Jak wyglądają potówki u niemowlaka i noworodka? Jak z nimi walczyć?

Fot: Photographee.eu / fotolia.com

Potówki to bardzo często występująca u dzieci dolegliwość, której na szczęście dość łatwo można się pozbyć. Bardzo rzadko stają się poważnym problemem. W ich leczeniu i zapobieganiu główną rolę odgrywa przestrzeganie zasad higieny, stosowanie naturalnych ubrań i pościeli oraz dopasowanie ubioru dziecka do pogody.

Potówki często pojawiają się u niemowląt i noworodków. Zwykle można je dostrzec już w pierwszych dniach po porodzie. Wynika to z tendencji do ubierania dziecka w zbyt ciepłą odzież. Rozwojowi potówek u małych dzieci sprzyja też niedojrzałość gruczołów potowych. Zmiany mają zazwyczaj wielkość główki od szpilki.

Jak wyglądają potówki u niemowlaka?

Potówki u dziecka mogą mieć formę:

  • czerwonych niewielkich krostek, które często powodują zmiany zapalne,
  • białych przezroczystych pęcherzyków, które są wykwitami pozbawionymi cech zapalnych, pojawiających się przeważnie u dzieci w 5-8 dobie życia, o średnicy 1-2 mm. 

Zmiany często występują w skupiskach. Skóra wokół nich staje się lekko zaczerwieniona. Potówki pojawiają się zwłaszcza w miejscach, które są szczególnie narażone na działanie potu: na twarzy, szyi, karku, w fałdach skóry, pod pachami i na pośladkach, a także w obszarach narażonych na ciągłe uciskanie: w okolicy pieluchy, pod kolanami i w pachwinach. Rzadko towarzyszy im pieczenie czy świąd. Mimo to dziecko często płacze i jest rozdrażnione. Nieleczone potówki mogą przekształcić się w zmiany ropne.

Potówki u niemowlaka - przyczyny

Potówki pojawiają się głównie latem, gdy panuje wysoka temperatura. Rozwinąć się mogą także podczas chłodnych dni, gdy niemowlak jest za ciepło ubrany i nadmiernie się poci. Dlatego warto wiedzieć, jak sprawdzić czy dziecku nie jest zbyt gorąco. Można to ocenić dotykając karku - gdy jest ciepły, temperatura jest prawidłowa, gdy jest spocony i gorący, dziecko jest przegrzane.

Potówki najczęściej rozwijają się u niemowląt, ponieważ ich gruczoły potowe nie są jeszcze dojrzałe. Pot, zamiast wydostać się na zewnątrz, wypełnia pory, zatrzymuje się w ich ujściach i zatyka je, co skutkuje stanem zapalnym.

Inne czynniki predysponujące do rozwoju potówek to:

  • zakładanie ubrań niskiej jakości, z syntetycznego tworzywa, nieprzewiewnych, za obcisłych,
  • niewłaściwe warunki panujące w pomieszczeniach, w których przebywa dziecko - zbyt wysoka temperatura, duża wilgotność powietrza,
  • ciepło generowane przez ciało mamy podczas karmienia,
  • zbyt rzadkie mycie dziecka,
  • zakładanie ceratowych ochraniaczy na materace, które nie przepuszczają powietrza i zatrzymują wilgoć,
  • stosowanie niewłaściwych kosmetyków do pielęgnacji skóry dziecka, które utrudniają proces oddawania ciepła.

Co na potówki u niemowlaka?

W leczeniu i zapobieganiu potówek pomocne jest stosowanie się do tych kilku zasad:

  • nie przegrzewać dziecka i nie ubierać go za ciepło - podczas pierwszych miesięcy życia, gdy termoregulacja organizmu nie jest w pełni wykształcona, należy stosować zasadę - jedno okrycie więcej niż u dorosłego;
  • zakładać dziecku ubrania z naturalnych tkanin, przewiewne, luźne, umożliwiające skórze oddychanie; pieluszki powinny dobrze chłonąć wilgoć, a pościel i prześcieradło zawierać 100% bawełny; odzież prać w odpowiednim proszku i prasować;
  • często wietrzyć skórę dziecka - podczas przewijania pozostawić dziecko na chwilę bez pieluchy;
  • do wody do kąpieli wsypać garść mąki ziemniaczanej lub roztwór z kilku kryształków rozpuszczonego w wodzie nadmanganianu potasu - tak przygotowana kąpiel ma działanie kojące na podrażnioną skórę i przyspiesza proces gojenia; kąpiele stosować tylko po konsultacji lekarskiej;
  • do kąpieli dodać napar z ziół, takich jak rumianek, nagietek lub tymianek; kąpiel powinna trwać maksymalnie 10 minut;
  • przy przewijaniu nie kłaść dziecka bezpośrednio na ceratowym wykończeniu przewijaka, podłożyć flanelową lub tetrową pieluchę albo miękki bawełniany ręcznik;
  • nie stosować ceratowych podkładów łóżku dziecka;
  • przemywać potówki gazikiem zwilżonym letnią, przegotowaną wodą lub roztworem sody oczyszczonej (pół łyżeczki sody na pół szklanki wody) nawet kilka razy dziennie; nie przemywać ich spirytusem;
  • nie stosować zbyt tłustych kosmetyków lub nadmiernej ilości oliwki; najlepiej używać antybakteryjnego mydła;
  • często przewijać dziecko;
  • nie wyciskać potówek;
  • starannie wysuszać skórę po kąpieli, zwłaszcza zagłębienia fałdek i zgięcia kończyn;
  • stosować zasypki (ziemniaczane, kukurydziane, specjalne zasypki na potówki);
  • często wietrzyć mieszkanie, zapewnić temperaturę w pomieszczeniach w granicach 20°C;

Jeśli powyższe rozwiązania okażą się nieskuteczne, należy udać się do lekarza, który po ocenie stanu skóry przepisze leki w formie maści. Konsultacja u specjalisty jest konieczna także, gdy krostki stają się swędzące, zaognione, ropne. Wówczas mylnie rozpoznane potówki mogą okazać się wysypką czy objawem ospy wietrznej.

Zobacz film: Szczepionki zalecane u dzieci. Źródło: 36,6

Data aktualizacji: 18.12.2017,
Opublikowano: 04.09.2017 r.

Polecamy

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Jak nadmierne oglądanie telewizji wpływa na dziecko? Zmienia zachowanie

O tym, że dzieci nie powinny spędzać zbyt dużo czasu przed telewizorem czy innym ekranem badacze informowali już wielokrotnie. Najnowsze badania pokazują, że oglądanie bajek może zaburzać integrację sensoryczną. Co to oznacza w praktyce? 

Czytaj więcej
Odkryto prawdopodobną przyczynę nagłej śmierci łóżeczkowej 

Mimo wielu badań  naukowcy wciąż nie potrafią wskazać przyczyny tzw. nagłej śmierci łóżeczkowej. Jednak najnowsza analiza przeprowadzona przez specjalistów ze Stanów Zjednoczonych może to zmienić. Do jakich wniosków doszli eksperci? 

Czytaj więcej
Tajemniczy wirus dotarł z Chin do Europy? 

Kilka dni temu media informowały o tym, że w Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Podobne przypadki obserwuje się w Europie. Co wywołuje chorobę u małych pacjentów? 

Czytaj więcej
Niepokojące skupiska zapaleń płuc u dzieci. WHO chce wyjaśnień 

W Chinach rośnie liczba dzieci z zapaleniem płuc. Sprawie przygląda się już Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Czy wiadomo, co wywołuje chorobę u małych pacjentów?  

Czytaj więcej
Zespół Aspergera - objawy, przyczyny i leczenie zaburzenia ze spectrum autyzmu

Zespół Aspergera (lub zaburzenie Aspergera) choć znany jest od połowy lat 80. to do rejestru jednostek chorobowych został wpisany stosunkowo niedawno, bo dopiero w 1994 roku. Czym charakteryzuje się to zaburzenie? U kogo diagnozowane jest najczęściej i na czym polega leczenie zespołu Aspergera?

Czytaj więcej
Czerwone policzki u dziecka to objaw choroby? 

Czerwone policzki u dziecka to często spotykane zjawisko, które może wzbudzać niepokój u rodziców. Czy jest to jedynie przejściowy stan skórny, czy może świadczyć o poważniejszej chorobie? W tym artykule przyjrzymy się czerwonym policzkom u dzieci, omówimy potencjalne przyczyny tego objawu oraz podpowiemy, kiedy warto skonsultować się z lekarzem.

Czytaj więcej
Odwodnienie organizmu - rozpoznać oznaki, uprzedzić skutki

Odwodnienie jest stanem chorobowym organizmu, występującym na skutek znacznej utraty wody i elektrolitów. Chociaż objawy odwodnienia kojarzą się głównie z wysokimi temperaturami i nadmiernym poceniem się, mogą pojawić się również na skutek chorób. Stan ten jest szczególnie niebezpieczny dla dzieci i osób starszych.

Czytaj więcej
Cukrzyca ciążowa. Czym jest i jak wygląda leczenie?

Cukrzyca to stan, kiedy w krwioobiegu znajduje się za dużo glukozy. Jest to spowodowane niedoborem insuliny, czyli hormonu, który reguluje i obniża poziom glukozy we krwi. Nieleczona cukrzyca ciążowa może skutkować groźnymi powikłaniami. Dlatego tak ważne jest jej wczesne zdiagnozowanie i leczenie. Sprawdź, jakie są objawy cukrzycy ciążowej. 

Czytaj więcej
Szczepienia przeciwko HPV. Jak z nich skorzystać? 

Już pierwszego czerwca wystartują ogólnopolskie i bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV. Są one skierowane przede wszystkim do chłopców i dziewczynek wieku 12-13 lat. Jak z nich skorzystać? Czy trzeba się zapisywać? 

Czytaj więcej
Opieka pediatryczna online – o każdej porze dnia i nocy możesz skontaktować się z lekarzem pediatrą

Kiedy dziecko choruje, rodzic chce zrobić wszystko, aby jak najszybciej ulżyć maluchowi. Niestety umówienie i dostanie się do lekarza na wizytę w przychodni – zwłaszcza w okresie wzmożonej zachorowalności – bywa trudne. W takich sytuacjach doskonale sprawdzą się rozwiązania oferowane przez platformy telemedyczne, takie jak np. Med24. Jak to działa w praktyce i dlaczego warto skorzystać z usług telemedycznych?

Czytaj więcej