Lek z marihuany będzie dostępny w sprzedaży. Przeznaczony także dla dzieci chorych na padaczkę

Fot. LPETTET / Getty Images

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła pierwszy lek zawierający wyciąg z marihuany. Preparat Epidiolex może być stosowany przez dzieci chore na padaczkę. 

Lek Epidiolex składa się z substancji czynnej kanabidiol, czyli innymi słowy z wyciągu z marihuany. Preparat został zatwierdzony przez Agencję ds. Żywności i Leków (FDA) w USA i właśnie tam trafi na rynek. 

Epidiolex może być stosowany także u dzieci (po ukończeniu dwóch lat) chorych na ciężkie postacie epilepsji, zespół Lennoxa-Gastauta oraz zespół Draveta. Jak informuje opinię publiczną producent leku, jedynymi skutkami ubocznymi stosowania preparatu mogą być: senność, uspokojenie przechodzące w letarg, podwyższony poziom enzymów wątrobowych, zmniejszony apetyt, a także zaburzenia snu i bezsenność.

Scott Gottlieb, komisarz FDA, zapowiedział, że agencja będzie wspierać badania nad leczniczym zastosowaniem marihuany. 

Zobacz film: Jak rozpoznać, czy dziecko zażywa dopalacze lub narkotyki? Źródło: Dzień Dobry TVN

Marihuana medyczna

Nasiona marihuany w Polsce są legalne, ale uprawa tej rośliny jest prawnie zabroniona poza odmianami wykorzystywanymi w przemysłach włókienniczym, chemicznym, papierniczym i nasiennym. Aby plantacje były legalne, potrzebne jest uzyskanie pozwolenia na ich uprawę. Warto dodać, że wyróżnia się dwie odmiany rośliny: Indica oraz Sativa. 

W czerwcu 2017 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uchwalił ustawę pozwalającą na stosowanie marihuany w celach medycznych, można ją zakupić na receptę. 

Właściwości lecznicze marihuana zawdzięcza zawartym w roślinie substancjom – kannabinoidom, z których największe znaczenie mają tetrahydrokannabinolowi (THC) oraz kannabidiol (CBD). Marihuana medyczna pomaga w leczeniu:

  • bólu i nadmiernego napięcia mięśni w stwardnieniu rozsianym;
  • chorób nowotworowych, takich jak glejak mózgu, rak piersi, rak jelita grubego oraz rak skóry;
  • skutków ubocznych chemioterapii u chorych na raka;
  • jaskry;
  • chorych na AIDS;
  • padaczki;

Polecamy także: Olej z marihuany (konopi indyjskich) – właściwości i zastosowanie. Na co pomaga?

Mimo że marihuana ma działanie rozluźniające i przeciwbólowe, to może powodować skutki uboczne. Palenie marihuany negatywnie wpływa na układ oddechowy, powodując przewlekłe i nawracające infekcje. U osób ze skłonnością do zaburzeń psychicznych marihuana może wywoływać objawy schizofrenii.

Opublikowano: 06.07.2018 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Duszący kaszel u małego dziecka: jakie są możliwe komplikacje? 

Kaszel jest mechanizmem obronnym organizmu. Kiedy coś podrażnia gardło lub drogi oddechowe, odruch kaszlowy jest sposobem na wydalenie substancji drażniących. Jednak może być też objawem choroby, która przynosi różne komplikacje. Sprawdź, o czym może świadczyć duszący kaszel u małego dziecka. 

Czytaj więcej
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci od 9. do 18. roku życia 

Resort zdrowia zdecydował się rozszerzyć grupę dzieci, która może skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko HPV. Preparat jest już  dostępny dla młodych ludzi między 9. a 18. rokiem życia. Co zrobić, aby nasza pociecha otrzymała preparat? 

Czytaj więcej
Powstała pierwsza tabletka na depresję poporodową. Kiedy lek trafi na rynek?   

Szacuje się, że z powodu depresji porodowej cierpi 15 proc. kobiet. W walce z tym stanem już niedługo może im pomóc pierwsza na świecie tabletka łagodząca objawy depresji. Co o niej wiadomo i kiedy lek trafi na rynek?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej