy, co stanowi największe zagrożenie dla dziecka i matki. Jeśli środek łożyska znajduje się dokładnie nad ujściem wewnętrznym szyjki macicy, mówi się o łożysku przodującym centralnie;
  • łożysko przodujące częściowo – łożysko tylko częściowo przykrywa ujście szyjki macicy;
  • łożysko przodujące brzeżnie – łożysko dochodzi do ujścia wewnętrznego szyjki;
  • łożysko przodujące bocznie – łożysko zlokalizowane jest dość nisko, jednak w pewnej odległości od ujścia wewnętrznego szyjki macicy.

Łożysko przodujące – objawy

Najważniejszym objawem łożyska przodującego jest krwawienie. Nie ma reguły, kiedy dokładnie może się ono zacząć, ponieważ głównym bodźcem do jego wystąpienia jest rozwieranie się szyjki macicy. Średnio pojawia się około 34. tygodnia ciąży. Pierwsze krwawienie nie jest zazwyczaj nasilone, stanowi poniekąd zwiastun kolejnych, które coraz częściej nawracają i są coraz obfitsze.

Badanie i postępowanie w łożysku przodującym

Absolutnie przeciwwskazane jest w przypadku podejrzenia łożyska przodującego badanie przezpochwowe, wewnętrzne. Podstawowym badaniem wykonywanym w przypadku łożyska przodującego jest badanie ultrasonograficzne (USG). Ze względu na duże zagrożenie dla płodu i matki, wywołane sporą utratą krwi, badania powinny być wykonywane w warunkach szpitalnych, by móc zapewnić matce i dziecku od razu odpowiednią pomoc. To, kiedy lekarz zakończy ciążę, zależy od kilku czynników, a mianowicie wieku ciąży i stanu rozwinięcia płodu, nasilenia krwawienia, stanu ogólnego matki, dobrostanu płodu.

Należy pamiętać, że krwotok wywołany wystąpieniem łożyska przodującego działa podwójnie negatywnie na płód. Na utratę krwi nakłada się również niedotlenienie przez hipowolemię (spadek ilości płynów w przestrzeni naczyniowej) u matki. Jeśli płód jest jeszcze niedojrzały i niezdolny do życia, należy rozważyć postępowanie zachowawcze, choć nie zawsze jest ono możliwe. Stosuje się w tym celu środki hamujące skurcze macicy i zaleca się ciężarnej leżenie. Dopiero po osiągnięciu przez płód odpowiedniej dojrzałości ciąża zostaje zakończona metodą cesarskiego cięcia. Zdarza się, że mimo niedojrzałości płodu zagrożenie życia lub zdrowia matki obliguje lekarza do zakończenia ciąży.

Zobacz film: Typowe dolegliwości w ciąży. Źródło:36,6.


Data aktualizacji: 12.03.2018,
Opublikowano: 09.03.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Duszący kaszel u małego dziecka: jakie są możliwe komplikacje? 

Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu. Kiedy coś podrażnia gardło lub drogi oddechowe, odruch kaszlowy jest sposobem na wydalenie substancji drażniących. Jednak może być też objawem choroby, która przynosi różne komplikacje. Sprawdź, o czym może świadczyć duszący kaszel u małego dziecka. 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 

Resort zdrowia zdecydował się rozszerzyć grupę dzieci, która może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Preparat jest już  dostępny dla młodych ludzi między 9. a 18. rokiem życia. Co zrobić, aby nasza pociecha otrzymała preparat? 

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej