Jak wygląda rzeżączka narządów płciowych? Rozpoznawanie i metody leczenia infekcji spowodowanej przez gonokoki

Fot: Dzelat / fotolia.com

Kiedy dochodzi do zarażenia rzeżączką, objawy mogą wskazywać na różne infekcje – zapalenie dróg moczowych Guzki rzeżączki pojawiają się u niewielu chorych. Do wizyty u lekarza powinny skłonić dolegliwości podczas oddawania moczu i upławy u kobiet. Jedynymi lekami na rzeżączkę są antybiotyki.

O zakażenie rzeżączką nie jest trudno. To częsta choroba weneryczna, którą mogą mieć nawet dzieci. Infekcji najbardziej sprzyjają przygodne kontakty seksualne. Blisko połowa chorych nie zauważa początkowych objawów.

Co to jest rzeżączka?

Rzeżączka jest bakteryjną chorobą weneryczną, która rozwija się w drogach moczowo-płciowych, odbytnicy bądź jamie ustnej – w zależności od drogi zakażenia. Nieleczona rozprzestrzenia się na organy miednicy, prowadząc m.in. do niepłodności. Chorobę tę wywołuje dwoinka rzeżączki (Neisseria gonorrhoeae), czyli gonokok. Do powikłań po rzeżączce należą zapalenie przydatków, jąder i najądrzy, wsierdzia, stawów, okostnej, a nawet opon mózgowo-rdzeniowych. U noworodków gonokoki wywołują rzeżączkowe zapalenie spojówek, a w skrajnych przypadkach – utratę wzroku.

Zobacz film: Choroby przenoszone drogą płciową. Źródło: Getty Images, iStock

Jak można się zarazić rzeżączką? Przyczyny choroby

Rzeżączka przenosi się przez każdy rodzaj współżycia z osobą zarażoną: pochwowy, analny i oralny. Bakterie dostają się do organizmu przez błony śluzowe dróg moczowych, szyjki macicy, odbytu, gardła lub spojówki, i z pierwotnego miejsca zakażenia przenoszą się w głębsze struktury, Zakażeniem najbardziej zagrożeni są ludzie młodzi, w wieku 15–29 lat, którzy uprawiają seks z różnymi partnerami bez zabezpieczenia mechanicznego. Rzeżączka występuje najczęściej u mężczyzn homoseksualnych.

Rzeżączka – objawy u mężczyzn i u kobiet

O obecności gonokoków w organizmie świadczą rzeżączkowe zapalenie cewki moczowej i rzeżączkowe zapalenie gardła, które dają pierwsze dolegliwości. W przypadku zakażenia przez narządy płciowe pojawiają się ból i pieczenie w czasie oddawania moczu oraz swędzenie odbytu, a stosunki seksualne zaczynają sprawiać ból. Najczęstsze objawy ze strony gardła to silne bóle, trudności z przełykaniem i zaropienie migdałków, ale choroba może też przebiegać bezobjawowo. W wyniku rzeżączki u mężczyzn z cewki moczowej zaczyna wydobywać się ropna wydzielina, a u kobiet występują krwiste bądź żółtawe upławy. Bardzo rzadko, bo w zaledwie 3% przypadków, rzeżączka daje zmiany skórne w postaci krost otoczonych obwódką zapalną na stopach i dłoniach, czyli tzw. guzków rzeżączki. Pojawiają się one przy rozsianym zakażeniu rzeżączkowym.

Rzeżączka – diagnostyka (test PCR, badanie mikroskopowe, hodowla bakteryjna)

Aby rozpoznać i potwierdzić chorobę, trzeba wykonać test na rzeżączkę. Można go zrobić metodą laboratoryjną, przez pobranie wymazu z zainfekowanego miejsca i oddanie go do obserwacji pod mikroskopem. Preparat jest barwiony błękitem metylenowym lub metodą Grama. Skuteczność takiej diagnostyki wynosi ok. 95% w przypadku wystąpienia objawowego zapalenia spojówek czy cewki moczowej. Przewlekła postać choroby oraz jej bezobjawowy przebieg mogą wymagać zastosowania metody hodowli bakteryjnej wymazu. Próbka jest przez 2 dni inkubowana w odpowiedniej temperaturze, w wyniku czego obecne w niej dwoinki rzeżączki zaczynają być widoczne gołym okiem. Rzadko wykonuje się badania na rzeżączkę z krwi, są one skuteczne na najwcześniejszym etapie diagnostyki, kiedy choroba ma jeszcze postać utajoną. Bardzo dużą skuteczność mają za to badania molekularne (testy PCR), które zaleca się zwłaszcza przy rzeżączce odbytu i gardła.

Jak leczyć rzeżączkę?

Leczenie rzeżączki, tak samo jak innych chorób przenoszonych drogą płciową, jest bezpłatne, zarówno w przychodniach rejonowych, jak i w poradniach skórno-wenerologicznych. Choroby nie zwalcza się – tak jak jeszcze do niedawna – penicyliną i jej pochodnymi, gdyż dwoinka rzeżączki uodporniła się na nią. Jeśli nie ma powikłań najczęściej prowadzi się terapię ceftriaksonem i azytromycyną. Antybiotyki na rzeżączkę przyjmuje się doustnie lub domięśniowo. Dodatkowe leki trzeba zażywać, kiedy dojdzie do powikłań, których przy rzeżączce może być wiele. Należą do nich m.in. ostre zapalenie gruczołu krokowego u mężczyzn i zapalenie narządów miednicy mniejszej u kobiet. W przypadku rzeżączki leczenie domowe – ziołami i innymi metodami niekonwencjonalnymi – nie przynosi skutku.

Zobacz także: Śmiertelna choroba weneryczna – kiła. Pierwsze objawy, przyczyny, metody leczenia

Rzeżączka – profilaktyka zakażeń gonokokami

Aby ustrzec się rzeżączki, trzeba eliminować czynniki ryzyka: nie uprawiać przygodnego seksu, zabezpieczać się prezerwatywami, ściśle przestrzegać zasad higieny osobistej, a kiedy stały partner dopuści się zdrady – przeprowadzić badania kontrolne na obecność gonokoków. Bardzo ważne jest też, by po wykryciu bakterii rzeżączki poddać się leczeniu we dwoje, gdyż w przeciwnym razie z pewnością dojdzie do nawrotu choroby.

Zobacz film: Wykorzystanie laserów w ginekologii. Źródło: Bez skazy

Data aktualizacji: 26.03.2018,
Opublikowano: 25.09.2017 r.

Komentarze (0)

Trwa dodawanie...
Komentarz dodany!
Komentarz nie mógł zostać dodany
Infekcje intymne u kobiet. Poznaj 9 sposobów, które pomogą ci ich uniknąć 

Pieczenie, upławy czy swędzenie to najbardziej charakterystyczne objawy infekcji intymnych. Choć problem może się pojawić praktycznie w dowolnym momencie, to latem dolegliwości zdarzają się wyjątkowo często. Jak sobie poradzić z infekcją w czasie urlopu i co zrobić, aby dolegliwość nie wracała? 

Czytaj więcej
Jakie są sposoby leczenia kiły? Gdzie się zgłosić?

Leczenie kiły opiera się głównie na farmakoterapii, a rodzaj, dawkowanie i długość kuracji zależą od stadium choroby i siły objawów. Ponadto pacjenci poddawani są licznym badaniom laboratoryjnym w kierunku innych chorób przenoszonych drogą płciową. Pierwszej pomocy udziela lekarz rodzinny.

Czytaj więcej
Jakie są objawy kiły? Jak rozpoznać tę chorobę?

Objawy kiły, choroby przenoszonej drogą płciową, wywołanej przez krętka bladego, choć są charakterystyczne, bywają bagatelizowane lub sprawiają wstyd pacjentowi. W efekcie zbyt późno trafia on do lekarza. Znajomość dolegliwości pozwala na szybkie podjęcie działania.

Czytaj więcej
Guzek na wardze sromowej - czy jest groźny?

Guzek na wardze sromowej to kłopotliwy problem, który skłania wiele kobiet do wizyty w gabinecie ginekologicznym. W większości przypadków przyczyna jego powstania jest łatwa do zidentyfikowania, należy jednak zawsze wykluczyć poważne schorzenia.

Czytaj więcej
Leczenie rzeżączki – leki bez recepty, antybiotyki i metody naturalne

Leczenie rzeżączki opiera się na antybiotykoterapii. Konieczna jest wzmożona higiena osobista i ograniczenie kontaktów seksualnych. Terapią objęci powinni zostać wszyscy partnerzy seksualni. Bez odpowiedniego postępowania zakażenie rozprzestrzenić się może na inne części ciała.

Czytaj więcej
Na czym polega leczenie rzęsistkowicy? Jakie mogą być konsekwencje niepodjęcia terapii?

Leczenie rzęsistkowicy opiera się farmakoterapii. Lek z wyboru to metronidazol. Środek ten przeciwwskazany jest jednak dla kobiet w I trymestrze ciąży. Zdecydowanie bardziej skuteczne jest doustne przyjmowanie leku niż stosowanie go w formie miejscowej w postaci kremu lub żelu.

Czytaj więcej
Seks oralny szkodzi kobietom? Niepokojące wyniki najnowszych badań

Seks oralny może przyczyniać się do bakteryjnego zapalenia pochwy. Okazuje się, że drobnoustroje z jamy ustnej, które powodują m.in. choroby dziąseł, przenoszone są w okolice narządu rodnego  kobiety i mogą być przyczyną uciążliwej infekcji intymnej.

Czytaj więcej
PrEP – przedekspozycyjna profilaktyka zakażenia HIV. Wskazania, przebieg, zagrożenia

Jeszcze do nie tak dawna jedyną metodą profilaktyki zakażenia HIV (ludzkim wirusem niedoboru odporności) było unikanie sytuacji ryzykownych i stosowanie prezerwatyw. Obecnie osoby z grupy ryzyka mogą stosować nową metodę – PrEP, czyli profilaktykę przedekspozycyjną.

Czytaj więcej
Kiedy penis boli i piecze. Najczęstsze infekcje intymne u mężczyzn 

Infekcje intymne to nie tylko domena kobiet. Mimo że w przypadku panów nie zawsze dają wyraźne objawy, to zostawione bez leczenia mogą doprowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem. Jakie infekcje intymne najczęściej występują u mężczyzn i jak ich uniknąć?

Czytaj więcej
Ponad 3 mln kobiet w Polsce nie chodzi do ginekologa

Ginekolog to taki sam lekarz, jak kardiolog czy internista. Mimo to ponad 3 miliony kobiet w Polsce wstydzi się pójść do niego na wizytę. Skąd się bierze ten lęk i dlaczego Polski nie chcą  się regularnie badać?

Czytaj więcej