Gry komputerowe to fantastyczna rozrywka, która szybko wciąga i bardzo często uzależnia. Gdzie zaciera się granica między zabawą a chorobą? Początkowe objawy trudno rozpoznać, a kiedy już wiadomo, że coś jest nie tak, równie trudno wyleczyć się z takiego uzależnienia.
Komputer jak narkotyk
Eksperci ostrzegają, że uzależnienie od gier jest jak alkoholizm i narkotyki. Niszczy rodziny i kariery. W Polsce z uzależnieniem od gier komputerowych zmaga się około dwieście tysięcy osób, czyli 0,5 proc. populacji. Ogromna większość uzależnionych zaczęła grać jako dzieci, lub nastolatki, ale problem zauważyli dopiero jako młodzi dorośli (18 -25 lat). To właśnie osoby w tym wieku zaczynają szukać pomocy, gdy nałóg grania rozwala im całe dorosłe życie.
Niestety w Polsce brakuje placówek, gdzie takie osoby mogłyby się leczyć. Bardzo często uzależnieni pozostawieni są sami sobie. Dzieci w zasadzie nie leczy się w ogóle.
Agata Młynarska sprawdzi skąd bierze się ten nałóg. Pozna rodzinę, w której dziecko spędza prawie 100 proc. wolnego czasu w świecie gier, ale rodzice jeszcze nie dostrzegają problemu. Spotka się także z młodymi osobami, które są w trakcie terapii, a także z takimi, którym udało się wyleczyć z uzależnienia, np. jak Krzysztof Piersa, dziennikarz, autor książki „Komputerowy ćpun”.
Agata Młynarska wprowadzi również widzów w świat zawodowych graczy, którzy miłość do gier komputerowych przekładają na realne pieniądze.
Materiał można oglądać na antenie stacji Discovery Life!